Google Webmaster Tools Nedir? Search Console Özellikleri

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Google Webmaster Tools Nedir? Search Console Özellikleri

Google Webmaster Tools Nedir? Search Console Özellikleri​

Google Webmaster (GWT), web sitenizi optimize etmek ve izlemek için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biridir. GWT kullanmanın temellerini öğrenerek; sayfalar, en çok görüntülenen sayfalar veya yayınlar, anahtar kelime sıralaması gibi tüm web sitesi ayrıntılarını görüntüleyebilir, gelecekteki pazarlama kararlarınızı verilere dayalı bir şekilde alabileceğiniz eşsiz bir kaynağa sahip olabilirsiniz.

google-webmaster-tools

Google Webmaster Nedir?

Google Webmaster ya da Google Search Console, web sitenizin arama sonuçlarındaki performansını değerlendirmenize ve performansınızı sürdürmenize yardımcı olan ve Google tarafından tüm web sitesi yöneticilerine sunulan tamamen ücretsiz bir hizmettir. Site aktivitelerini izlemenizi, tarama için içerik göndermenizi, dizine eklemeniz gerekmeyen içeriği dışarı atmanızı, arama sorgularını ve çok daha fazlasını incelemenize olanak tanır.

Özetle Google Webmaster Aracı, Google tarafından sağlanan ve sitenizde neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olan ücretsiz bir araç setidir. Google’ın web sitesi yöneticileriyle iletişim kurması için kullandığı temel bileşendir. Platform, web sayfanızla ilgili sorunları ayırt etmenize olanak tanır ve sitenizin kötü amaçlı yazılımlarla kirlenmiş olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirebilir.

google-search-console

Webmaster Tools Özellikleri Nelerdir?

Bir web sitesine sahip olan herkese ücretsiz bir hizmet olarak sunulan Google Search Console, dünyanın en büyük arama motorundan size bilgi veren bir kanaldır ve web sitenizin nasıl gördüğüne ilişkin değerli fikirler sunar. Düzeltilmesi gereken sorunları ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.

Web sitenizin arama sonuçlarında görünmesi için GWT kullanmanıza gerek yoktur. Öte yandan pazarlama çabalarınıza yardımcı olabilecek değerli bilgiler sunabilir. GWT web sitenizin performansını izlemeye çeşitli şekillerde yardımcı olur.

Bağlantıları kontrol etme: Web sitenizdeki bir sayfanın dizine eklenmesini istemiyorsanız, Google web yöneticisi araçlarına bir istek gönderebilirsiniz. Bağlantı kontrol araçlarında, geri bağlantılarınızın konumunu ve yerleşimini web sitenizin bağlantısının ne kadar güçlü olduğunu ve bağlantınızın sıralamayı nasıl etkileyeceğini görebilirsiniz.

webmaster-tools

Tarayıcı Hataları: Google webmaster aracı, web sitenizde en iyi tarayıcı bildirimini sunar. Google’ın tarama veya site hızı sorunlarıyla ilgili bir sorunu olup olmadığını görebilirsiniz. Eksik sayfa, sunucu hatası, erişilebilir ve erişilemeyen sayfalar hakkında Google Webmaster raporu ile bilgi alabilirsiniz.

Arama Analitiği: Bu bölüm, kullanıcıları sitenize yönlendiren anahtar kelimeleri gösterir. Web yöneticisi araçlarındaki en son güncelleme ile organik arama sorgularında bir artış veya azalma olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizi bulmak için kullanıcılar tarafından kullanılan arama sorgularını da görebilirsiniz.

Site Haritaları: Bir Google Webmaster Tools hesabı ekleyerek ve dizine eklenmesi gereken web sayfaları listesinden oluşan bir site haritası göndererek web sitenizin daha hızlı taranmasını sağlayabilirsiniz. Arama motoruna hangi sayfaların önemli olduğunu bildirmek için site haritasına bir sıralama sistemi ekleyebilirsiniz.

Search-Console-Site-Ekleme-1024x536.png

Google Search Console Site Ekleme
Google Gibi Getir:
Bu araç, web sitenizi Google’ın bakış açısından görmenize olanak tanır. Web sitenizde Google’ı engelleyecek herhangi bir sorun olup olmadığını görmenizi sağlar. Yeni bir sayfanız veya güncellenmiş içeriğe sahip bir sayfanız varsa, web yöneticisi araçlarına giriş yaptıktan sonra, içeriğin dizine eklenmesine yardımcı olmak için URL’yi girebilir ve Google olarak getirebilirsiniz.

Site Bağlantıları: SERP’de herhangi bir şirketin web sitesinin altında verilen ekstra bağlantıları görmüş olabilirsiniz. Bunlara site bağlantıları denir. Kullanıcıların herhangi bir web sitesinin alt sayfasını doğrudan ziyaret etmelerini sağlar. Google tarafından otomatik olarak oluşturulur. Arama Görünümü’nü ve ardından Site Bağlantıları’nı tıklayarak, yalnızca en iyi ve alakalı site bağlantılarını görüntüleyebilir ya da bu bağlantıların kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Google Webmaster Araçları Nasıl Kullanılır?

GWT’ye giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, web sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları‘na eklemektir. Sitenizi ekledikten sonra, herhangi bir veriye erişmeden önce, web sitesinin sahibi veya yetkili temsilcisi olduğunuzu doğrulamanız gerekir. Web sitenizi doğrulamanın dört yolu vardır. Sizin için en kolay yöntemi seçebilirsiniz.

search-console-nedir

Bir HTML dosyası yükleme – Google, size web sitenizin kök dizinine yüklemeniz gereken belirli bir ada sahip bir dosya verir. Dosyanın kendisi boştur. Tek amacı, web sitesinin FTP sunucusuna erişiminizin olduğunu kanıtlamanıza yardımcı olmaktır. Dosya kök dizine girdiğinde, GWT’deki “doğrula” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Böylece verilere erişebilirsiniz.

HTML etiketi ekleme – Google tarafından sağlanan ve ana sayfanızın başlığına bırakabileceğiniz bir meta etiket ekleyerek web sitesini de doğrulamanızı sağlar. İşlem gerçekleştikten sonra verileri görüntülemek için “doğrula” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Alan adı sağlayıcısını seçme – Google, açılır listeden forum.mevsim sağlayıcınızı seçme seçeneğini sunar. Sağlayıcınızı tıkladığınızda Google, web sitenizi doğrulama adımlarında size yol gösterir.

google-analytics

Google Analytics’i kullanma – Web sitenizin Google Analytics hesabının yöneticisi olarak, ana sayfanızın başına yerleştirilen izleme kodunu kullanarak web sitesini doğrulamanızı sağlar. Google Analytics, web sitenizi ziyaret eden kitlelerden çeşitli veriler toplamak ve veriye dayalı stratejik kararlar almaya yardımcı olmak için kullanılan bir izleme sistemi olarak anlaşılabilir.

Hesabınız oluşturulduktan ve web siteniz doğrulandıktan sonra, web sitenizi optimize etmenize yardımcı olabilecek birçok işlem yapılabilir verilere erişebilirsiniz. Google’dan uyarı alabilir, gelen kutunuza belirli bilgileri iletmek için ayarları düzenleyebilir, XML site haritaları gönderebilir ve web sitenizin aramada göründüğü kullanıcı sorgularını görüntüleyebilirsiniz.

Google-Tag-Manager-Kurulumu-1024x536.png

Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur?
Web sayfanız onaylandıktan sonra, Gösterge Tablosu aracılığıyla sitenizdeki bilgiler görünür hale gelir. Gösterge tablosu, hangi anahtar kelimeleri konumlandırdığınızdan ne kadar trafik hareketi aldığınıza kadar her şeyin kabaca bir taslağına sahip olmanızı sağlar. Ayrıca, Google botunun sitenizde gezinirken herhangi bir tarama hatasıyla karşılaşıp karşılaşmadığını, Google’ın endekslediği sayfaları ve sitenize bağlanan site sayısını kontrol edebilirsiniz.

Web yöneticisi aracı özellikleri tamamen web sitenizin dizine eklenmesi, bağlantıların alınması ve daha fazla trafik alınması ile ilgilidir. Google web yöneticisi aracını kullanarak;
  • Web sayfalarınızın diziniyle ilgili bilgi sağlayabilirsiniz.
  • 404 ve DNS hatası gibi tarama hatalarını kontrol edebilirsiniz.
  • İstenmeyen bağlantıları iptal edebilirsiniz.
  • Web sitenizi coğrafi olarak hedefleyebilirsiniz.
  • Web sitenizde çok aranan anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz
google-search-console

SEO Çalışmalarında Webmaster Tools Önemi Nedir?

Google AdWords programı aracılığıyla ücretli trafik satın almak dışında, daha fazla trafik elde etmek için ideal yaklaşım SEO’dur. Her durumda, sitenizin SEO kampanyasına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey Google Webmaster Tools kullanmayı kabul etmektir.

GWT, Google aramasının web sitenizi nasıl görüntülediğini anlamanıza çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Örneğin, sitenizin arama sonuçlarında görünmesini sağlayan en popüler sorguları ve bu sorguların aldığı trafiği gösterir. Mobil web sitenizin tabletlerde ve telefonlarda arama yapan kullanıcılar için ne kadar iyi performans gösterdiğini de değerlendirebilirsiniz.

google-seo-optimizasyon

Google Webmaster Console, SEO çalışmalarında ayrıca şu faydaları sağlar:
  • Google’ın web sitenizdeki içeriğe erişebildiğini doğrular.
  • Kullanıcıların keşfetmesini istemediğiniz içeriği taraması ve kaldırması için yeni sayfalar ve yayınlar göndermeyi mümkün kılar.
  • Kullanıcılara içerik sunmanıza ve değerlendirmenize yardımcı olur.
  • Web sitenizi, arama sonuçlarındaki varlığını aksatmadan korumanızı sağlar.
  • Kötü amaçlı yazılım sorunlarını keşfetmenize ve gidermenize olanak tanır.
Google web yöneticisi aracını kullanmak web sitenizin hemen sıralanmasını sağlamaz. Bununla birlikte bilgilerin analiz edilmesine ve düzeltilmesine yardımcı olur. Google webmaster tools yardımıyla günümüzün çevrim içi ortamında yüksek performans gösterebilir, sitenizin rekabetçi web ortamında gücünü korumasına yardımcı olabilirsiniz.-Alinti-
 
Üst
Alt