Orta Çağ Türk Devletlerinde Uygulanan 15 Farklı Ölüm Cezası

Orta Çağ Türk Devletlerinde Uygulanan 15 Farklı Ölüm Cezası​olum-cezasi-768x384.jpg


Orta Çağ Türk devletlerinde verilen ölüm cezaları incelendiğinde, tıpkı o dönemdeki diğer çoğu devlet gibi birbirinden farklı pek çok yöntem uygulanmış olduğu ve bazen suçlulara daha fazla acı çektirmek maksadıyla daha yavaş ve eziyetli yöntemlerin tercih edildiği görülmektedir.

En ağır ve acı çektiren cezaların özellikle devlete karşı işlenen suçlarda kullanıldığı anlaşılırken, bilhassa bu suçları işlemeye meyilli bireyleri maksadından caydırmak için ölüm cezası uygulanmakta olan suçlunun, cesedinin tamamının ya da bir kısmının halka teşhir edildiği bilinmektedir.

1 – Kılıçla Öldürme
Daha çok, ordu mensuplarının cezalandırılmasında kullanılacak olan bu yöntemde suçlular ayakta yahut diz çökmüş vaziyette dururken keskin bir kılıç darbesiyle baş vücuttan ayrılırdı. Tek seferde baş vücuttan ayrılmazsa işlem tekrarlanırdı. Daha sonra ise bir mızrağa geçirilen kesik baş halka teşhir edilirdi.

2 – Asarak Öldürme
Darağacına yahut meydandaki çok büyük bir ağaca bağlanan urganla suçluların asılması bu dönemde bir hayli yaygın bir ölüm cezası türüydü. Daha çok halktan olan suçlulara uygulanmakta olan yöntemin ardından ceset asılı bırakılarak ibret olsun diye halka teşhir edilirdi.

3 – Boğarak Öldürme
Suda: Bu yöntemde suçlular, başları suya batırılmak yahut vücutlarına ağırlık bağlanarak derin bir suda vücutlarının tamamının batırılması sureti ile öldürülürlerdi.

Yay kirişi: Bu yöntem, Türk devletlerinde daha çok hanedan soyundan gelenlerin kutlu kanını dökmemek için kişinin yay kirişiyle boğularak öldürülmesi sureti ile gerçekleştirilirdi. Ancak bu yöntemin bazı Türk devletlerinde asker soyundan gelenlere de uygulanmış olduğu bilinmektedir.

4 – Ortadan İkiye Bölerek Öldürme
En vahşi yöntemlerden bir tanesi olan bu ceza yönteminin uygulanma şekli hakkında kaynaklarda çeşitli bilgiler mevcuttur. Kılıç kullanarak suçlunun dikey olarak başından aşağı ikiye bölünmek sureti ile öldürülmesi gibi tek seferde gerçekleştirilmiş olan uygulamanın beraberinde suçlunun bu yol ile birkaç aşamada cezalandırıldığı da bilinmektedir.

Örneğin bütün kıyafetleri çıkarılan suçlu önce haç şeklindeki tahtalara çivilenip şehrin sokaklarında gezdirilerek halka teşhir edilir daha sonra göbeğinin altından büyük çiviler çakılarak kişi ikiye ayrılır ve bu işlem suçlu ölene kadar devam ettirilirdi. Bazen bu ikinci aşamada kılıç, testere gibi kesici aletler de kullanılmıştır. Böylesine vahşi bir cezanın devlete isyan eden bozgunculara uygulanmış olduğu bilinmektedir.

5 – Çarmıha Gererek Öldürme
Yol kesenler, kervanları yağmalayanlar, siyasî suçlara karışanlar, zina ve livata benzeri suçları işleyenlere verilen bu ceza türünde ise suçlular bazen elbiseleri çıkarılarak bazen ise elbiseleriyle birlikte haç şeklindeki tahtalara el ve ayaklarından çivilenirdi.

6 – Ateşte Yakarak Öldürme
Daha çok sapkın görülen akımlara dâhil olanlara verilen bu cezanın uygulanmasında çeşitli yöntemlere gidilmiştir. Bazen suçluyu bir yere bağlayıp etrafına dizilen odunları yakarak bazen ise kazığa bağladıktan sonra ateşin üzerine koyarak cezalandırılırdı. Bu ceza yönteminde eğer suçlu birden çok ise suçlular bir eve doldurularak yakılır ya da suçluların yerleşim yeri ateşe verilirdi.

7 – Derisini Yüzerek Öldürme
Bu yöntemde bazen suçluların tüm vücut derisi yüzülür, bazen sadece kafa derisi yüzülürdü. Daha sonra ise yüzülen derinin içi saman doldurulur ve şehir şehir gezdirilerek halka teşhir edilirdi. Cezalandırma sırasında suçlunun daha fazla acı çekmesi için ara sıra suçlunun el, ayak ya da cinsel organı kesilirdi. Teşhir sonrası ise ceset genelde yakılırdı.

8 – Aç Bırakarak Öldürme
Bu ceza türünde suçlu hapishaneye atılır ya da bir eve/odaya kapatılır ve dış dünya ile bağlantısı kesilirdi. Yemek ve su da verilmezdi. Böylece suçlunun ağır ağır ölmesi sağlanırdı.

9 – Dayak Atarak Öldürme
Kamçı, sopa, kırbaç, değnek gibi aletlerle dövülen suçlu eğer bayılırsa ayıltılır ve ölene dek bu işlem tekrar edilirdi.

10 – Kaynar Kazana Atarak Öldürme
Büyük bir kazana doldurulan su kaynatılır ve suçlu bu kazana atılarak haşlanırdı. Bu ceza türü nadiren kullanılsa da bu uygulama için yanında devamlı kazan taşıyanların dahi olduğu bilinmektedir.

11 – Kazığa Oturtarak Öldürme
Suçlular cellat tarafından iç organlarına zarar vermeden bir kazığa oturtulur daha sonra ise kamçılanarak ölene kadar dövülürdü.

12 – Diri Diri Gömerek Öldürme
Daha çok savaş suçlularına (ve toplu halde) uygulanmakta olan bu ceza yönteminde insanlar kazılan çukurlara diri diri gömülürdü. Ancak bazen suçluların tuğla ve killi çamurun içerisine konularak kule ya da minare duvarı örerek bazen ise çukura gömülerek üzerine duvar örülmesi sureti ile havasız bırakılarak öldürüldüğü bilinmektedir.

13 – Okla Vurarak Öldürme
Suçlular ağaca ya da direğe bağlanır, bir ya da birden çok okçuya verilen talimatla ok yağmuruna tutularak öldürülürdü.

14 – Uçurumdan Atarak Öldürme
Genellikle toplu cezalandırmalarda kullanılacak olan bu yöntemde elleri ve ayakları bağlanan suçlular çok yüksek dağlardan atılarak ölüme terk edilirdi. Bu yöntem bilhassa savaş suçluları üstünde uygulanırdı.

15 – Zehirli Hançer İle Öldürme
Bu ceza yöntemi hükümdara ya da devletin önemli mevkilerinde bulunan görevlilere suikast düzenlemeye çalışırken başarısız olan suçlulara uygulanırdı. Suikast girişimcisi, kendi hazırlamış olduğu zehirli hançer (ya da neşter benzeri kesici alet) ile öldürülürdü.Cüneyt Kanat, Ortaçağ Türk Devletlerinde Suç ve Ceza, Küre Yayınları, 3. Baskı, İstanbul 2017.
 

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Muhtesem Cezalar.. Geri Gelir mi :D
 

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,331
Tepkime puanı
4,612
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın
bence gelmeli kesinlikle @Han çok cezbedici cezalar var baksana :D
 
Üst
Alt