Türklere Özel Emoji'ler (Emojum)

Emoji ekibi olarak her geçen gün büyüyen emoji ailesiyle ilgili gelişmeleri sizinle büyük bir heyecan ile paylaşmaya çalışıyoruz. Bu haberde sizlerle paylaşacağımız Türk işi emojiler klavyesi Emojum bugüne kadar size aktardığımız en keyifli ve en heyecan verici gelişme olsa gerek.

Türk İşi Emojiler
6283

Deniz Hotamışlıgil tarafından geliştirilen, Türk kullanıcılar için özel olarak hazırlanmış Emojum isimli bu yeni emoji klavyesi birbirinden farklı Türk işi emojiler içeriyor. Nazar boncuğu, simit, çeyrek altın, göbek atan teyze, dolma, sucuklu yumurta, Galata Kulesi ve Atatürk resmi gibi pek çok emojinin bulunduğu klavyede 450’yi aşkın emoji yer alıyor.

6284


Çalışmalarını Amerika’da Los Angeles kentinde yürüten genç girişimci Deniz Hotamışlıgil bu yeni emoji klavyesinin Türkiye’nin ilk yerel emoji klavyesi olduğunu vurguluyor.


6285Hotamışlıgil Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda bu klavyenin Türk kullanıcıların hayatındaki büyük bir eksiği dolduracağını belirtiyor. Türkçe mesajlaşmalarda mevcut emojilerin karşıdakine verilmek istenen duyguları tam olarak anlatamaması nedeniyle ortaya çıkan projenin tüm detayları Hotamışlıgil tarafından tasarlanmış.


‘Türkiye’nin ilk yerel emoji klavyesi ‘emojum’ halkın klavyesidir, toplumun her kademesine hitap eden bir yapıya sahip. Dünya çapında günde 2 milyar emoji paylaşılıyor. Ben de bu insanlardan biriyim. Türkçe mesajlaşmalarımda vermek istediğim hissi tam olarak karşılayan emojileri bulamamak sıkıntıyı tanımlamaya yetti. Böyle çıktık yola. Tabii bir ölçüde mizahı da kattık içine…’Türklere Özel Emoji Klavyesi :Emojum‘Uygulamanın tasarımları ve çizgileri bana ait. Yazılım ve teknolojisini ise dünyaca bilinen pek çok uygulamayı yazan bir ekip üstlendi. 10 kişilik ekibin yarısı, aralarında Amerikalıların da bulunduğu yabancılardan oluşuyor.’


Türk işi emojilerin hala geliştirilmeye açık olduğunu söyleyen Hotamışlıgil’in kapıları Türk yazılımcılara açık. Yenilikçi, dinamik ve mizah duygusuyla uygulamaya destek verebilecek tüm yazılımcıların kendisiyle iletişime geçmesini isteyen genç tasarımcı, emoji klavyesinin gelişmeye devam edeceğini söylüyor.

Nazar Boncuğu Çok Popüler


Türklere Özel Emoji Klavyesi :EmojumBirbirinden farklı Türk işi emojiler içeren klavyede 10 farklı kategoride 450’den fazla emoji bulunuyor. Lokasyon, araç-gereç, enstrüman, içecek, yemek, taşıt, spor ve meslek gibi kategorilerin bulunduğu klavye büyük bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış.HSeNjKLedEe3ee8yBJYcTg.jpg‘Emojum fikrini hayata geçirmeye karar verdiğimizde, emojilerin neler olacağına dair ihtiyaçtan doğan bir liste hemen oluştu. Bununla yetinmeyip Türkiye’de geniş bir pazar analizi yaptık ve insanımıza ihtiyaçlarını sorduk. Bu araştırma, ‘Emojum’ yayınlanana kadar sürdü ve son dakikaya kadar eklemeler yaptık. Bundan sonra ise sözü kullanıcılarımıza bırakıyoruz. Yüzde yüz yerli ‘Emojum’ hepimizin klavyesi.’

Hepimizin klavyesi Emojum mottosuyla yola koyulan bu yeni klavyede en çok tercih edilen emoji Hotamışgil’in belirttiğine göre ‘ Nazar boncuğu’ emojisi olmuş.t%C3%BCrk-i%C5%9Fi-emoji-14.jpgNazar boncuğundan sonra kullanıcıların en çok kullandığı diğer emojilerse şöyle:

Sultanahmet Camisi, baba, anne, gelin, damat, sünnetli çocuk, polis, asker, cezve, kazma, arkasından su dökmek, darbuka, çay, bıyıklı, gülen ve şaşırmış adam, vapur, simit, sucuklu yumurta ve gol ikonu’

Sözün Bittiği Yer


t%C3%BCrk-i%C5%9Fi-emoji-15.jpgBu Türk işi klavyenin en çok dikkat çeken özelliklerinden biriyse kullanıcılarına kendi emojilerini tasarlama imkanı vermesi. Emojum’un menüsünde yer alan ‘Sözün Bittiği Yer‘ kısmında ihtiyacınıza göre bir emoji tasarlayabiliyorsunuz.

‘Hiçbir emojinin duygularımıza tercüman olamadığı anlar için bu özelliği de tasarladık. Parmak ikonuna tıklıyoruz, bu alanda hem parmağınızla çizimler yapıp mesaj olarak atabiliyorsunuz hem de sağ yukardaki gülen yüz ikonuna basarak istediğiniz emojiyi seçip, boyutunu değiştirerek, kendi emojilerinizi yaratabiliyorsunuz. Kullanıcılarımızın bizimle paylaşacakları emoji önerilerini değerlendirip en popüler olanlarını tasarlayıp ekleyeceğiz.’
t%C3%BCrk-i%C5%9Fi-emoji-3.jpgEmojum’da dikkatleri çeken bir başka özellikse çoklu emoji sistemi. Uygulamada klavyenin sağ üst köşesinde yer alan mavi konuşma balonuna tıkladığınızda farklı emoji ikilileri ve üçlüleri yaratma imkanı doğuyor. Örneğin düğüne gidip geline takı takıp oynadığınızı anlatmanız Emojum’un bu özelliği sayesinde anlatmanız çok kolay.t%C3%BCrk-i%C5%9Fi-emoji-11.jpg


 

Şiir

New member
HanımZade
Katılım
8 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,734
Puanları
0
Yaş
31
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın
Emojum’u Nasıl İndiririm?
6287


Emojum’a şu an için App Store’da ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Davul çalan amcadan, halay başı teyzeye kadar pek çok farklı emojiyi içeren bu uygulamanın ücretsiz sürümünde yaklaşık 100 emoji bulunuyor. 1.29 Tl karşılığında alabileceğiniz farklı kategorilerdeki ek paketlerle sayıyı 450’ye çıkarmanız mümkün.


t%C3%BCrk-i%C5%9Fi-emoji-6.jpgGenel olarak bu tarz uygulamalara para ödemekten çekinen pek çok kullanıcı farklı ve eğlenceli emojilerin renkli dünyasından çok etkilenmiş olsa gerek paketleri satın alıp kullanmaya başlamış bile.

Klavyeyi ilk başta indirip kullanmaya başlamak biraz karmaşık gözükebilir. O yüzden aşağıdaki video işinizi kolaylaştırabilir.


Emoji Kullanımı Artacak!

t%C3%BCrk-i%C5%9Fi-emoji-2.jpgMarmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Aydoğan Boschele Emojum’un Türk kullacılar arasında emoji kullanımı arttıracağını belirtiyor.

‘Emojiler; iletişimin, siyasetin, hemen her şeyin bu kadar görselleştiği, yazmayı ve yaşamayı giderek bıraktığımız bir dünyada duyguları görselleştirdi. Gündelik yaşamımızın ve değerlerimizin emoji olarak telefonlarımızda yer alması, elbette kullanıcılar için kendilerini ifade etmede bir rahatlık hissettirecektir. Uygulamanın Türk kültürünün özelliklerini kapsaması mutlaka kullanıcı sayısını artıracaktır.’


t%C3%BCrk-i%C5%9Fi-emoji-13.jpg‘Su gibi git, su gibi gel’ gibi oldukça Türk işi bir söylemi bile emoji diline dökmeyi başarmış bu başarılı uygulamanın aynı diğer emojiler gibi kullanıcıların kullanımıyla birlikte evrimleşeceğini söylemek oldukça mümkün.

Sushi, cupcake emojileri kullanmaktan sıkılmış, doya doya yediği dolmayı, gittiği düğündeki davulcu amcayı anlatmak için sabırsızlanan Türk kullanıcılara ilaç gibi gelen Emojum şimdiden oldukça beğenilmiş gibi duruyor.

 
Üst
Alt