Sultanım Seyda Muhammed İhsan hazretleri

KEREM VE CÖMERTLİĞİ
Cömertlik, Allah (c.c.)’ın kulları üzerinde görmeyi en çok sevdiği haslettir. Allah’a iman edip sevdiği şeylerden infak edenleri, Allah (c.c.) cennet, rahmet ve rızası ile müjdelemiştir. Onun dini için rahatından, uykusundan, malından cömertçe harcayanlar kurtuluşa ermiştir. Seyda Hz. bu yolda ilmini, malını cömertçe harcayanlardandır
Kendileri şöyle der: “Cenab-ı Hak bana ihsanda bulunmuş ben de bunu onun yolunda sarf etmek zorundayım, şayet sarf etmezsem bu in’am ve ihsan benden alınır, başkasına devredilir. Bu dini ve ilmi seven, bu uğurda gayret gösteren insanların gayretlerini Cenab-ı Hak kabul buyursun..” Kendisini ziyaret etmek amacıyla yanına gelen yoğun misafirler için: “Misafir berekettir, nasibini yer. Beni ziyarete geleni ikramsız göndermemeye gayret ederim.”der.
Seyda Hz.: “Cömert olmayanın kamil mürşid olması mümkün olmadığı gibi, irşadını da hakkıyla eda edemez. Dünya ahiret için vardır. Dünyada çalışılır, fakat bu çalışmanın amaç değil araç olması gerekir.”der. Kendisine nasıl bu kadar cömert olabiliyorsunuz sorusu sorulduğunda şu anlamlı cevabı verir: “Ben dünyadan kaçtıkça dünya peşimden geliyor. Ben malımı Allah yolunda harcadıkça Cenab-ı Hak da kendi hazinesinden bana ihsanda bulunuyor. Allah-u Taala bizleri kendi yolunda infakta bulunan mü’minlerden eylesin.” (Amin)
Bir defasında şöyle bir latifede bulunmuştu: “Dünya baş ve arka tüyleri dökülmüş bir merkebe benzer. Merkebe sormuşlar: “Kim bu başındaki ve arkandaki tüyleri yolmuş?” O da şu cevabı verir: “Ben dünyanın temsilcisiyim. İnsanlar arkamdan koşar beni elde etmek ister, ben de onlardan kaçtıkça arkamdaki tüylerden oldum. Bazıları ise benden kaçmaya çalışır, ben onlara doğru koşarım. Onlar kabul etmediği halde başımı zorla onlara uzatıp sürtündüğümden başımdaki tüylerden oldum.”
25 yıl 5 ay devlet memurluğu gerevi ile kazandığı aylığından hiçbir birikimi olmamış bunun yanında ilk evlendiği yıl eşinin altınları ile bafava köyünde yaptırdığı 2 odalı evi dışında bir mal varlığı olmamıştır. Hatta bu evini de satarak Allah yolunda sarfetmiştir.
Kendi evinde kendisi ve ailesi için ocakta ne pişiyorsa müritleri için de aynı şey pişiyordu.
Müridsiz ve misafirsiz geçirdiği günlerin sayısı çok azdır.

Alt