Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?

M

Muzik

Guest
Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?
1. Şeker

sivilce-yapan-yiyecekler-2.jpg


Sivilcesi olan insanlar, çok az akneli veya hiç aknesi olmayan insanlardan daha rafine karbonhidrat tüketme eğilimindedirler.

Rafine karbonhidratlar hızla kan şekeri seviyelerini yükselten kan dolaşımına emilir. Kan şekeri yükseldiğinde, kan şekerinin kan dolaşımına ve hücrelerinize aktarılmasına yardımcı olmak için insülin seviyeleri de yükselir. Bununla birlikte, yüksek düzeydeki insülin akneli kişiler için iyi değildir.

İnsülin, androjen hormonlarını daha aktif hale getirir ve insülin benzeri büyüme faktörü 1’i (IGF-1) artırır. Bu, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesini ve sebum üretimini artırarak akne gelişimine katkıda bulunur. Zaten sivilce yapan yiyecekler denildiği zaman akla ilk şekerli gıdalar gelmektedir. Sorunun bilimsel açıklaması da bu oldu.

2. Süt Ürünleri

sivilce-yapan-yiyecekler-3-710x355.jpg

Birçok çalışma, süt ürünleri ve akne arasında doğru oranlı bir bağ bulmuştur. İki çalışma da düzenli olarak süt veya dondurma tüketen genç yetişkinlerin akneden muzdarip olma olasılığının dört kat daha fazla olduğunu bulunmuştur. Ancak şimdiye kadar yapılan çalışmalar yüksek geçerliliğe sahip değildir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar ağırlıklı olarak gençler ve genç yetişkinler üzerinde yoğunlaşmıştır ve sadece süt ve akne arasında bir ilişki olduğunu göstermiş, bu ilişki neden-sonuç ilişkisi değildir.

Sütün sivilce oluşumuna nasıl katkıda bulunabileceği henüz net değildir, fakat önerilen birkaç teori vardır. Sütün, kan şekeri üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak, insülin seviyelerini arttırdığı ve bu durumun akne şiddetini kötüleştirdiği bilinmektedir. İnek sütü ayrıca aknenin gelişimine bağlı olan daha fazla IGF-1 üretmek için karaciğeri uyaran amino asitleri de içerir. İçme sütünün neden sivilceleri kötüleştirdiği konusunda spekülasyonlar olsa da, süt ürünlerinin doğrudan bir rol oynaması net değildir. Akneyi şiddetlendirebilecek belirli bir miktar veya tipte süt ürünü olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Fast Food

sivilce-yapan-yiyecekler-5645.jpg


Hamburger, nuggets, sosisli sandviç, patates kızartması, gazlı içecekler ve milkshake gibi fast food ürünleri de sivilce yapan yiyecekler arasındadır.

4. Omega-6 Yağlarında Zengin Gıdalar

sivilce-yapan-yiyecekler-4-710x288.jpg


Omega-6 yağlarından zengin gıdalarda sivilceye neden olan yiyecekler arasındadır.

5. Çikolata

sivilce-yapan-yiyecekler-1.jpg


Çikolata 1920’lerden beri şüpheli bir akne tetikleyicisi olmuştur, ancak bugüne kadar bir fikir birliğine ulaşılamamıştır. O çok sevdiğiniz ve sürekli tükettiğiniz çikolatanın bu etkisi hala tartışılmaktadır. Pek çok gayri resmi araştırmada, çikolatanın akne gelişmesi riskinin artmasıyla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır, ancak bu çikolatanın akneye neden olduğunu kanıtlamak için yeterli değildir. Daha yakın tarihli bir çalışma, günde iki kez% 99 oranında bitter çikolata tüketen akneye eğilimli erkeklerin, sadece iki hafta sonra artan sayıda akne lezyonu yaşadıklarını bulmuştur.

6. Protein Tozu

sivilce-yapan-yiyecekler-1.gif


Protein tozu, popüler bir besin takviyesidir. Bu amino asitler lösin ve glutamin açısından zengin bir kaynaktır. Bu amino asitler, cildin büyümesini ve daha hızlı bölünmesini sağlar, bu da aknenin oluşumuna katkıda bulunabilir.​
 
Üst
Alt