DenizLi nin KapLıcaLarı

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
Pamukkale Termal Suları (Pamukkale)Pamukkale (Hierapolis) antik çağların en önemli kentlerinden biri olup, bu kentin kuruluşunun en önemli etkenlerinden birisi de şifalı termal sularının burada oluşundandır. Bu özelliği nedeniyle o dönemde kent bir tedavi ve su şehri haline gelmiş, banyo ve hamamların yanı sıra tedavi evlerinden ötürü de bir saglikmerkezi olmuştur.

Günümüzde Cin Deliği ismi verilen fayın içerisinde kalan Plutonium, karbondioksit gazının en yoğun olduğu bir yerdir. Buraya yaklaşan her çeşit canlıyı bu boğucu gaz anında öldürmektedir.
Bunu öğrenen bazı din adamları uzun süre soluk almama egzersizleri yaptıktan sonra buradaki Cin Deliğinin içerisine girip soluk almadan bir süre kalıyorlar ve dışarı çıktıklarında da kendilerini izleyen halka da keramet gösteriyorlardı.
Böylece tarihi çağlarda bunu yapan din adamları kutsallık kazandıklarını ve yer altı tanrıları ile bağlantı kurduklarını söyleyerek halkın önünde değer kazanıyorlardı. Bu gün bu Cin deliğinin içerisine yanlışlıkla birisinin girmemesi için taşlarla örülerek tel örgü ile kapatılmıştır.


Hierapolis (Pamukkale) kentinin bu travertenleri ve kaplıcaları çok ünlü idi. Bu nedenle de sağlık ünitelerinin yanı sıra çok sayıda mabet yapılmıştır.

Pamukkale suyunun en önemli özelliklerinden birisi de kirleri temizlemesi, boyaları kalıcı kılması ve beyazlatma özelliğidir. Bundan ötürü de bu yöre eski çağlarda bir halı dokuma merkezi olmuştur.

Bu suyun sağlık yönünden en büyük özelliği de başta romatizma olmak üzere, kalp ve damar sertliği, tansiyon yüksekliği, sinir, göz ve deri hastalıklarının tedavisinde de etkili oluşudur.


Çizmeli (Yenice) Kaplıca ve İçmeleri (Buldan)

Denizli, Buldan ilçesine 16 km uzaklıktaki Yenicekent sınırları içerisinde bulunan Çizmeli Kaplıcaları Menderes’in kıyısındadır. Buraya Tripolis antik kentinin kalıntıları arasından gidilmektedir. Romatizma, kalp, damar sertliği, deri, basur memeleri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.Gölemezli Çamur Kaplıcası (Akköy)Denizli, Akköy ilçesine bağlı Gölemezli Köyü yakınlarında olan Gölemezli Kaplıcası dört ayrı kaynak olarak kullanılır. Bunlardan birisi çamur banyosudur. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.


Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası (Sarayköy) Denizli, Sarayköy ilçesi, Kabaağaç Köyü’nün bulunduğu yerdeki Babacık Kaplıcası,Tekke Köyü ılıcasının da 3 km. uzağındadır. Bu kaplıcanın romatizma, deri, böbrek, kadın hastalıkları ve idrar yolu rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmıştır.


Tekke Köy Kaplıcası (Sarayköy) Denizli, Sarayköy ilçesi Tekke Köyü yakınında bulunan Tekke Köy Kaplıcası’nın çeşitli yerlerinden sıcak sular kaynamaktadır. Roma Devri'nden kalan bu kaplıcanın havuzu vardır. Kaplıca; romatizma, deri, kadın hastalıkları, idrar yolu hastalıklarına iyi geldiğine inanılmıştır.


Kızıldere Ilıcası (Sarayköy) Denizli Sarayköy ilçesine 11 km. uzaklıkta bulunan bu kaplıcanın suları kızıl renkli kayalardan çıktığından ötürü Kızıldere Kaplıcası ismini almıştır.Kaplıcanın iki kubbeli bir hamamı vardır. Kaplıcanın romatizmaya iyi geldiğine inanılmıştır.


Karahayıt Kaplıcası ( Merkez)

Denizli’nin 22 km. kuzeyinde, Pamukkale (Hieropolis) kalıntılarının bulunduğu yerdeki Karahayıt Kaplıcasının romatizma, kalp sinir hastalıklarına iyi geldiğine inanılmıştır.
 
Üst
Alt