Bronşektazi nedir?

Me`Va

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Bronşektazi nedir?
852017195252.jpg

Bronşların aşırı genişlemesi şeklinde tanımlanabilecek olan bronşektazi hastalığı, neredeyse astım ve KOAH kadar sık görülmesine karşılık yeterince araştırılmamıştır. Halen, hangi ilaçların etkili olabileceği konusunda yeterince bilgi yoktur.
Bronşları normalden genişlemiş olan bronşektazi hastalarında, genellikle başlıca şikayetler sık öksürük ve balgam çıkarma yakınmasıdır. Bazı hastalar her gün balgam çıkarabilirler. Hatta 24 saatte çıkardıkları balgam miktarı bir su bardağından fazla olabilir.
Balgamda kan görme de bronşektazi hastalarında sık görülen bir şikayettir. Bu kanama, balgamın içindeki çizgi şeklinde olabileceği gibi, durdurulmakta zorlanılan fazla miktarda bir kanama şeklinde de olabilir. Bronşektazi akciğer hastalıkları içerisinde ağızdan kan gelme şikayetine en sık yol açan hastalıktır.
Hastalık ilerlerse hastalarda ileri derecede nefes darlığı da gelişebilir. Bu sebeple hastaların düzenli olarak Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından solunum fonksiyon testleri ile kontrolü gereklidir.
Bronşektazi hastalarının tedavisinde en önemli konu, hasta bir bronşit atağı geçirdiğinde uygun antibiyotikle tedavi edilmesidir. Uygun antibiyotiği seçebilmek için Göğüs hastalıkları Uzmanı daha önceden yapılmış balgam incelemelerinden yararlanacaktır.
Atakların tedavisinden belki de daha önemli olan, hastanın sık atak geçirmesine engel olmaya çalışmaktır. Bunun için hastalar, mutlaka düzenli olarak her gün kendilerine özel düzenlenmiş solunum fizyoterapisi tekniklerini uygulamalıdır.
Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar....

Me`Va

Yönetici
Bu çok sinsi bir hastalık bronşektazi bende bu hastalığı taşıyorum. Malesef iki akcigerimi enfeksiyon a kaptırdım yani enfeksiyon dan akciğerlerin islemsiz kuru bir et parçasına dönüştü. İleriki vakalarda yani ben gibi ilerlemiş kanaması durmayan ve yayılmış olan vakalarda ameliyat şart taze Nezih sağlıklı yaşamak istiyorsanız ilerlemeden aldırın derim benim sağ orta lob sol alt iki lob alındı malesef halen %10 bir hastalık var bundan nasıl kurtulurum diyenlere. Bundan kurtuluş yok bir kere bu hastalıga kaptırdık akciğer i ama daha nasıl iyi oluruz ve ilerlemeyi dururuz diyorsanız. Doğal yaşam yürüyüş temiz hava Organik ilaçsız gıdadan geçiyor. Şeker ve maya dan uzak durmak gerekiyor benim şuan son ameliyat imdan 2 buçuk yıl geçti ve durdu ilerleme yok evet hasta olabilirsin ama kendi doktorunda olabilirsin. Aman atın ölümü arpadan olsun demeyin çünkü bu öyle bir hastalık değil çektirir öldürmez) umarım anlata bildim

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator
Bu çok sinsi bir hastalık bronşektazi bende bu hastalığı taşıyorum. Malesef iki akcigerimi enfeksiyon a kaptırdım yani enfeksiyon dan akciğerlerin islemsiz kuru bir et parçasına dönüştü. İleriki vakalarda yani ben gibi ilerlemiş kanaması durmayan ve yayılmış olan vakalarda ameliyat şart taze Nezih sağlıklı yaşamak istiyorsanız ilerlemeden aldırın derim benim sağ orta lob sol alt iki lob alındı malesef halen %10 bir hastalık var bundan nasıl kurtulurum diyenlere. Bundan kurtuluş yok bir kere bu hastalıga kaptırdık akciğer i ama daha nasıl iyi oluruz ve ilerlemeyi dururuz diyorsanız. Doğal yaşam yürüyüş temiz hava Organik ilaçsız gıdadan geçiyor. Şeker ve maya dan uzak durmak gerekiyor benim şuan son ameliyat imdan 2 buçuk yıl geçti ve durdu ilerleme yok evet hasta olabilirsin ama kendi doktorunda olabilirsin. Aman atın ölümü arpadan olsun demeyin çünkü bu öyle bir hastalık değil çektirir öldürmez) umarım anlata bildim
Allah yardımcın olsun canımm Allah birdaha göstermesin şifa bulursun inşallah:emoji_pray:

Me`Va

Yönetici
Allah yardımcın olsun canımm Allah birdaha göstermesin şifa bulursun inşallah:emoji_pray:
Amin cnm şükür benlik durum yok ben tanıyorum hastalığıwnda ne yapicagimida geçti inşallah Allah kimseye yaşatmaz bu hastaligi ve hiç bir hastaligi

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator
Alt