Eminem

Markus

New member
Kullanıcı
Katılım
14 Eyl 2018
Mesajlar
2,971
Tepkime puanı
659
Puanları
0
Yaş
44
Konum
istanbuL
Cinsiyet
Erkek
minem (Marshall Bruce Mathers III, 17 Ekim 1972, St. Joseph, Missouri), ABD'li rapçi ve prodüktör. Müzik dünyasının en çok dikkat çeken ve tartışılan isimlerinden birisidir. En dikkat çekici özelliği, siyah Amerikan sanatçıların tamamen baskın olduğu bir tür olan rap müzikte bu kadar başarılı olmasıdır. Şarkılarında kullandığı şiddet, kadın düşmanlığı ve eşcinsel karşıtlığı içeren sözler uzun süre tartışma konusu olmuştur.

Eminem takma adı, gerçek adı ve soyadının baş harflerinden oluşuyor. Eminem, "M&M" sözünün okunuş şeklidir. Ayrıca şarkı sözlerinde pek çok kez kullandığı "Slim Shady" takma ismini de kullanır.

Hayatı
Babası kendisini 2,5 aylıkken terketmiştir. Çocukluğunda annesi ile birlikte Detroit'te çoğunlukla siyah Amerikan'ların yaşadığı bir banliyöde, bir karavan evde yaşamıştır. Bunların sebebi babasına duyduğu öfke ve intikam isteğidir. Annesinin "işi" yüzünden sürekli mekan ve doğal olarak da okul değiştirmeleri Marshall'ı psikolojik açıdan çok etkilemiştir. Bu nedenle de hiç arkadaşı olamayıp kendini dış dünyadan soyutlamıştır. Sadece müzik dinleyerek hayata kendini bağlayan Eminem, büyük "yeteneğini" keşfeder ve sadece yazarken bulur kendini... Şarkılarında pek çok kez çocukluğunda yaşadığı zorluklardan bahseder. Annesi bunun üzerine dava bile açmıştır. Annesinin "meslek" adını verdiği işlerine dayanamayarak genç yaşında annesi ile bütün ilişkisini kesmiştir. Kim Mathers ile bir evliliği olmuş, bu evlilikten de Hailie adında bir kızı olmuştur. Kim ile boşandıktan yıllar sonra tekrar şanslarını denemişler, fakat geçimsizlik nedeniyle tekrar boşanmışlardır. Hailie yasal olarak babasına verilmiştir. Kızını çok seven Marshall koluna kızının resmi olan bir dövme yaptırmıştır.

Müzik kariyeri
Çocukluğundan beri rap müzik ve hip hop hayranı olan Marshall, Toplam (7 Grammy olmak üzere) 15 müzik ödülüne sahiptir. Detroit'te yerel müzik şirketlerinden iki albüm çıkartır: Infinite ve The Slim Shady EP. 1997 yılında katıldığı bir rap yarışması ise bütün hayatını değiştirir. İkinci olduğu bu yarışmayı Dr. Dre de izlemektedir. Eminem'in stilini çok beğenen Dre, onu yeni kurduğu müzik şirketi Aftermath Records'a davet eder. Eminem bu büyük fırsatı kaçırmaz ve teklifi kabul eder. İleride Proof ile birlikte çok iyi işlere imza atarlar ve iki dost olurlar. Fakat Proof'un ölümü Eminem'i duygusal bir çöküntüye uğratır. Hatta bunun üzerine koluna "Proof" yazan bir dövme yaptırır.

"My Name Is" ve Dr. Dre ile yaptığı "Guilty Conscience" şarkılarıyla iyi bir çıkış yapar. Ama albümdeki şarkı sözleri çok tartışılır. Özellikle "97 Bonnie % Clyde" şarkısında karısını öldürüp, küçük kızı ile cesedini gömdüğünü anlatan sözler çok tepki toplar. Albüm, tüm dünyada 9 milyon satar.

2000 yılında Marshall Matters LP albümünü çıkarır. Bu albüm pek çok kişiye göre Eminem'in en iyi albümüdür. Bu albümde, o zamanlar çok popüler olan Britney Spears gibi popçulara, N' Sync gibi boybandlere savaş açar. İlk single "The Real Slim Shady"'de bu tür ünlülerle dalga geçer. Hatta şarkıda Christina Aguilera'nın Fred Durst ve Carson Daly'e oral seks yaptığını söyler. Basında pek çok ünlüyle atışmalara girer ve bu atışmalar sayesinde albümün satışları patlar. Diğer şarkılar "The Way I Am" ve "Stan"'in katkısıyla da albüm A.B.D'de 9 Tüm Dünyada 21 Milyon Satmayı Başarır. Bu albümden sonra Eminem yapımcı(prodüktör) olmaya karar verir ve Shady Records'u kurar.
 
Üst
Alt