Hamsterlar Hakkında Bilinmeyenler ve Bakım Tavsiyeleri

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Hamsterlar Hakkında Bilinmeyenler ve Bakım Tavsiyeleri

Hamster besleme fikri önceden aklınızdan geçti mi? Ön ayakları ile tuttukları besinini kemirirken bizlere bakan parlak gözleri ve minik bedeninin sevimliliğine karşı koyamadığımız çok olmuştur. Hareketli yapıları ve titizlikleriyle bakımı basit olan hamsterları ne kadar iyi tanıyoruz?

7d976455f5.jpg


Evcil hayvan beslemeye karar verildiğinde akla öncelikle kedi, köpek, kuş, balık gibi alternatifler gelir. Kemirgenler dostlarımız içinse biraz çekimser kalınabiliyor. Bunun sebebi de haklarında yeterince bilgi sahibi olmamakla alakalı.

Kemirgen grubundan beslenebilecek en uygun evcil hayvanlardan olan hamsterlar pek sevimli ve titizlerdir. Davranış ve karakterlerini öğrendiğinizde hemen beslemeye başlamak isteyebileceğiniz bu minik dostlarımız hakkında bilgi vermek için bu yazımızı derledik.

2
Karakter ve davranışları

7afc5120b2.jpg

Hamsterlar keşfetmeyi çok sever, meraklı, hareketli ve titizlerdir. Mahremiyetine düşkün olduklarından kafeslerinde kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alan ya da saklanabilecekleri bir bölge oluşturulmalıdır. Bu güdülerini gidermeleri için çeşitli kafes aksesuarları kullanmak mümkündür. Sahiplenme özelliklerinden dolayı kafesine parmağınızı sokarsanız muhtemelen ısırırlar. Size ve yeni ortamına alışması için onlara birkaç gün süre tanıyın.

Birkaç tane hamster aynı anda beslenebilir ama genel itibari ile yalnız olmayı tercih ederler. Çevresini ve kendilerine ait olan şeyleri kokularıyla tanırlar. Bu sebeple yavrularını ellememek gerekir. Yoksa yavrularını tanıyamazlar ve onlara zarar verebilirler. Kafesinden de çıkarmamaya dikkat edilmeli aksi halde bir daha bulamayabilirsiniz.

Genel olarak gündüz uyuyup gece hareketlenen şirin dostlarımız direk şekilde gün ışığından pek hoşlanmazlar. Özellikle derin uykularından uyandırılmayı hiç sevmedikleri için uyandırılırsa agrasif davranışta bulunabilirler. Sinirli olduklarını bir çok dostumuzda olduğu gibi kulaklarını geriye yatırmalarından anlayabilirsiniz.

Sıcak hava akımından hoşlandıkları için bilgisayar fanınızın yakınında tutarsanız keyiflerine diyecek olmaz.

3
Beslenme

c0e256ac39.jpg

Hamsterler bir hayli titiz, hareketli ve bakımı kolay canlılardır. Ömürleri ortalama 3 yıl kadar süren hamsterlerın hayatı boyunca 50-60 gr ağırlığında olmaları idealdir. Bu kısa yaşam süresinde onları doğru beslemek gerekir.

Vejetaryen olan bu dostlarımızın beslenmesi esasında çok basit. Fındık, fıstık, ceviz, kaju, buğday gibi çerezlere bayılırlar. Dişlerini törpüleyebilmeleri için bunun gibi sert gıdalarla beslenmesi gerekir. Ek olarak, besin ve vitamin almaları için haftada birkaç kez lahana, marul, havuç, patates, haşlanmış yumurta, muz gibi takviyeler verebilirsiniz. Küçük bedenlerinin sindirebileceği yiyecekler tüketmesi ve ölçülü beslenmesi önemlidir.

Sebze veya meyve yediklerinde ihtiyacı olan suyu alırlar ancak çerez tükettiklerinde de az miktarda suya ihtiyaç duyarlar. İçine düşme ihtimaline karşın suyu, kap yerine hamster suluklarında verilmelidir ve suyu devamlı taze tutulmalıdır.

Karpuz, portakal, kavun, mandalina gibi çok sulu meyveler ve çiğ etler onlar için zararlıdır. Bu gibi gıda ve baharatlı besinleri onlardan uzak tutmak gerekir.


4
Bakım

d0dbe8a3fc.jpg

Titizlik hastası olan bu sempatik dostlarımız tuvalet temizliklerine bir hayli dikkat ederler. Yaşam alanlarını devamlı temiz tutmaya çalıştıkları için kafes temizliğini sık olarak yapmak gerekmektedir. Bunun için kafesin alt ekine atölyelerden ucuza temin edebileceğiniz ağaç talaşları sıkıştırabilirsiniz.

Kemirme ve idrarın emilmesi sebebiyle tahta kafesler yerine tel kafesleri tercih etmek gerekir. Hareketli canlılar oldukları için koşu tekerleğini çok severler. Kalıcı felç riskine karşın bu sağlıkları açısından da bulundurulması gerekli olan aksesuardır. Tekerleklerinin sıklık ve gevşekliğine göre hızını ayarlayabilirsiniz. Çok hızlı olursa minik bedenleri bu tempoveyayanamayabilir. Tekerlekten ses gelirse sakın yağlamayın, yoksa duramaz! Zaten ne kadar koştuklarını tekerleğin sesinden anlarlar.

5
Hamsterın daha sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır?

1f65feca38.jpg

Elbette bir veteriner kontrolünden geçmesi gerekir ama dış görünüşünden de daha sağlıklı olup olmadığına kanaat getirebilirsiniz. Anne sütüne ihtiyacı kalmadığını ağırlığı üzerinden anlayabilirsiniz. 50-60 gr. Olanlar yetişkin sayılabilir. Tüyleri yumuşak ve parlaksa, gözleri de parlak, canlı ve tam yuvarlak olduğunda ilk bakışta daha sağlıklı denebilir.

Hastalık belirtileri arasında burunda akıntı, kuyruk ve anüs çevresinin ıslak olması, gözde çapak, akıntı, şişlik ya da kızarıklık bulunması gibi durumlar yer alır. Hamsterların ısırma alışkanlıkları düzeltilmesi zor ve tehlikeli huylarıdır. Bu yüzden sakin olanları beslemeniz hem onun hem sizin için çok daha iyi olabilir. Tıpkı insanlar gibi mutlu değil ve güvensiz hissediyorlarsa genelde agrasifleşirler.
-Alinti-
 
Üst
Alt