Tüylenme Nedenleri ve Tüylenmeye Karşı Doğal Çözümler

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
Pürüzsüz bir cilde sahip olmak hemen hemen her bireyin ve özellikle de her kadının istemektedir. Bir insanın hemen her bölgesinde tüy bulunmaktadır. Bazı bölgelerde var olan tüyler daha belirgin olurken bazı bölgedeki tüyler belirsizdir. Vücudumuz da bulunan tüylerin bir takım görevleri de bulunmaktadır. Bazı sebeplerden dolayı vücudumuz da bulunan tüylerde artış olmaktadır. Yaş ilerlemesi, menopoz, östrojen seviyesinde yaşanan dengesizlik gibi nedenler tüylenmeye ve tüylenme de artışa neden olmaktadır.
Tıp dilinde Hirsutizm olarak adlandırılan tüylenme genellikle erkek hormonunun fazla salgılanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Fazla tüylenme ile ilgili tıbbı yardım alınabileceği gibi doğal çözüm yolları da denenebilir. Aşırı tüylenme için öncelikle bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Daha sonra doğal çözümlere denenebilir. Doğal çözümler hem daha kısa sürede etkili olduğu için hem de tıbbı ilaçların neden olduğu yan etkiler olmadığı için daha çok tercih edilmektedir.
Tüylenmeye karşı kullanılması önerilen doğal yöntemler şu şekildedir:

A. Limon kürü: Limon kıl köklerinin zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Limonun içinde bulunan asitik özellikler kıl köklerini zayıflatır. Limonun kıl köklerini zayıflatmasının yanı sıra renk açıcı özelliği de bulunmaktadır. Limon kürü kıl kökleri direk temas etiği için istediğiniz sonucu en kısa sürede ulaşabilirsiniz. Limon kürü için orta büyüklükteki bir limonun suyunu sıkın ve üzerine 2 tatlı kaşığı kadar tuz ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz kürü ağda sonrası bir pamuk yardımıyla ağda yapılan bölgeye sürünüz. Bu kürü bacak, kol, genital bölge ya da sırt gibi bölgelerde uyguladı iseniz 2 saat bekletebilirsiniz. Eğer yüz bölgesine yapılan ağda sonucu uygulayacaksınız 15 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir
5330


B. Soğan kürü: Tüy köklerinin zayıflatmasının yanı sıra tüylerin uzun süre çıkmasını engelleyen soğan kürü de çok tercih edilmektedir. Soğan kürü de limon kürü gibi ağda sonrasında kullanılmaktadır. Bir adet soğanı rendeleyin ve suyunu sıkın. Elde ettiğiniz suyu ağda sonrası bir pamuk yardımıyla ağda yapılan bölgeye sürünüz. Yüz hariç ağda yapılan bölgede 1 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Soğan kürü sayesinde tüyleriniz daha ince ve uzun çıkmayacaktır.
5331


C. Portakal kürü: Fazla tüylenmeye engel olan bir diğer doğal yöntemimiz portakal kürüdür. Portakal kürü için bir adet portakal kabuğunu rondodan geçirip içerisine 1 tatlı kaşığı kadar zeytin yağı ilave etmeniz yeterli olacaktır. Elde ettiğiniz kremsi kıvamdaki kürü ağda sonrası ağda yapılan bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. 2 saat kadar bekledikten sonra kürü ılık su ile yıkayabilirsiniz.
5332


D. Nane çayı: Günlük kullanımı kolay olan ve sağlık açısından birçok faydası olan nane çayı aşırı tüylenmeyi de azaltmaktadır. Nane çayını günlük de tüketebilirsiniz. Bir miktar naneyi bir tencereye alın üzerini geçecek kadar su ilave ederek kaynatın. Kaynama işleminden sonra 45 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra süzerek tüketebilirsiniz. Düzenli bir kullanım sonucunda tüylerde azalma olduğunu ve kıl köklerinin zayıfladığını göreceksiniz.
5333


E. Aslanpençesi çayı: Yukarıda da belirtildiği gibi hormon dengesinde yaşanan düzensizlik tüylenmeye neden olmaktadır. Aslanpençesi hormon dengesini korumaktadır. 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içerisine bir tutam kadar aslanpençesi otunu ekleyin. 6-7 dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Aslanpençesi çayını günlük taze hazırlayarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır
5334


kaynak
 
Üst
Alt