İçerik Pazarlamasının Seo’ya Etkisi

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
İçerik pazarlaması trendi her geçen gün biraz daha artmakta ve arama motorları özellikle de Google içeriklere büyük önem vermektedir.

Google’ın sürekli değişen algoritmalarında bir süre öncesine kadar içeriğin sayısına önem verirken şimdi içeriğin kalitesine önem vermesi bu alanda büyük rekabetler oluşturmaya başladı. Birçok site bu durumdan dolayı sıralama kaybederken gerçekten kaliteli içerik üreten siteler yükselişe geçmeye başladı.

Fakat bu içerikler üretilirken yazılı olarak bir kurala bağlı olmasa bile SEO faktörü göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Üretilen içeriklerde kullanıcıya hitap etmesinin yanında arama motoru dostu olmanız da gerekiyor. SEO’ya uygun olarak üretilen içerikler sıralama ve geri dönüşüm elde etmeniz için oldukça büyük fayda sağlamaktadır.
5632


SEO’ya Uygun İçerik Üretmek
SEO hepimizin de bildiği gibi arama motoru optimizasyonu olarak Türkçe’ye çevirdiğimiz, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında ilk sayfalara yükselmek için yapılan bir çalışmadır. İçerik pazarlaması stratejileriniz belirlerken SEO’yu göz ardı edemeyiz. Peki SEO’ya uygun içerik üretirken nelere dikkat etmeliyiz?

1) Anahtar Kelime Analizi
İçeriğinizi hazırlarken başlayacağınız ilk yer anahtar kelimeler olacaktır. Hedef kitlenize ve arama istatistiklerine göre uygun anahtar kelimeler belirlemek arama motorlarında içeriğinizin bulunmasını kolaylaştıracaktır. Benim size tavsiyem birincil anahtar kelimelerinizin yanında uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimeleri içeriğinize eklemeniz olacaktır. Fakat bunu yaparken içerikteki anahtar kelime yoğunluğunu abartmayın.

Anahtar kelime analizi ile ilgili araştırmalarınızı yaparken birçok araçtan faydalanabilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Moz, Semrush, Keywordtool.io, Google Trends ve Google’da yapacağınız aramalarda önerilen ilgili aramalar kısmındaki kelimeler size yardımcı olacaktır.

2) Özgün ve Kaliteli İçerik
İçerik pazarlaması ve SEO’nun en çok dikkat edilmesi gereken noktalarından biri “özgün”olmaktır diyebiliriz. Çünkü kopya içerikler Google tarafından tespit edilip sıralamada geriye atılarak ziyaretçilerin siteye gelmesini engelleyebilir. İçeriklerinizi kopyala yapıştır yapmak yerine birkaç kaynaktan bilgi toplayarak kendi özgün içeriğinizi oluşturmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kaliteli içerik konusuna gelirsek bu herkesin göreceli olarak karşılayacağı bir durum olabilir. Fakat ortaya çıkan içerik istediğiniz sonuçları alıyorsa ve hedef kitlenizi memnun ediyorsa buna kaliteli diyebiliriz. Yani belirlediğiniz amaçlar doğrultusunda ve hedef kitlenizin ne istediğini bilerek içerikler üretmeniz gerekmektedir. Bunun araştırmasını da önceden yapmış olmalısınız.

3) SEO Uyumluluğu
İçeriğiniz hazırlarken anahtar kelimeleri belirlediniz ve özgün olmasına özen gösterdiniz. Şimdi sırada içeriği siteye yüklerken dikkat etmeniz gereken SEO’ya uygun olması gereken noktalar var. Bunları sırasıyla inceleyelim.

Başlık (Tittle): Tittle etiketi içeriğinizin başlığını oluşturan en önemli SEO etkenidir. Başlığınızı oluştururken anahtar kelimenin başlık içerisinde yer almasına ve max 50-70 karakter aralığında olmasına dikkat etmelisiniz. Mesela örnek verecek olursak bu içeriğin başlığı “İçerik Pazarlamasının SEO’ya Etkisi” 35 karakterden oluşuyor ve anahtar kelimeler başlıkta yer alıyor.

Açıklama (Meta Description): Meta Description içeriğinizin başlığının altında bulunan açıklama alanlarıdır. Aramalar doğrudan etki eden bu açıklama alanları sıralama sonuçlarında büyük rol oynamaktadır. Meta Description karakter sayısı 160-230 aralığında olmalıdır. Ve anahtar kelimelerin açıklama kısmında yer almasına dikkat etmelisiniz.

H Etiketleri ( h1, h2, h3, ..): SEO çalışmalarında başlıklara H etiketleri verilmektedir. İçeriğiniz ana başlıklar ve ara başlıklar olarak ayrılmaktadır. Verilen başlıkların arama motorları tarafından daha iyi algılanması için bu başlıkların doğru bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. H etiketlerini kullanarak başlıklarını düzenleyebilir, okuyucu ve arama motoru dostu bir içerik oluşturabilirsiniz.

URL Yapısı: URL adres çubuğunda sitenizin linkinden sonra gelecek olan içeriğinize vereceğiniz linktir. Bu linki oluştururken öncelikle çok uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimeleri linkin içerisinde geçirmek ve gereksiz karakterlerden kaçınarak SEO dostu bir link oluşturabilirsiniz. Örneğin bu yazının linki:

Backlink: İçeriğinize site içi ve site dışı bağlantılar alarak içeriğinizle birlikte sitenizide SEO açısından güçlendirebilirsiniz. İyi bir siteden alacağınız backlink ile içeriğinizi destekleyebilirsiniz. Aynı zamanda benzer konularda yayınladığınız içeriklerden yeni içeriğinize link vererek site içerisinde bir yönlendirme sağlayabilirsiniz.

4) İçeriğin Yayınlanması ve Paylaşılması
İçeriğiniz artık hazır ve SEO’ya uygun olduğunu düşünüyorsanız sitenizde yayınlayabilirsiniz. Fakat içeriğinizi sitenizde yayına almanız hedef kitleye ulaşması için yeterli olmayabilir. İçeriğinizi yayınladıktan sonra sosyal medya hesaplarınızda paylaşın ve insanların da bunu paylaşmasını sağlayın. İçeriğinizin paylaşılması arama motorları üzerinde linkinizin kolay bulunmasını sağlayacak ve hedef kitlenize sizi daha çok yaklaştıracaktır.


Sosyal medya bugün elinde büyük bir kitleyi bulunduran ve yönlendiren bir pazarlama aracıdır. Bunu doğru bir şekilde kullanarak geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. İçeriklerinizin ve sitenizin daha kolay erişilmesini sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizin ilgi görmesini istiyorsanız öncelikle ürettiğiniz içeriklerin kaliteli olmasına özen gösterin. Sonrasında ise sosyal mecralarda paylaşarak ve paylaşılmasını sağlayarak daha çok ziyaretçi edinmeye çalışın. İnsanların içeriklerinizi beğenip paylaşması kolay olmayacaktır fakat sosyal medya ile ilgili stratejilerinizi geliştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.
5635


5) Raporlama ve Geri Dönüşler
Her şeyi tamamladınız, içeriğinizi hazılardınız, yayınladınız ve sosyal mecralarda paylaştınız. Şimdi sıra içeriğinizin raporlanmasıdır. İçeriğinizden elde edeceğiniz organik ve ücretli trafikler, etkileşimler, beğeniler, yorumlar, geri dönüşler bunların tamamını iyi bir şekilde analiz edebilirseniz, bir sonraki içerikleriniz için faydalı olacaktır. Raporlardan toplayacağınız verileri sıradaki içeriklerinizi hazırlarken kullanarak yaptığınız hataları azaltabilir ve kullanıcıların ne istediğini bilerek hareket edebilirsiniz. Her içeriğinizin ölçümlemesini yaparak genel bir rapor oluşturabilirsiniz. Hedefleriniz doğrultusunda plan ve stratejilerinizi raporlar sayesinde oluşturabilirsiniz. Google Analytics, Yandex Metrica veya benzer araçları kullanarak içeriklerinizi ölçümleyebilirsiniz.

Kullanıcıların içeriklere yapacağı geri dönüşleri iyi değerlendirerek yaptığınız iyi ya da kötü şeyleri görmenizi sağlayabilir. Yorumları mutlaka değerlendirin, göz önünde bulundurun. Bu noktalar sizi kullanıcıya daha çok yakınlaştırır ve kalıcı olmasını sağlar. Geri dönüşlere ve yorumlara cevap vermeye özen gösterin. Böylece kullanıcı kendinin önemsendiğini hissedecektir.

SEO Olmadan İçerik Pazarlaması Olmaz

İçerik pazarlamasının öneminden ve faydalarından daha fazla bahsetmeye gerek yok sanırım… İçerikleriniz oluştururken SEO için uyumlu olmanızın neden bu kadar önemli olduğunu yukarıda açıkladım. İçerik pazarlaması stratejilerinizi belirlerken özellikle de içerikleriniz oluştururken SEO uyumlu olmasına özen göstermeyi ihmal etmeyin. Hedef kitlenize ulaşmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız arama motorlarıyla iyi geçinin. Bunun yolu da SEO’dan geçiyor.

KAYNAK
 
Üst
Alt