Proxy Sunucusu nedir ve nasıl çalışır?

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
İnternet herkese yer sağlıyor. İşletmeler, STK'lar, hükümet portalları, bireyler, pazarlama acenteleri ve daha birçok sektör vardır. İnternet ayrıca onlara güvenliklerini ve hızlarını artırabilmeleri için kuruluşlar ve bireyler için inanılmaz araçlar sunuyor.

İnternette birçok sınırlama vardır ve bunlar bir VPN veya proxy sunucusu kullanılarak kaldırılabilir . Bu yazıda, bazen işletmeler için bir VPN'den daha faydalı oldukları için proxy sunucuları hakkında konuşacağız. Yaptıkları temel şey aynı olsa da, cihazın orijinal IP'sini gizliyor. Proxy sunucunun gerçekte ne olduğunu ve insanların bunu nasıl kullanabileceğini öğrenelim.
proxy-sunucusu-nedir.jpg

Proxy Sunucuyu Anlamak ve Çalıştırmak;[H1][/H1]
Proxy sunucusu, kullanıcının cihazı ile erişmek istedikleri web sitesi arasında bir tür ağ geçididir. Cihazın orijinal IP adresini gizler. Normalde olan şey, bir cihazın ve ağının bir web sitesine erişmek istediklerinde bir istek göndermesidir ve HTTP'ler bu web sitesini doğrular ve ardından kullanıcı bu web sitesine erişebilir. Proxy sunucusu, bir kullanıcının yaptığı isteği işleyebilir ve kullanıcıların gerçek bilgilerini gizleyebilir.

Bu, gizliliği artırır ve normal olarak erişilemeyen sitelere erişmelerini sağlar. Büyük bir hız sağlayan bazı proxy sunucuları var ve sonra gecikebilecek bazı ücretsiz sunucular var. Kullanıcılara, ağları için en iyi performansı ve güvenliği sağlayan sunucuları kullanmaları önerilir. Proxy sunucularının kullanımı kolaydır ve ayrıca çok uluslu şirketler tarafından çevrimiçi çalışmaları için tercih edilir. Şirketler için pazarlama içeriğinin coğrafi etiketlenmesi gibi birçok konuda yardımcı olabilir.

Proxy Sunucu Türleri;
İleri Proxy Sunucusu:
İleri Proxy Sunucuları genellikle dahili ağlar tarafından kullanılır. Web proxy sunucusu, ileri proxy sunucuları için farklı çalışır. Burada, tarama veya başka amaçlarla belirli bir web sitesine bağlanmak için istemci tarafından bir istek gönderildiğinde, önce ileri proxy sunucusuna gelir.

İsteğin bir ileri proxy sunucusundan geçmesi gerekir. Daha sonra müşterinin talebinin daha ileri gidip gitmeyeceğine karar verilecektir. Evetse, bağlantı isteği doğrudan harici sunucuya gider. İstemcinin IP adresini görmez, yalnızca ileri proxy sunucusundan gönderilen bağlantı isteğini görür. Birçok avantajı vardır. İletim proxy sunucusu kullanmak, sistemi yerel ağ bağlantılarını denetlemek için yetkili ve tamamen yönetimsel hale getirir. Ayrıca, yöneticilerin dahili ağ istemcileri tarafından istenmeyen veya riskli web kaynaklarına erişimi kısıtlamasına yardımcı olan bir güvenlik duvarı veya kalkan olarak açıklanabilir. Bu tür bir proxy sunucusu genellikle okullarda ve üniversitelerde görülebilir.
Ters Proxy Sunucusu:
Ters proxy sunucusu, ileri proxy sunucusundan farklıdır. Web sitesinin, IP adreslerini dahili ağ içindeki harici kullanıcılardan gizlemeye yönelik olarak çalışır. Ters proxy sunucusu, web kullanıcılarının bir web sitesinin içeriğini görüp göremeyeceği veya belirli bir web hizmeti kullanıp kullanamayacağına karar verme sorumluluğuna sahiptir.

Bu tür bir proxy sunucusunun birçok faydası vardır. Sunuculara ek güvenlik sağlar ve bilgisayar korsanlarının veya siber suçluların ve diğerlerinin dahili sunuculara saldırmasını zorlaştırır. Ayrıca, dahili sunucular arasında depolanan verileri dağıtmak için bir yük dengeleyici görevi görür. Bağlantı isteklerinin aşırı yüklenmesini önler ve web sitesinin veya web hizmetinin kilitlenmesini önler.
Proxy Sunucusunu Açmak:
Açık proxy sunucuları, isteklerin internet kullanıcıları tarafından iletilmesine izin verir. Öte yandan, web sitelerinden yanıt almada da çalışır. Kullanıcının orijinal IP adresini web'den gizler. Kimlik doğrulaması gerektirmez ve kötüye kullanımları, kötü amaçlı yazılımları ve diğer enfeksiyonları önler.
Proxy Sunucunun Önemi
Aşağıda, bir Proxy Sunucusunun çevrimiçi işletmeler için önemini tartışmak için birkaç işaret vardır .

Veri Akışını Kontrol Etme ve İzleme
Sunucudan geçen verileri izlemek ve kontrol etmek gerçekten önemlidir. Proxy sunucusu, çevrimiçi işletmelerin sunucudan akan verileri izlemesini ve denetlemesini sağlar. Bu, çevrimiçi işletmelerin web sitelerinden hangi verilerin aktığını kontrol etmesine yardımcı olur. Bazen web siteleri hangi verilerin sunucudan geçtiğini kontrol edemediğinde, gerçekte olması gerekenden daha fazlasını verebilirler.

Bu, çevrimiçi işletmelerin güvenliğini ve gizliliğini artırabilecek bir şeydir. Tüm çevrimiçi işletmelerin çevrimiçi verilerini ve gönderdikleri ve aldıkları verileri dikkate almaları gerekir. Ayrıca, gelen veriler ve web sitelerine nasıl geldiğini daha iyi bilebilirler.
Daha iyi performans
Bugünün internet ortamında, herkes proxy sunucularının yeniden canlanması ve kılavuzları hakkında bilgi edinmek istiyor. Proxy sunucularla, insanlar web sitelerine daha hızlı erişebilir. Bu, sayfaları sunucuya indirmeye izin veren bir web sitesi bularak yapılır. Bu, ağın performansını artırır ve çalışmayı daha hızlı hale getirir. Bu, sonunda web sitelerinin kazanabileceği verimliliği ve kârı artıracaktır. Bu kuruluşların ağ kaynaklarını mümkün olan en iyi şekilde kullanmalarını sağlar.
Yükün Dengelenmesi
Bu, herhangi bir web sitesinin ve web sitesini işleyen geliştiricinin karşılaşabileceği en büyük tehdittir. Bunda saldırganlar web sitesine sınırsız ve imkansız miktarda trafik akın etti. Bu, web sitesini kilitler ve yanıt vermez hale getirir ve bu, çevrimiçi işletmeler için birçok şeyi mahvedebilir.

Bu bir proxy sunucu ile dengelenebilecek bir şeydir. Bu yapılabilirse, bu web siteleri kendilerini çok fazla kayıp ve boşta zaman kurtarabilirsiniz. Bu saldırının insanların bile bilmediği birçok kötü etkisi var. Web sitesinin yeniden çalışması çok zaman ve çaba gerektirir.
Sonuç
Proxy sunucuları, yalnızca gizlilik için değil, aynı zamanda yukarıda belirtilen ek avantajlar için de önemlidir. İnsanlar tüm dünyada VPN olan diğer seçeneklere bakabilirler. Çevrimiçi işletmeler, özellikle de birden çok bölgede çalışanlar, bir proxy sunucusundan daha iyi yararlar elde edecektir.
 
Üst
Alt