Günün Haberi 23.02.2021

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

MİT operasyonu saniye saniye kaydedildi​

Hatay'ın Belen, İskenderun ve Arsuz ilçeleri ile bazı illerde geçen sene bölücü terör örgütü PKK/YPG unsurlarınca çıkarılan orman yangınlarının talimatını veren "Demhat Sperti" kod adlı terörist Mesut Taşkın, MİT tarafından 20 Ekim'de tespit edilerek SİHA ile etkisiz hale getirilmişti. Teröristin vurulma anı kameraya anbean yansıdı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, geçen sene 9 Ekim'de Hatay'ın Belen ilçesinde 9'u ormanlık, 6'sı kırsal alanda olmak üzere 15 ayrı noktada meydana gelen, rüzgarın etkisiyle İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçrayan, yerleşim birimlerinde de etkili olan ve PKK'ya bağlı "ateşin çocukları inisiyatifi" tarafından çıkarıldığı öne sürülen yangınların ardından geniş çaplı soruşturmalar yürütüldü.

SURİYE'DEN PATLAYICI AKTARMAYA ÇALIŞIRKEN TESPİT EDİLDİ

Ülke içinde ve sınır ötesinde çalışmalarını yoğunlaştıran MİT, Türkiye'deki PKK unsurlarına orman yakma talimatı veren teröristin "Demhat Sperti" kod adlı Mesut Taşkın olduğunu belirledi. Terör örgütünce çukur operasyonları sırasında gerçekleştirmiş olan bombalı saldırılarda kullanılacak olan patlayıcıların yurt içerisine aktarımını sağlamayı başaran Taşkın, Türkiye'de gerçekleştirilmesi planlanan bir eylemde kullanılmak üzere Suriye'den patlayıcı aktarmaya çalışırken MİT tarafından tespit edildi.

Geçen yıl 20 Ekim'de bölücü terör örgütünce oluşturulan toprak tahkimatta, yanındaki teröristle patlayıcı aktarımı sırasında SİHA ile görüntülenen terörist, etkisiz hale getirildi. Taşkın'ın yanında örgüt mensubu da operasyonda vuruldu. İki teröristin etkisiz hale getirildiği operasyon, SİHA tarafından saniye saniye kaydedildi.


turkiye-yi-yangin-yerine-ceviren-terorist-boyle-13946759_1955_m.jpg


PKK'NIN YURT İÇİNE YÖNELİK PATLAYICI VE KADRO AKTARIMINA DARBE

2015 senesinden beri Suriye'de bulunan Taşkın, önce örgüt yöneticilerinden "Hakkı Gabar" kod adlı İskan Akyüz'e sonrasındada Murat Karayılan'a bağlı şekilde Türkiye-Suriye ve Irak-Suriye arasında gerçekleştirmiş olan patlayıcı aktarımlarının sorumlusu olarak faaliyet gösterdi.Taşkın, 2015 senesinde Silopi'de 3 polis memurunun şehit edildiği, 2016 senesinde ise Cizre'de Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne düzenlenen ve 12 polisin şehit olduğu, 75'i polis olmak üzere 78 kişinin yaralandığı eylemleri planladı ve bu saldırıda kullanılacak olan patlayıcıları Türkiye'ye aktardı.

Silopi'de Gümrük Müdürlüğüne ait servis aracına yönelik 15 Ağustos 2016'daki bombalı saldırı ile 11 Nisan 2017'de Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde bulunan emniyet binasına yönelik bombalı eylemde kullanılacak olan patlayıcının da aynı terörist tarafından Türkiye'ye getirildiği belirlendi. Sınır bölgesini iyi tanıması ve bölgedeki teröristler üstündeki etkisi sebebiyle Taşkın'ın etkisiz hale getirilmesi, PKK'nın yurt içerisine yönelik patlayıcı ve kadro aktarımına büyük darbe vurdu.

turkiye-yi-yangin-yerine-ceviren-terorist-boyle-13946759_369_m.jpg


BİNLERCE HEKTAR ALAN YANDI

Hatay'da 300-400 000 hektar alanın yandığı geçen sene 9 Ekim'de başlayan yangınlar 11 Ekim 2020'de kontrol altına alınmıştı. Yangında 7 daire, 11 müstakil ev, 14 iş yeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı yanmış, 70 vatandaş yangından etkilenmişti. Ormanlık alandaki yangında çok sayıda hayvan telef olmuştu. İhbarlar ve bazı görgü tanıklarının ifadeleri sonucu yangında sabotaj ve kasıt ihtimalini değerlendiren adli ve idari birimler, bölgede çalışma başlatarak bazı bireyleri gözaltına almıştı.

Terör örgütü PKK/YPG propagandası yapan sosyal ağ hesaplarının yangınların "Ateşin çocukları inisiyatifi" adlı örgüt tarafından çıkarıldığını iddia etmesi ve önceden çıkan bazı yangınları da bu örgütün üstlenmesi üzerine istihbarat birimleri harekete geçmiş, bölücü terör örgütü PKK'nın Amanos Dağları'ndaki örgütlenmesine yönelik operasyonlara hız verilmişti.


turkiye-yi-yangin-yerine-ceviren-terorist-boyle-13946759_3295_o.jpg


-Anadolu Ajansı / Mümin Altaş-
 
Üst
Alt