İç Güzellik mi Dış Güzellik mi?

İç güzelliği insanlar arasında makbul, güzel olduğu gibi, Allah nezdinde dahi makbuldür hoştur. Dış görünüş bizi aldatabilir ama iç güzellik aldatmaz. Peygamberimiz (sav) “Allah (cc) dış görünüşünüze, suretlerinize ve mallarınıza bakmaz. Ancak sizin kalplerinize ve amelinize bakar.” demektedir.

İç güzelliği dünya işleri için aranan bir haslet olduğu gibi, ahiret işleri için de aranan bir haslettir. Müslüman dünyasında ve Müslümanlar arasında geçerli bir akçe olduğu gibi, inanmayanlar arasında da geçerli bir akçedir.

Bu konuda Hz. Mevlana’nın “Yüzü güzele kırk günde doyulur; huyu güzele kırk yılda doyulmaz.” sözü manidardır.

İç güzelliğin esas olduğu aşikardır. Biz hem dış hem iç güzelliği isteriz inşallah..

İşte bu hikayemiz iç güzelliğe işaret eden ibretlik hikaye. Adı ise Balon… Bu ibretlik hikaye istifadeye medar olur inşallah..

İbretlik Hikaye

Siyah tenli bir çocuk varmış, bayram yerinde şenlikte gezip duran yaşlı bir satıcının elindeki balonları seyre koyulmuş idi. Her renk ve her şekilden elinde onlarca balon vardı. Kendisi gibi diğer çocukların da yüreğini hoplatıyordu.

Yaşlı baloncu çocuklardan birinin beğendiği mavi bir balonu diğerlerinden ayırmaya çalışırken bir anda bir iki balon elinden kaçıverdi. Balonlar uzunca ipiyle sağa sola sallanarak göğe doğru yükseliyordu.

Herkes balooon, balooon diye bağırarak birbirlerine işaret ederek gösteriyorlardı. Siyah tenli çocuk yükselen balona dikkatle bakıyordu. Balonları gözden kaybetmek üzereyken, bu sefer kırmızı renkli bir balonun havaya doğru uçtuğunu gördü.

Akıllı bir adam olan yaşlı satıcı elinden kaçan ilk balonların bütün dikkatleri topladığını fark etmişti. İyi bir reklam olacağını düşündüğünden, önce kırmızı sonra sarı renklisini de çözerek havaya bırakmıştı.

Siyah tenli çocuk, çekingen adımlarla yaşlı satıcının yanına yaklaşarak:

Baloncu amca, acaba bir de siyah renkli bir balon bıraksanız, diğer balonlar gibi yükselir mi? dedi.

İhtiyar satıcı küçük çocuğun ne demek istediğini çok iyi anlamıştı. Onun esmer yanaklarına küçük bir öpücük kondurdu arkasından siyah balonu gökyüzüne doğru bırakırken: bu balon belki de diğerlerini geçer yavrum. Çünkü bizler gibi bu balonları da yükselten şey, dışlarındaki rengi değil içlerindeki cevherlerdir.-Alinti-
 

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Üst
Alt