Telefonunuza Virüs Bulaştığını Gösteren Durumlar

Telefonunuza Virüs Bulaştığını Gösteren Durumlar
Telefon kullanan kişilerin çok büyük bir kısmı akıllı telefon kullanmaktadır. Eğer akıllı telefonunuza virüs bulaştığını, bilgilerinizin güvende olmadığını vb. şeyler düşünüyorsanız aşağıda listelemiş olduğumuz durumlara maddelere göz atmanızda fayda var.

5107


Teknoloji geliştikçe akıllı telefonlarımızı korumamız içinde önlem almamız gerekiyor. Akıllı telefonlarımızla saatlerce konuşmalar yapıyoruz, binlerce mesaj gönderiyoruz, İnternet’te sörf yapıyoruz, alışveriş yapıyoruz. Durum böyle olunca bilgilerimize erişim sağlamak isteyen, virüsleri sayesinde para kazanmak isteyen kişi ve kişiler bulunmaktadır. Eğer sizde bilgilerinizin güvende olmadığını ve akıllı telefonunuza virüs bulaştığını düşünüyorsanız aşağıdaki maddelere bir göz atın.

REKLAM VE UYGULAMALAR
5108


kıllı telefonunuzun tarayıcısı ile İnternet’te sörf yaparken karşınıza istemediğiniz reklamlar çıkıyor yada cihazınıza istemediğiniz uygulamaları sizin hiç bir izniniz olmadan yüklüyor ise büyük ihtimal Truva denilen virüs cihazınıza bulaşmış durumdadır. Bu virüsü cihazdan temizlemeniz kolay olmayacağından bilgilerinizi kopyalayıp, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün.

SAYFA YÖNLENDİRMELERİ
5109


Virüsleri sizlerden para kazanmak isteyenlerin en çok kullandığı yöntemlerden biriside sizleri durmadan başka sayfalara yönlendirmek. Sizleri yanlışlıkla bir şeylere tıklatıp sizlerden büyük bedellere kadar para kazanmaktır. Eğer telefonunuzda böyle durum ile karşılaşırsanız hemen bir antivirüs programı kurup, tarayıcınıza virüs taraması yapın.

YÜKSEK İNTERNET KULLANIMI
5110


İnternet paketiniz olması gerekenden daha çabuk bitiyor ve faturalarınız kabarık geliyorsa, telefonunuzda muhtemelen arka planda çalışan casus uygulamalar yer almaktadır. Bunun en kolay çözümü telefonunuzun ayarlar kısmından veri kullanan uygulamaları kısıtlayın.

ISI VE ŞARJ SORUNU
5111


Akıllı telefonunuzun şarjı normalinden daha erken bitiyor yada telefonunuz sürekli ısınıyor ise dikkatli olun. Ancak siz gün içerisinde telefonunuzun performansını çok kullanacak oyunlar, uygulamalar çalıştırırsanız akıllı telefonunuzun ısınması çok normaldir. Ancak bunların dışında anormal bir şekilde ısınıyor ise virüs bulaşmış olabilir.
 
Üst
Alt