Son Dönemlerde Yabancı Filmlerden Uyarlanmış Olan 8 Türk Filmi

M

Muzik

Guest
Kimi zaman bir filmi izlemeye başladığınızda içinizdeki Sherlock Holmes ortaya çıkar ve “bu sahneyi gözüm bir yerlerden ısırıyor, ama nereden?” diye kendi kendinize sormaya başlarsınız. Film ilerledikçe “ahha!” diyerek topladığınız ipuçları size daha önce bu filmi izlediğinizi söyler ya da okuduğunuz bir kitabı izlediğinizi. Uyarlanan filmler bir yerlerden size kendini hatırlatır.

Ülkemizdeki son yıllara baktığımızda Güney Kore’den çok sayıda dizi ve film uyarlandığını görüyoruz. Televizyon kanallarında pek çok Hint dizisi yerleşmiş ve biri biterken diğerinin başladığı bir döngüye dönmüş durumda. Halkımız dram seviyor, komedi seviyor, uyarlama seviyor ki her dönem yeni bir uyarlama dizi ve film hayatımıza giriyor. Tabi ticari kaygılarla uyarlanıp çekilen bu dizi ve filmler, tutacak ve para kazandıracak tahminleri üzerine bize getiriliyor. İyi senaryolara ihtiyacımız var ancak bu ihtiyacı dışarıdan uyarlama yaparak besleyemediğimiz ve de besleyemeyeceğimiz ortada. Ülkemizde zaman zaman sağlam dizi ya da film projeleri ortaya çıktığında, insanımızda “acaba uyarlama mı?” gibi bir takım soru işaretleri oluşuyor. Neden, çünkü biz iyi bir iş üretemeyiz. Böyle bir algı oluşmuş, vay halimize!


8. Benim Dünyam

son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-1.gif


2013 yılında gösterime giren Uğur Yücel yönetmenliğindeki film, 2005 yılında çekilen bir Hint yapımı olan Black (Siyah) filminden uyarlanmıştır. Filmin baş rollerini Beren Saat ve Uğur Yücel paylaşmaktadır.

Konusu: Henüz 2 yaşındayken geçirdiği bir hastalık sonrasında görme ve işitme duyusunu kaybeden Ela, çevresiyle uyumsuz ve vahşi bir kız olarak büyümüştür. Ela’yı akıl hastanesine yatırmayı teklif eden babasına karşı çıkan annesi, Ela’yı eğitecek bir öğretmen bulunmasını teklif eder. Bunun üzerine Ankara’da Ela için gelen Mahir hoca, Ela’nın yolunu aydınlatacak ve onun en iyi dostu olacaktır. ‘Hem göremeyen hem de duyamayan birisi nasıl iletişim kurabilir?’ diye merak ediyorsanız filmi mutlaka izlemelisiniz.

7.Evim Sensin

son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-3.gif


2012 yılında gösterime giren Özcan Deniz yönetmenliğindeki film, 2004 yılında çekilen bir Güney Kore filmi olan Nae meorisokui jiwoogae (Hatırlanacak Bir Anı) filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Fahriye Evcen ve Özcan Deniz paylaşmaktadır.

Konusu: Başından geçen bir ayrılık sonrası ailesinin evine dönen Leyla’nın kırılan kalbine, küçüklüğünden beri sıkıntı yaşadığı otoriter babası hiç yardımcı olmamaktadır. Leyla, hem babasıyla olan ilişkisini hem de kırılan kalbini iyileştirmek istemektedir. Leyla bir gün babasının iş yerinde çalışan İskender ile tesadüfen tanışır. İskender’in ise Leyla’nın aksine bir ailesi yoktur. Yetimhanede büyümüştür ve daha önce ona hiç ev hissi veren bir yer olmamıştır. Leyla ve İskender birbirlerini iyileştirecek olan şeyi ‘aşkta’ bulacaklardır ancak aşk, bir çocuğun elinden kaçan balon gibi gözleri önünde gökyüzüne uçacaktır.

6. Sadece Sen

son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-4.gif


2014 yılında gösterime giren Hakan Yonat yönetmenliğindeki film, 2011 yılında çekilen bir Güney Kore yapımı olan O jik Geu dae man (Always, Only You) filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Belçim Bilgin ve İbrahim Çelikkol paylaşmaktadır.

Konusu: Kötü ve zor zamanlar geçiren ve eski bir boksör olan Ali’nin, sakin bir hayat süren, görme engelli Hazal ile yollarının kesişmesinden bir süre sonra aralarında büyük bir aşk başlar. Hazal’ın hayatının hikâyesini anlatmasıyla Ali, geçmişte yaptığı hataları hatırlar. Hayatını Hazal’a adayan Ali, bırakmış olduğu mesleği boksörlüğe son bir kez sevdiği kız için dönmek ve son bir maç yapmak zorundadır.

5. Delibal


son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-5.gif


2015 yılında gösterime giren Ali Bilgin yönetmenliğindeki film, 2012 yılında çekilen bir Hint yapımı olan Moonu 3 filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Tuğutlu paylaşmaktadır.

Konusu: Günlerini eğlenerek ve müzik yaparak geçiren müzik aşığı bir mimarlık öğrencisi olan Barış, aynı üniversitede öğrenim gören Füsun’u görür görmez âşık olur. Kim olduğunu bilmediği bu kızın peşine düşer ve sonunda onunla tanışır. Ancak bölümünü dereceyle bitirip Amerika’da master yapma idealinde olan Füsun’un gönlü aşka razı değildir. Yakışıklı ve azimli birisi olan Barış sonunda Füsun’u kendisine âşık eder ve evlenirler. Ancak mutlulukları uzun sürmez ve hayatları alt üst olur.

4. Senden Bana Kalan


son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-6.gif


2015 yılında gösterime giren Abdullah Oğuz yönetmenliğindeki film, 2006 yılında çekilen bir Güney Kore yapımı olan Baekmanjangja Ui Cheot Sarang (Bir Milyonerin İlk Aşkı) filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Neslihan Atagül ve Ekin Koç paylaşmaktadır.

Konusu: Henüz küçükken anne ve babasını kaybeden Özgür, zengin olan dedesinin mirası sayesinde şımarık bir yaşam sürmüştür. Özgür 18 yaşına gelip de dedesinin mirasını tam olarak alıp sorumsuz ve rahat bir yaşam geçirmeyi planlarken, dedesinin bir şart koştuğunu öğrenince planları alt üst olur. Vasiyetname şartı; Özgür’ün İstanbul’dan Çanakkale’ye gidip, buradaki Adatepe köyüne yerleşmesi ve 1 yıl burada kalmasıdır. Şartı yerine getirmezse mirası hayır kurumlarına kaptıracak olan Özgür, kendisini bekleyen sürprizlerden habersiz miras için yola çıkacaktır ve bu arada hayatının aşkı olacak Elif ile tanışacaktır.

3. Öteki Taraf


son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-7.gif


2017 yılında gösterime giren Özcan Deniz yönetmenliğindeki film, 2011 yılında çekilen bir İspanyol yapımı olan La Cara Oculta (The Hidden Face) filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Aslı Enver, Meryem Uzerli ve Özcan Deniz paylaşmaktadır.

Konusu: Başarılı bir iş adamı olan Çetin, sevgilisi Ece ile mutlu bir birliktelik sürmektedir. Bir gün Çetin, hırslı eski sevgilisi Sara’dan reddedemeyeceği bir iş teklifi alır ve tekrar birlikte çalışmaya başlarlar. Ancak bu iş birlikteliğinden rahatsız olan Ece ile araları bozulur ve Ece bir gün bir ayrılık videosu çekerek ortadan kaybolur. Bunun üzerine Sara ile tekrar birlikte olmaya başlayan Çetin, yavaş yavaş her yerde Ece’nin izlerini bulmaya başlar. Sara da evde gaipten sesler duymaya başlayınca Çetin ve Sara korku ve paranoya dolu günler yaşarlar.

2.İlk Öpücük


son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-1.jpg


2017 yılında gösterime giren Murat Onbul yönetmenliğindeki film, 2004 yılında çekilen bir Amerika yapımı olan 50 First Dates (50 ilk öpücük) filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Murat Yıldırım ve Özge Gürel paylaşmaktadır.

Konusu: Yaşadığı sahil beldesinde hayatına ablasının terk ettiği eniştesi ve 5 yeğeni dışında hiç kimseye sokmayan yakışıklı genç Hakan, uzun süreli ilişkilerden kaçınan bir çapkındır. Hakan bir gün şans eseri Bahar isimli bir kızla tanışır ve ona âşık olur. Bahar ile tanışan Hakan, Bahar’ın ertesi gün kendisini hatırlamaması üzerine onun hastalığını öğrenir. Bahar yıllar önce geçirdiği bir kaza sonrasındaki hiçbir günü hatırlamamaktadır ve her gün aynı güne uyanmaktadır. Bahar’ın babası ve abisi her gün Bahar’a kaza günündeymiş gibi davranarak onu mutlu etmeye çalışırken, Hakan da her gün Bahar’la tanışıp, onu kendine âşık etmek zorunda kalır.

1. Cebimdeki Yabancı


son-donemlerde-yabanci-filmlerden-uyarlanmis-olan-8-turk-filmi-1.gif


2018 yılında gösterime girecek olan Serra Yılmaz yönetmenliğindeki film, 2016 yılında çekilen bir İtalyan yapımı olan Perfetti Sconosciuti (Kusursuz Yabancılar) filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Şebnem Bozoklu, Çağlar Çorumlu, Belçim Bilgin, Şükrü Özyıldız, Leyla Lydia Tuğutlu, Serkan Altunorak ve Buğra Gülsoy paylaşmaktadır. Filmin yapımcılığını ise Türk asıllı İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek üstleniyor.

Konusu: Akşam yemeği için bir araya gelen eski 7 iyi dost, şen şakrak bir geceye başlar. Yemek sırasında bir oyun oynamaya karar veren arkadaşlar, oyunun kuralına göre yemek boyunca telefonlarını sesli bir şekilde masanın üzerine bırakacak ve kişilere gelen tüm mesaj ve bildirimler sesli
bir şekilde okunacaktır. Zaman ilerledikçe arkadaşların birbirlerinden sakladıkları sırları ortaya çıkmaya başlar ve yenilen lokmalar bir bir boğazlara dizilir. Birbirlerini iyi tanıdıklarını düşünen bu 7 arkadaşın ilişki dengeleri, bir akşam yemeği süresinde alt üst olacak ve aslında birbirlerine ne kadar da yabancı olduklarını anlayacaklardır.

 

Absnthe

www.Mevsim.Org
Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
2,961
Puanları
0
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek
Neden Romantik Filmler Diziler Bana Aci Geliyor ?
 
Üst
Alt