Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,991
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

Neo Realizm, Yeni Gerçekçilik Nedir?


Neo-Realizm-678x381.jpg


Neo Realizm veya Yeni Gerçekçilik deyimi; yeni düşünceci, yeni olgucu, matematik mantıkçı v.B gibi çeşitli eğilimleri aynı idealist yapıda söyleyen geniş ayrıntılı bir deyimdir.

Ortak savları, ideal varlıklar saydıkları kavramların (evrenseller, tümeller, genel kavramlar) gerçekliğini, zihinden bağımsız olarak varolduklarını kabul etmek ve bilinenin bilgiden bağımsız olarak zihinde içkin bulunduğunu ilerisürmektir.

Yeni gerçekçiler, bilgi içeriğinin bilme sürecinden bağımsızlığını saltıklaştırırlar. Metafizik bir öğreti oldukları halde metafiziğe karşı çıkmak çelişkisine düşerler. Kendi idealizmlerini görmezlikten gelerek yeni Hegelci idealizmle savaşırlar.

Bir yandan doğayı ve doğa bilimlerini temel almak gerektiğini ileri sürerken, öbür yandan kavramların zihinden bağımsız olarak var bulunduğunu söylerler.

Yeni gerçekçiliğin temsilcilerinden Alfred North Whitehead’e göre yeni gerçekçilik, materyalizmle idealizmin ögelerini birleştirmiştir; “Process and Reality” (1929) adlı yapıtında dünyasal süreçlerin bir tanrı deneyi olduğunu, tarihi, düşüncelerin ve dolayısı ile büyük adamların yönettiğini anlatır.

Yeni gerçekçiliğin büyük temsilcilerinden bir tanesi olan Bertrand Russell da yeni gerçekçiliği yeni olguculukla birleştirir ve felsefenin dilin mantık açısından çözümlenmesinden diğer bir şey olmadığını, ruhbilimin de tüm bilimlerin temeli olduğunu ileri sürer, bilgi kuramında bilinemezcidir, özdekçi bilgi kuramını yadsır ve bunun yerine şüpheciliği yerleştirir.

Görüldüğü gibi bütün bunlar bilim dışı ve idealist savlardır.


-Alinti-
 
Üst
Alt