Kerkük operasyonu başladı

Minikçe

Well-known member
HanımZade
Katılım
11 May 2017
Mesajlar
9,662
Tepkime puanı
11,973
Puanları
113
Konum
..
Cinsiyet
Kadın
IŞİD'i Musul ve Telafer'den çıkaran Bağdat yönetimine bağlı ordu güçleri, Kerkük'ün Havice ilçesine doğru harekete geçti. Irak Ordu birlikleri, gece yarısı Kerkük'ün batısındaki Havice'ye doğru saldırıya geçti. Havice ve çevresi, IŞİD'in halihazırda elinde tuttuğu en önemli noktalardan biri.


son-dakika-ve-beklenen-saldiri-basladi--9906706.Jpeg
[FONT=&amp]


[FONT=&amp]Paylaş[/FONT][FONT=&amp]Tweetle[/FONT][FONT=&amp]Paylaş[/FONT][FONT=&amp]Paylaş[/FONT][FONT=&amp]Gönder[/FONT]

[FONT=&amp][FONT=&amp]Irak ordusu Kerkük'ün Havice ilçesine operasyon başlattı.
Irak Başbakanı Haydar el İbadi, dün Havice'nin kuzeyindeki Mahmur'u ziyaret etmiş ve operasyon sinyali vermişti.
Havice, tıpkı Musul gibi 2014 yılında terör örgütünün kontrolüne geçmişti.
Havice, tıpkı Musul gibi 2014 yılında terör örgütünün kontrolüne geçmişti.
Kerkük'te bugünlerde tansiyon çok yüksek. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin bağımsızlık referandumu hamlesi, her an bir iç çatışmayı tetikleyebilir.

Bağdat yönetimi
grey.gif
ve Türkiye başta olmak üzere neredeyse tüm dünyanın karşı çıktığı referandumun en kritik kenti Kerkük. Petrol zenginliğiyle öne çıkan kentte Türkmenler, Araplar ve Kürtler birlikte yaşıyor.
Ancak referandum sonrası için kentteki Türkmenler ve Araplar çok endişeli. Son olarak bazı peşmerge grupları Türkmenlere saldırı düzenledi ve çatışma çıktı.
Bağdat yönetiminin görevden aldığı Kerkük Valisi Necmettin Kerim, önceki gün düzenlenen referandum mitinginde Erbil yönetiminin asıl niyetini ortaya döken sözler sarfetmişti. Kerkük'ün Kürtlere ait olduğunu savunan Kerim, referandumun bu amaçla yapıldığını söyledi.

[/FONT][/FONT]
[/FONT]
son-dakika-ve-beklenen-saldiri-basladi--9906706.Jpeg
[FONT=&amp][FONT=&amp][FONT=&amp]
[/FONT]
[/FONT][/FONT]
 
Üst
Alt