Fatih Tekke Hayatı (Biyografisi)

Fatih Tekke (1977 - .... )9 Eylül 1977 Tarihinde Sürmene, Trabzon'da doğdu. 17 yaşında Trabzonspor A takımına yükselen; Hami Mandıralı, Ünal Karaman, Tolunay Kafkas, Abdullah Ercan, Ogün Temizkanoğlu, Orhan Kaynak'lı kadroda yer alan Fatih Tekke, tecrübesizliği ve agresifliği yüzünden Altay Spor Kulübü'ne kiralandı. Altay'da futbol hayatını sürdürürken Çanakkale Dardanelspor maçında ayağı kırıldı fakat genç yaşı çabuk toparlamasına olanak verdi.


Trabzonspor'a geri döndü ama çalkantılı dönemlerden geçen Trabzonspor'da pek başarılı olamadı.Sürekli değişen teknik direktörler ve taktik anlayış içerisinde Fatih Tekke sürekli olarak farklı mevkilerde denendi ve başarılı olamadı.

Bu dönemde Trabzonspor'dan ayrılıp Gaziantepspor'da top koşturan Fatih Tekke, buradaki formuyla A milli takıma kadar yükseldi. Bu formundan sonra 2002-2003 sezonunda Trabzonspor'a geri döndü, ve bu dönemden itibaren Trabzonspor'un ve milli takımın en önemli golcüsü oldu ve Trabzonspor'un kaptanlığını üstlendi. Takıma katılmasıyla Trabzonspor bir çıkış yakaladı ve 2 Türkiye Kupası'yla birlikte 2 kez şampiyonluğu Kaçırarak 2. olmakla yetinmek zorunda kaldı.

Ayrıca 2004-2005 sezonunda 31 golle gol kralı oldu. Ve o sezon 14 de asist yapmıştı. Bu formu ile başta Türkiye'den Fenerbahçe olmak üzere Tottenham, Liverpool, Deportivo gibi Avrupa Kuluplerinin transfer listelerinin başında duruyordu sonunda 2006-2007 sezonunun başında 7.5 milyon euro gibi Türkiye'de rekor bir ücretle Rusya'nın Zenit St.Petersburg takımına transfer oldu.
 
Üst
Alt