Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,991
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

Nesne Nedir, Ne Demektir?

Öznenin dışında bulunan ve onun bilmesine konu olan. Eytişimsel özdekçiliğe göre, İnsan bilincinden bağımsız olarak dış dünyada var bulunan ve bilmenin konusu olan her şey ‘nesne’, bunun karşısında bulunan bilinçli insan ‘özne’dir.

Her ikisi bir bütündür ve aralarındaki ilişki eytişimsel bir karşılıklı etki ilişkisidir. İnsan, nesnenin bilgisini edinerek nesneyi değiştirir ve nesneyi değiştirirken kendini de değiştirir. Kantçılığın bilinemez saydığı nesneler (kendinde şeyler N.) bilimin ilerlemesiyle bilinmişler ve yeniden üretilmişlerdir.

Nesnenin özneye göre temelliği ve önceliği açıktır. Çünkü yansıyan nesne olmasaydı bilinçsel ve öznel yansıma da olamazdı. Çünkü insan nesnenin kanunlarına bağlıdır ne etse bu yasaları değiştiremez, yaratamaz ve yok edemez. İnsanlar kendi tarihlerini hem nesnel şartların hem de bu nesnel kanunların bilgisiyle oluşan ve nesnel koşullardan edindikleri öznel (gereksinimlerin ve N.)amaçların doğrultusunda yaparlar.

Ne var ki nesnelle öznel hız kesmeden işlemez, çünkü temel olan nesneyle temel olmayan öznel eşdeğerli değildir ve nesnelin öznelce kavranabilmesi için uzunca bir süre gerekebilir ve gecikebilir.
-Alinti-
 
Üst
Alt