Uçaklar Neden Genellikle Beyaz ?

Şiir

New member
HanımZade
Katılım
8 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,734
Puanları
0
Yaş
31
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın
Uçaklar Neden Genellikle Beyaz?
5352


Ticari uçaklar bu nedenlerden dolayı genellikle beyazdır: beyaz renk ısıl bir avantaj sağlar, gövde üzerindeki çatlakların ve oyukların daha kolay incelenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda düşük maliyetlidir. Beyaz uçaklar ayrıca renkli olanlardan daha yüksek bir satış değerine sahip olma eğilimindedir.

Binlerce fit tepeden geçen bir uçağa bakarken ya da havaalanına uçmak üzereyken, uçakların büyük çoğunluğunun beyaz olduğunu fark ettiniz mi? Elbette, bazılarında farklı renklerdeki çizgiler, süslemeler ve isimler var, ancak bu eklentilerin arkasındaki temel renk neredeyse her zaman beyaz. Biraz garip görünüyor, ama bunun gerçek bir nedeni var mı?

Termal avantajıBeyaz renk, müthiş güneş ışığının bir yansıtıcısıdır ve ışığın bir kısmını emen diğer renklerin aksine, üzerine düşen ışığı yansıtır.


Sence yazlar için beyaz kıyafetler öneriliyor mu?
Uçağınızı beyazdan başka bir renge boyarsanız, güneş ışığını emer ve uçağın gövdesini ısıtacaktır, bu da kaçınmak istediğiniz bir şeydir. Öte yandan beyaz, o güneş ışığını yansıtır ve düzlemde kademeli ısı birikimini önler. Bu, sadece uçak uçuş halindeyken değil, aynı zamanda piste park edildiğinde de iyi bir şey çünkü sıcak, güneşli bir ortamda yere oturduktan sonra soğumaya daha az zaman harcıyor. Aslında, bazı uçaklar yapısal olarak sağlam bir uçan makineyi garanti etmek için beyaz boya kaplamasına ihtiyaç duyarlar.


Daha Az 'Bilimsel' Faktörler
Bu beyaz uçak takıntısının ardındaki her neden, tabiri caizse 'bilimsel' değildir. Göz ardı edilemeyecek başka sebepler de var.


Resim Pahalı!
Maddi anlamda, bir uçağı boyamak bir çit boyamak gibi değildir. Hem para, hem de insan gücü ve zaman açısından önemli bir yatırım gerektirir. Düzenli bir Boeing Airbus boyamak, bütçenize bağlı olarak iki ila yedi gün sürer. Ayrıca, gövde üzerinde daha fazla boya, daha fazla toplam ağırlık anlamına gelir (yüksek boya maliyetlerinin ağırlıksız olduğunu düşünmediniz, değil mi?), Bu da daha yüksek işletme maliyetlerine yol açar. Bir havayolu şirketi olarak, bundan mümkün olduğunca kaçınmak istersiniz.

Renkli uçaklar daha düşük satış değerine sahiptir

Şimdi, eğer renkli bir uçağınız varsa (kendi özel hangarınıza park edilmiş) ve onu satmak istiyorsanız, beyaz bir uçaktan daha az para kazanmayı beklemelisiniz.

Görüyorsunuz, bir havayolu şirketinin nihai hedefi, maliyeti olabildiğince en aza indirmektir. Renkli bir uçak satın almak, yukarıda belirtilen çeşitli nedenlerden dolayı muhtemelen beyaza boyamaları gerekeceği anlamına gelir. Bu nedenle, şirketin, renkli, renkli uçağınız için size daha düşük bir fiyat ödeyeceği anlamını taşıyor.
 

Absnthe

www.Mevsim.Org
Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
2,961
Puanları
0
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek
Kesinlikle.. Cok Bilgilendirici paylaşim oldu :) tşkler
 
Üst
Alt