Ego Nedir ?

Şiir

New member
HanımZade
Katılım
8 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,734
Puanları
0
Yaş
32
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın

Her İnsanın İçinde Bulunan ve Aslında Benliğini Oluşturan Şey: Ego!

4485

Ego Latinceden gelen ve "benlik, bencillik, ben" anlamında bir kelimedir. Kişinin öz güveninin ve öz saygısının meydana getirdiği iç alemi ego olarak tanımlayabiliriz. Kişilik ve kimlik demek de doğru bir ifade olacaktır.
Peki ego olumsuz bir davranış mıdır?
4486


Her ne kadar olumsuz bir davranış olarak bilinse de, aslında ego her insanın kişiliğinde bulunan fakat, kontrol altında tutulması gereken bir kavramdır. İnsanın ruhsal yapısının temel üçlüsü olan; id (alt benlik), ego (benlik) ve süper ego (üst benlik) kişiliğinizi dengede tutmayı sağlamaktadır. Eğer egonuz, id ve süper egonuzu dengede tutma konusunda başarılıysa, bu sizin karakterinizin sağlam ve güçlü olduğunu gösterir. Aslında ego, dürtüsel isteklerimiz ile doğru-iyi olan seçenek arasındaki ayrımı yapabilmemizi sağlayan araç niteliğindedir.
Azı da zarar çoğu da!


Her İnsanın İçinde Bulunan ve Aslında Benliğini Oluşturan Şey: Ego!

Bazı durumlarda ego, kişiyi karşı konulamaz bir üstünlük kurma çabası içerisine sürükler. Diğer bir deyişle; ego kontrol edilemez bir hal alır. Böyle bir durumda kişilik bozukluğu olarak nitelendirilen ego, aslında psikolojik bir bozukluktur, kişinin benlik duygusu aşırıya kaçar ve ego kişi için aşılması gereken bir sorun haline dönüşür. Egoist kişi, kendini merkez olarak kabul ettiği bir dünya yaratır ve o dünyada kendisinden başka kimseye yer yoktur.
4487


Bir diğer durum ise ego eksikliğidir. Yani kişinin kendisinin farkında olmadığı, kendine saygı duymadığı ve güvenmediği durumlar da "öz güven eksikliği" denen bir diğer psikolojik soruna sebep olacaktır. Çünkü ben duygusu elbette her şeyin öncesinde gelmelidir, benliğin farkında olmak, ben ile başlayan cümleler kurmak, gayet normal durumlardır.
Sonuçta;
Her İnsanın İçinde Bulunan ve Aslında Benliğini Oluşturan Şey: Ego!

Ego konusunda dengeyi sağlamak temel husustur. Çünkü ancak bu şekilde ihtiyacımız olan özgüveni kendimize sağlarken aşırı bencillikten ne kadar kaçınmamız gerektiğine karar verebiliriz.
 
Üst
Alt