YAZ BİTMEDEN YAPILMASI GEREKENLER

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
Yaz Aylarını Daha Verimli Geçirmek İçin Öneriler

Tatil ve iş hayatından fırsat bulup yaz aylarını daha verimli geçirebilmek mümkün. Sonbahar ve kış aylarında “İyi ki yazın şunları şunları yapmışım, iyi ki daha çok şey öğrenmişim” demek için tavsiyelerimize kulak verin…
summer-1024x576.png

Çok sıcak, üstelik daha da sıcak olacak! Çalışanlar tatil özlemiyle yanıp tutuşuyor, tatilin keyfini çıkaranlar ise tatilin bitmemesinin hayalini kuruyor. Dinlenmek, yoğun iş temposuna ya da okul/ sınav koşuşturmacasına ara vermek tabii ki herkesin hakkı ama önümüzde dolu dolu iki ay var. Denize girdiniz, güneşlendiniz, yaylalarda yürüyüşe çıktınız, bol bol uyudunuz ve boş vakitleriniz de olacak elbette! Boş zamanlarınızı daha verimli geçirebilmeniz, sonbahara daha aktif, dinamik, heyecanlı girebilmeniz için birtakım öneriler sıraladık. Tavsiyeler bizden, uygulayıp uygulamamak da size kalmış!

Gönüllü Olun! Sivil Toplum Kuruluşları Sizleri Bekliyor
Hayat, başkalarını da mutlu edince güzel. O zaman bu yaz gönüllülük esasına dayalı faaliyetlere katılmaya ne dersiniz? İstediğiniz herhangi bir sivil toplum kuruluşuna gidip onların faaliyetleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Yetiştirme yurtlarını veya huzurevlerini ziyaret edebilir; hayvan sevgisinin lafta kalmayacağını ispat etmek adına da barınaklarda gönüllü çalışabilir, yardım edebilirsiniz. Ayrıca gruplar halinde çöp toplama faaliyetlerine katılabilir, hem çevreyi temizlemiş olursunuz hem de bol bol yürüyüş yaparsınız. Gönüllülük faaliyetlerinde liste uzun… Seçin birini ve bu yaz uygulamaya koyun.

Daha Fazla Kitap Okumaya Çalışın
tavsiye-1024x576.png

Çoğu kişi kendine söz verir, özellikle yeni yıl planları yapılırken listede mutlaka daha çok kitap okuma isteği de yer alır. Yaz geldi çattı ve siz yeni yıl planlarınızdaki “Bu yıl daha çok kitap okuyacağım” maddesini es geçtiğinizi fark ettiyseniz, işte size fırsat! Evde, sahilde, dağda sessiz bir kulübede elinizden kitabınız eksik olmasın. Madem bu aylara kadar yeterince kitap okuyamadığınızı düşünüyorsunuz, önünüzdeki koskoca iki ay olduğunu hatırlatırız. Tabii ki kalkın o televizyonun önünden ve elinizdeki akıllı telefonunuzu da sessizce yanınıza bırakın!
Dijital Detoks Yapma Zamanı
Dijital detokstan söz edeceğiz ama genel geçer herkesin bir bahanesi olacak: Ama iş ya da okul için cep telefonuma ihtiyacım var, tabletten işimle ilgili verileri takip etmem lazım, bilgisayarımı bol bol okumak için kullanıyorum, vs gibi. Her iki haftada bir dijital detoks yapmayı deneyin. Göreceksiniz ki ne işinizi gücünüzü ihmal etmiş olacaksınız ne de kendinizi! Üstelik teknolojiden bir an olsun ayrı kalmak yaratıcılığınızı artıracak. Nasıl olsa sonbahar ve kış aylarında tüm o teknolojik aletleri elinizden, masanızdan, çantanızdan eksik etmeyeceksiniz. Şimdi onlardan mümkün olduğunca ayrı kalma zamanı. En azından deneyin. Dijital detoks derken sosyal medya hesaplarınızı da askıya almanızı tavsiye ediyoruz. Bırakın takipçileriniz sizi biraz merak etsin, zararı yok!

Yeni Şeyler Öğrenin, Hobiler Edinin
summerplan-1024x576.png

Fotoğrafçılık? Yeni bir yabancı dil? Herhangi bir el sanatları kursu? Online kurslar? Bir enstrüman çalmak? Ne istiyorsanız… Her zaman ertelediğiniz ama öğrenmek istediğiniz bir şeyler var, öyle değil mi? Bu yaz tembellik etmeyi bırakın, yeni bir şeyler öğrenin. Tatildeyseniz, dalış kursuna katılmak, uçurtma sörfünü öğrenmek de bunlara dahil. Farklı bir hobi edinin. Mutluluk garantili!

Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin, Daha Çok Hareket Edin
verimli-1024x576.png

Yaz aylarında daha çok hareket edelim, oturmayalım! Hem hava çok sıcak, vücuda fazla yüklenmenin anlamı var mı? Yazın o güzelim sebze ve meyvelerden bolca tüketin. Karbonhidratları mümkün olduğunca azaltın, bol bol yüzün, yürüyüş yapın. Sonbaharda “Tatilde ne çok yedik, kilo almışız” demek istemeyenler için pek çok fırsat var. Bol bol su için. Eğer “zararlı” meşrubatları hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız, yanınızdan su şişenizi eksik etmeyin. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek için bol bol vaktiniz var.

Herhangi Bir Kötü Alışkanlığınızı Tarihe Gömün
Sigara içiyor musunuz? Uykucu musunuz? Tırnak yemek gibi kötü bir alışkanlığınız var mı? Kendinizi ödüllendirin ve sevmediğiniz bir alışkanlığınızla vedalaşmayı deneyin. Boş vakitlerinizi değerlendirmeniz için pek çok tavsiye sıraladık, kötü alışkanlıklarınızı bırakın, yerine güzel alışkanlıklar edinmeye çaba gösterin. Şimdiye kadar olmadı mı, diyorsunuz? Önünüzde koskoca bir yaz var!


İlham Veren Kişilerin Hayatlarını Araştırın
yaz-1024x576.png

İdolünüz ya da ilham aldığınız kişiler var mı? Kimin yok ki! Listeleyin ve onların hayatlarını araştırın. Başarısızlıklarla nasıl başa çıktıklarını, nasıl fark yarattıklarını öğrenin. Adlarını sıkça duyduğumuz yeni girişimcilerin nasıl bir yol izlediklerine dair pek çok kaynak var; online ortamda ya da kitaplarda. Okuyun, tazelenin, onlardan ilham alın. Sorunlarla nasıl baş ettiklerini öğrendiğinizde hayata bakış açınız da değişecek.

Blog Yazmaya Başlayın
blog-1024x576.png

Hep vakitsizlikten yakınıyoruz, öyle değil mi? İşimiz başımızdan aşkın, sınavlar yoğun, vs. Kişisel bir blog oluşturmayı hayal ettiniz ve eğer şimdiye kadar yapmadınızsa, bu yaz kendinizi yazarak ifade edebileceğiniz bir blog için kolları sıvayın. Diğer bloglara göz gezdirin; kendi ilgi alanlarınız ya da uzmanlığınız hakkında bir blog oluşturmayı deneyin. İlla farklı olmanız da gerekmiyor. En azından bir yerden başlamak lazım, öyle değil mi?
 
Üst
Alt