Microsoft Adobe Flash İçin Bir Kez Daha Uyardı

Adobe Flash bu yılın sonunda teknoloji tarihinin tozlu raflarındaki yerini alacak. Microsoft da Edge tarayıcının Adobe Flash desteğinin sona ereceğini bir kez daha hatırlattı.

Bir dönem internete damgasını vuran Adobe Flash, son yıllarda ise gözden düşmüştü. Bu yılın sonundan itibaren de Adobe Flash desteği sona erecek. Teknoloji devleri de bu konuda müşterilerini uyarıyor.
Microsoft da uzun süredir beklenen şekilde bu yılın sonunda Adobe Flash desteğine son vereceğini açıklamıştı. Firma, artık yılın son dört ayına girdiğimiz şu günlerde müşterileri için bir hatırlatma daha yayınladı.
Microsoft’tan güncellemeyle hatırlatma
f22513fcbfeeace08c8e3554eb6bf526e94ce67e.jpg

Her ne kadar geçen yıl da Adobe Flash’a veda edeceğini açıklayıp sonradan karar değiştirmiş olsa da Microsoft bu yıl oldukça kararlı. Bunu da son yayınladığı güncellemeyle gösteriyor. Adobe 2017 yılında Flash’ı bitirdiğini açıkladığından beri tarayıcılar birer ikişer desteklerini çekiyordu.

Microsoft’un şu anda piyasada kullanılan üç farklı internet tarayıcısı bulunuyor. Bunların arasında Internet Explorer 11, Edge Legacy ve Edge Chromium yer alıyor. 2020 yılından sonra Flash kullanması gereken kişilerin ayrı eklentiler kurması gerekecek. Bu eklentiler Microsoft tarafından desteklenmeyecek, üçüncü parti ürünler olacak.
2021’de Adobe Olmayacak
2021 yılının başlarında, Windows’un desteklediği tüm Microsoft tarayıcılarda “Adobe Flash Player’i kaldırmak için güncelle” seçeneği opsiyonel olarak sunulacak. Daha sonra da bu seçenek tavsiye edilen hale getirilecek.

Microsoft bu özelliği önceden denemek isteyenlerin de sonbahar dönemi güncellemelerinde edinebilmeleri için Güncelleme Katalogu’na eklemiş durumda. Gelecek yaz ise tüm Flash için tüm API’ler, grup kuralları ve arayüzler Edge Legacy ve Internet Explorer 11’den kaldırılacak.

Yarattığı güvenlik sorunlarıyla içinden çıkılmaz hale gelen Adobe Flash, bir süredir modern tarayıcılarda standart olarak devre dışı bırakılmış şekilde sunuluyordu. Yani yakın zamanda Flash tabanlı bir sorun yaşamadıysanız bu güncellemelerden herhangi bir şekilde etkilenmemeniz oldukça mümkün. Flash’ın üreticisi tarafından sonlandırılmasından üç yıl sonra kendisine tamamen veda edeceğiz gibi duruyor.
 
Üst
Alt