Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

Nicel Değişme Nedir, Ne Demektir?

Nicelikçe çoğalma veya azalma. Nesnel gerçeklikteki herhangi bir nesne, olgu veya olayı kendisinden diğer bir nesne, olgu veya olaya dönüştüren nitel değişme deyimi karşılığında kullanılır.

Nesnel gerçekliğin tüm nesne, olgu, olay ve süreçlerinin nitel belirlenimleri olduğu gibi buna bağlı şekilde nicel belirlenimleri de vardır. Örneğin belli bir hacim, büyüklük, sayı, hız, gelişme derecesi vb. Nicel belirlenimlerdir.

Nicel belirlenimlerdeki değişiklikler nicel değişme deyimi ile dile getirilir. Örneğin elmayı elma yapan nitel belirlenim’in yanında onun kavun veya asmakabağına göre belli bir hacmi, büyüklüğü, eş deyişle nicel belirlenimi de söz konusudur.

Ne var ki nicel değişmeler nesnel gerçekliği neyse o olmaktan çıkarmaz. Örneğin elma büyük veya küçük olabilir, ama gene de elmadır. Buna karşı nitel belirlenimlerdeki değişmeler, eş deyişle nitel değişmeler nesnel gerçekliği temelden değiştirir, neyse o olmaktan çıkartır.

Örneğin su buhar olur, çekirdek elma olur, canlı ölü olur vb. Nicel değişmeler ancak son sınırlarına ulaşmakla nitel değişmelere dönüşürler. Örneğin bir canlının yaşı büyür (nicel değişme), kocar, eskir ve ölür (nitel değişme)
-Alinti-
 
Üst
Alt