MSN Messenger Geçmişten Günümüze

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
Dürtme saldırıları, Smarterchild, ASL? - Anlık mesajlaşma servisinin doğumundan 20 yıl sonra, etkileşim biçimimizi nasıl şekillendirdiğini araştırıyoruz.

Eğer tıknaz bir aile bilgisayarına ve tehlikeli, cüretkar bir çevirmeli bağlantıya erişen kederli genç bir çocuk olsaydınız, muhtemelen MSN'den gelen gürleyen dürtü saldırılarında, sizden azgın gençlerle dolu bir sohbet odası yaşarsınız. kasabanın * diğer * okulu, eski bir ismi kendi ekran adınızdan çıkarmanın acısı, onu keskin bir Fall Out Boy lirikiyle değiştiriyor.
Gençliğinizde MSN kullandıysanız, yaşlanmaya hazırlanın - şu an devam etmeyen mesajlaşma platformu bu hafta 20 yaşına girdi. Anlık mesajlaşma servisi 2012'de kapandı, bu nedenle bugünün gençlerinin MSN hakkında daha fazla şey bilmesi mümkün değil - neden onlar? Şimdi yüzünü yaşlandıran TikTok zorlukları ve veri çalma uygulamaları var - ancak Microsoft'un zorlu , acı verici temel mesajlaşma uygulamasıyla başlayan iletişim, şu anda arkadaşlarımızla sohbet etmek (ve kaltakla ilgili) sohbet etmek için kullandığımız hemen hemen her uygulamayı etkiledi. WhatsApp ve Facebook Messenger çalıştırabilir böylece MSN gerçekten yürüdü - biz var stan için.
Bilinen bir gerçek, gençken, tek yapmak istediğin arkadaşlarınla takılmak. Ailem beni sinirlendirmediyse (ya da “hayatımı mahvetti! 1 !! 1!”) 14-17 yaşları arasında çok az ilgi gördü. yatma vakti gelmişti. Hatta 10 dakika kadar daha fazla çevrimiçi olmak için kurnazca bir plan geliştirdim, aileme insanlara “doğru” veda etmek ve konuşmaları “doğal bir sonuca” getirmek zorunda olduğumu söyleyeceğim, aksi halde kaba olurdu. . Gerçekte, sadece “g2g” (gitmesi gerekiyordu) deme meselesiydi, ama çalınan dakikalar gerçekten tüm farkı yarattı.
“Belki de orijinal dopamin vuruşu budur? MSN sohbet tonu ”
Heyecan verici, yeni ve hızlı iletişim kurma becerisine sahip olan tek kişi ben değildim. 26 yaşındaki Magnus, Dazed'e, başkalarına platformdaki deneyimlerini sorduğumda, “Hayatımı MSN'de geçirirdim” diyor. “Arkadaşlarım ve ben MSN'yi açmak ve TÜM akşamı olmak için okuldan eve koşuştururduk, bu sadece tuhaf bir düşünce. Ciddi bir bağımlılıktı. Belki de orijinal dopamin isabeti budur? MSN sohbet tonu. ”

Gelecekteki Sosyal Medya Mitleri adlı kitabın yazarlarından biri olan Psikolog Ian MacRae, Dazed'e bu teori için bir şeyler olduğunu söyler. “Sosyal medya etkileşim için çok temel bir insan ihtiyacını karşılıyor. Bu her zaman oradaydı ancak şimdi daha erişilebilir ”dedi. “Bu zor olabilir, çünkü ne zaman huysuz olursan ya da birini kızdırmak istersen, anında müsait olurlar. Bu, özellikle dürtü kontrolü geliştirmesi gereken gençler için bir meydan okumadır. ”

Salford Üniversitesi'nde psikoloji, sosyal medya ve medya psikolojisi üzerine kıdemli öğretim görevlisi Sharon Coen, hem “kimlik araştırması” hem de “kimlik konsolidasyonu” için MSN gibi sosyal platformları kullandığımızı söylüyor. “Kimlik araştırması yeni şapkalar denemek ve kimliğin farklı yönlerinin bize ne kadar uygun olduğunu görmek” diyor. “Kimlik konsolidasyonu, kim olduklarını ve başkalarının kendileri hakkında ne bildiklerini temel alarak başkalarını nasıl gördüklerini sağlamlaştıran bir kişidir.” Coen, MSN gibi sohbet odalarının öncelikle keşfedilecek yerler olduğunu, bugün ise Facebook'un kimliğini pekiştirdiği bir yer olduğunu öne sürüyor. .
Msn haberci dürtmek saldırı


MSN , sosyal medyanın başlangıç aşamasında olduğu belli bir zamanın kalıntısıdır. Bu noktada çevrimiçi olsaydınız, tam garipler gibi davrandığımız bir dönem olduğunu anlarsınız, çünkü şu an için kabul ettiğimiz çevrimiçi iletişim normları henüz kurulmamıştır.

Sonra MSN “isimleri” vardı. Başlatılmamış olanlar için, bu temelde sizi diğer kullanıcılara tanıtan ve istediğiniz sıklıkta değiştirilebilecek bir sözcük veya semboldü (Facebook durumunun Twitter ekran adını karşıladığını düşünüyorum). Holly, 25. “MSN adları oldukça politikti” diyor 25. “Okulumda tüm arkadaşlarınızın baş harflerini MSN adınıza koyma eğilimindeydi - onlarla ne kadar yakın olduğunuza bağlı olarak - acımasızdı! İnsanlarla tartışmaya girdiğimi hatırlıyorum çünkü onlarınkilerde benimkinden daha düşüktü. Ayrıca arkadaşlık sayılarımı abartmak için bu kadar sevmediğim insanlardan baş harfleri de ekledim. Üzgün ya da ne?
“Çevrimiçi konuşmak artık diğer amaçlara ulaşmak için kullanılıyor - WhatsApp ile nerede buluşacağınızı düzenleyin veya Twitter'da ne kadar uyandığınızı gösterin - sadece bir bağ oluşturmak için sohbet etmenin mutluluğunu göstermek” - Amelia Tait, dijital kültür gazetecisi
Ezilme ya da erkek / kız arkadaş sık sık MSN isimlerinde de bulunurdu. “Hatırlıyorum, normalde 'I <3 ???' MSN'inizde, kullanacağınız soru işareti sayısına karşılık gelen ezilme adınızın harflerinin sayısı ile ”diyor James, 26.

Bütün ilişkiler MSN'de doğdu ve yaşadı. Komedi yazarı Mollie Goodfellow bana “Okuldayken, gerçekten çok etkilenmiş gibi biri hakkında çok güçlü bir tutku duydum” diyor. “MSN'de çok sohbet ederdik ama gerçek hayatta çok fazla sohbet etmedik, bu yüzden ilişkimiz tamamen çevrimiçi olduğunda. Oturup çevrimiçi oluncaya kadar bekleyip sohbetlerimizi alırdık. MSN adıma duygularımın bir ipucu olarak şarkı sözleri koyardım ve çevrimiçi olduğu halde bir sohbete başlamadıysa, dikkatini çekmek için oturumu kapatıp açardım. Gerçekten acıklı. ”

Şarkı sözleri, özellikle insanların kalplerini kırdığı zaman, ortak bir alkışlamaya değer kaynağıydı. 27 yaşındaki Ross, “Bir kız benim MSN'den istediğimde beni reddettiğinde ismimi REM'in 'Everybody Hurts' adlı şarkı sözleriyle değiştirdim diyor 27 yaşında.
Jess, 28, bana sık sık ya da iç karartıcı şarkı sözleri adlarında göründüğünde arkadaşlarının iyi olup olmadığını sorduğunu söyler. “Arkadaşlarımdan biri aniden sözlerini Rihanna'nın 'Bir Yayını' adına yazdı ve ben de hemen 'Sen iyi misin ?!' Çıktığı ortaya çıktı, telepati gibi! ”
MacRae, MSN'yi bu şekilde kullanmanın büyümenin normal bir parçası olduğunu söylüyor. Psikolog, “İnsanların MSN’de nasıl davrandıklarının ilginç olması, genellikle istediğiniz türden bir etkileşimi davet etmeydi” diyor. “Özellikle ergenler sürekli olarak farklı tür dikkat çekmek için kendi yollarını ve kodlarını geliştiriyorlar. Bunu yapmak daha güvenli bir alan ama aynı zamanda konuşmaların kopyalanması, yapıştırılması veya ekrana yansıtma gibi riskleri de taşıyor. ”
25 yaşındaki Matt, kendisine sevildiğini, sadece etrafa gönderilmesini istediğini söylerken bu özel risklerden mahrum kaldı. Dedi ki: “Yılın yarısı, ertesi sabah okula geldiğimde beni reddettiğini görmüştü. Kopyala ve yapıştır yoluyla halkın aşağılanmasıydı. ”
5948

MSN Messenger'ın erken bir sürümü
Dijital kültür konusunda uzmanlaşmış bir yazar olan Amelia Tait, MSN'de kendi romantik sıkıntılarını yaşadı. “Dokuz yaştaki erkek arkadaşım adını 'AMELIA !!!' den değiştirdiğinde <3 =] 'den' Amelia <3 'e benziyordum, ah, işte bu, son. Spurned edilmiş ”diyor. Tüm şakalar bir yana, MSN'yi dijital iletişim için eşsiz bir zaman olarak görüyor. “Sohbet etmek için belirli bir saat aralıklarla oturum açmak, her şeyin yüksek riskli olduğu anlamına geliyordu; ancak aynı zamanda sık sık iletişim kurmak için gerçekten ödüllendirici olan iyiliği için iletişimde bulunduğumuz anlamına geliyordu” diyor. “Artık her gün bütün gün çevrimiçi konuşuyorsak, tartışmasız birebir konuşmalar daha az değerli ve daha az samimi. Çevrimiçi konuşmak artık diğer amaçlara ulaşmak için kullanılıyor - WhatsApp'ta nerede buluşacağınızı düzenleyin,
MSN'de çok çeşitli 'bonolar' oluştuğunu söyleyelim. Pek çok insan bu parça için konuştular, onu araştırmak, muhtemelen her zaman sorumlu değildi, cinsel keşif için nasıl kullandıklarını ayrıntılarıyla anlattılar. Mark, 27’de “sımsıkı cam olabilecek”, web kamerada kesinlikle sübyancı olabilecek yabancıları tamamlamak için çıplak kalacağınız muhtemelen benim düşük puanım, ”diyor Mark. 27“ Ailemi beni bir web kamerası almaya ikna ettim. 'Arkadaşlarla sohbet edebilirim' ama gerçekten web üzerinden çevrimiçi tanıştığım insanlara web kamerasına bindim. ”

Bu yaygındı. 25 yaşındaki Adam bana şöyle dedi: “Eşcinsel kültür, sikinizi 15 yaşındayken sizi MSN'ye ekleyen isimsiz bir kişi olarak gören ilk erkek.”
Bir yandan, insanlar genellikle MSN'de okul arkadaşlarının çoğuna sahipti. Ancak alternatif hesaplar oluşturarak veya sizi tanımayan insanları ekleyerek anonimlik için de alan vardı. Tamamen yabancılar tarafından eklenmesi ve dünyada çok fazla özen göstermeden arkadaşlık ya da romantik bir bağlantı kurmaya başlaması çok yaygındı. MacRae, anonimliğin insanların nasıl davrandığını etkileyebileceğini açıklıyor - hala bugünün platformlarında 'alt' hesapların yükselişinde görüyoruz; 'alt', genellikle daha fazla paylaşım için kullanılan ana hesaba sahip bir kullanıcıya ait ek bir hesap samimi veya kişisel yazılar. “Anonim olmak, insanların birbirleriyle olan ilişkilerini çok etkiliyor. MacRae, bu anlamda çok daha fazla özgürlük olabilir çünkü sosyal etkileşim daha soyut, ”diyor MacRae. “Bu, daha fazla esneklik ve daha fazla belirsizlik sunuyor,
“Gençlerin çevrimdışı olarak nasıl etkili bir şekilde iletişim kurabileceklerini bilmeme konusunda çok endişe duyuldu. Ancak bu endişelerin çoğunun abartıldığını düşünüyorum ”- Dr Erin Vogel
Bu, insanların normalde olduğundan daha cesur davranmalarını sağlayabilir. Hamish, 28 yaşındayken, aslında MSN yıllarında IRL arkadaşlarımdan çıkmadan önce yaptığım bir arkadaşa eşcinsel olarak çıktım, “Hala kim olduğunu kesin olarak bilmiyorum ama yine de ilk defa hatırlıyorum. “Ben eşcinselim” sözlerini yazdım ve gönderdim ”. Rağmen riskli davranış avantajlarından yararlanabileceği zamanlar olsa da. Tom, 26. “Okulumdaki bir kız MSN'ye çok açık çıplaklıklar yolladı; bu da kendilerini Bluetooth üzerinden tüm okul boyunca yaptı” diyor Tom, “Babası okulunda bir öğretmendi ve bunu öğrendi. MSN ve Bluetooth gerçekten modern 'intikam pornosunun' başlangıcıydı ve bu konuda pek bir şey yapılmadı. ”
Diğerleri röportaj yaparken, MSN’deki insanlara demek istemedikleri şeylere pişmanlık duyduğunu belirtti. 27 yaşındayken, grup sohbetlerine sonsuz bir kız eklediğimizi ve onunla eğlenmediği için şaka yapıyormuş gibi davrandığımızı hatırlıyorum. Gerçekten de onun içinde olmadığı bir şakaydı, ”diyor Daisy, 27. Arkadaş olmak istediğimi düşündüğüm insanları etkilemek istedim, çıktığım bir amcık olduğumu ve bir kalabalığı takip ettiğimi belirtti. ”
Diğerleri, konuşmaların paylaşılacağı bilgisinin, pişmanlık duydukları şekilde hareket etmelerini sağladığını söylüyor. “MSN'de bir arkadaşımla tartıştığımı hatırlıyorum. Kelimenin tam anlamıyla “BU ÇALIŞTIRMA TAVSİYE YOK” yazdım, demek oluyor ki, Mean Girls'deki Regina George'um ”diyor Eve, 24.“ Başkalarının konuşmaya gönderilmesini isteyeceğini biliyordum; daha az gerçek olamazdı bir badass orospu gibi. ”

Bir kısmı için daha cesurca davranmak, bir ekranın korunmasına sahip olmaları durumunda, ortakları, nüansları San Francisco'daki California Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nden Dr. Erin Vogel tarafından araştırılıyor. “İnsanlar sosyal medya mesajlaşma uygulamalarında kişiden daha farklı iletişim kurarlar. Mesajlaşma uygulamaları hakkında iletişim kurmak zor olabilir çünkü birçok sosyal ipucu kaybolur ”dedi. “Birinin ses tonunu duyamıyor ya da duruşunu veya yüz ifadelerini göremiyorsunuz.”

5947

Ancak metin aracılı iletişimin zorluklarına rağmen, Vogel bazılarının tercih ettiğini söylüyor. “Mesajlaşma uygulamaları gerçekten utangaç ve / veya sosyal kaygısı olan insanlar için çekici. Sosyal kaygısı olmayan insanlar gibi sosyal ipuçları kaybolur gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla iletişim kurarken de aynı zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar, ancak yine de mesajlaşma uygulamalarını kullanırken kendilerini daha rahat hissediyorlar. ”
Vogel, mesajlaşma uygulamalarının, diğer sosyal medya platformları gibi, çıktımızı dikkatle kontrol ederek kendimiz için ideal versiyonlar oluşturmamız için zaman verdiğini öne sürüyor. “Metin yoluyla iletişim kurmak, gençlere tamamen doğal geliyor” diyor. “Gençlerin çevrimdışı olarak nasıl etkili bir şekilde iletişim kurabileceklerini bilmeme konusunda çok endişe duyuldu. Ancak bu endişelerin çoğunun abartıldığını düşünüyorum. ”
MSN uzun süredir sosyal medya mezarlığına sürüldü, Microsoft 2012'nin son versiyonunu yayınladı; Formspring (2009-2013), Bebo (2005-2014) ve Piczo (2003-2012) arasındadır. Ancak birçok özelliği sonunda diğer uygulamalar tarafından yönetildi. Facebook, bir kullanıcının başka bir kullanıcının dikkatini çekmek için konuşma penceresini sallamayı seçebileceği MSN'nin 'dürtme' özelliğinden 'dürtme' aldı - ve genellikle de MSN'yi eski yapan tüm anlık sohbet işlevi. Başlangıçta MSN'de popüler olan Emojiler, şimdi “lol” ve “lmao” gibi kısaltmalar gibi çevrimiçi sözlüğümüzün bir parçası .
Dijital kültür açısından, Tait, WhatsApp grubunun MSN'nin en büyük mirası olduğuna dair sohbet ettiğine inandığını söyledi. “MSN'de bir gruba sonsuz sayıda insan ekleyebilir ve bütün gece dürtmek ve flört etmekle birbirlerini rahatsız edebilirsiniz” diyor. “WhatsApp'ta grup sohbetleri, arkadaşlarla iletişimde kalmak, Aşk Adası hakkındaki canlı düşüncelerini paylaşmak ve çevrimiçi alanda akıcı konuşmaların tadını çıkarmak için harika bir yol .” MSN ile WhatsApp arasında birçok benzerliğin olduğu doğru. Asıl fark, WhatsApp'ın sadece gençler değil tüm yaş gruplarında popüler olmasıdır. İşyeri mesajlaşma uygulaması Slack de çarpıcı bir şekilde benzer, ancak profesyonel bir ortam için uyarlandı.
Nihayetinde, MSN e-postalar ve günümüzün sosyal medya uygulamaları arasındaki boşluğu kapattı ve bir kuşak gence çevrimiçi olarak nasıl iletişim kuracaklarını (ya da daha önemlisi nasıl yapılmadıklarını) öğretti. Birçok yönden (hepsi iyi değil) MSN Messenger bizi bir ekranın arkasından herkese açık bir sürüm sunmak için hazırladı. Yaptığımız her hareketin izlendiğinin tam olarak farkında olmadığımız bir zamanda, kişilikleri bir platformun izin vereceği sınırlı yerlere nasıl yönlendireceğimizi, aynı zamanda istediğimiz ilgi türünü oluşturmaya yönelik stratejiler geliştirdiğimizi öğretti. herhangi bir an.
Bu yüzden huzur içinde yatsın, MSN Messenger, gençlik yıllarımız ve ardından Son Derece Çevrimiçi olma dönemimiz, sensiz aynı olmazdı.
 
Son düzenleme:
Üst
Alt