Farenin Ortak Mucidi William English 91 Yaşında Hayatını Kaybetti

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,365
Puanları
113
Yaş
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
[KRSAG=https://forum.mevsim.org/makale/fareninortak.jpg]William English[/KRSAG]
Farenin ortak mucidi olarak bilinen William English, 26 Temmuz'da 91 yaşında hayatını kaybetti. 1968 yılında farenin geliştirilmesinin arkasındaki isimlerden olan English, etkileşimli bilgisayar arayüzlerini mümkün kılmıştı.

Günümüzde ister dizüstü ister masaüstü olsun, bilgisayar arayüzleriyle fare (mouse) olarak adlandırdığımız donanımları kullanarak etkileşime giriyoruz. Ancak durum her zaman böyle değildi ve birilerinin işletim sistemlerinin etkileşimli arayüzler sunabilmesini mümkün kılacak bir donanım icat etmesi gerekiyordu.
Stanford Araştırma Enstitüsü’nde Douglas Englebart’ın yanında çalışan bir bilgisayar mühendisi olan William “Bill” English, ‘farenin mucidi’ unvanını Englebart’a kaptırmış olsa da aslında farenin ortak mucidi olduğu söylenebilir. English, Englebart ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalarla grafiksel kullanıcı arayüzlerini mümkün kıldı.

Farenin mucidi Englebart, işin sahne önündeki kısmını üstlenirken, vizyoner bir kişilik ve ekip lideri olarak ön plana çıkıyordu. English ise Englebart’ın aksine sahne arkasındaki işleri yürütmekle meşguldü. Buna örnek olarak Englebart’ın etkileşimli arayüzleri mümkün kılmak için fareyi hayal edip bir taslak olarak çizmesi, English’in ise taslağı gerçek bir ürüne dönüştürmesi gösterilebilir.

Bilgisayarlardaki en önemli çevresel donanımlardan farenin ortak mucidi olan William English, 26 Temmuz 2020’de 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bugün English’in adını Bill Gates ya da Elon Musk kadar sık anmıyor olsak da bıraktığı mirasın onlarca yıldır yüz milyonlarca kişiye daha iyi bir bilgisayar deneyimi sağladığı su götürmez bir gerçek.
 
Üst
Alt