Cpanel İlk Ayarlar

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,990
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

Cpanel İlk Ayarlar​

Centos üzerine Cpanel kontrol paneli kurulumu yaptınız ve artık hosting barındırma işlemleri için hazır durumda. Kurulumdan sonra bir takım güvenlik ve performans ayarları yapmak yararlı olacaktır.

Bazı güvenlik ayarlarına, sunucuyu yalnızca siz kullanıyorsanız çok da gerek bulunmuyor. Örneğin php.Ini de shell_exec fonksiyonunu kapatmanız, tek bir hosting kullanıyorsanız lüzumsuz olacaktır. Yani php kullanmıyorsunuz yalnızca mail için kullanacaksınız Cpanel’i php de işlem yapmak da lüzumsuz olacaktır. Siz kendi kullanımınıza göre ayarları yapabilirsiniz. Genel olarak ilk ayarlar aşağıda belirtilen şekilde olacaktır;

Whm panelinize http://domain.com:2087 üzerinden bağlanın. Hemen sol üstte bulunan “Basic WebHost Manager® Setup” linkine tıklayın.

basic.png
Cpanel Temel Ayarlar
Contact Information bölümünde yer alan bilgilerden mail adresinizi kesinlikle yazın. Çünkü Cpanel bu mail adresine bildirimler gönderecek. Daha sonra bu bildirimlerin hangileri gelsin şeklinde bir ayar yapabiliyorsunuz. Diğer kontakt bilgilerini de isterseniz doldurabilirsiniz.

cpanelc-1024x90.png
Cpanel contact information
Enter the location where you wish for new users: Yeni bir hosting (hesap) oluşturduğunuzda, hangi dizine açılması gerektiği işlemi. Varsayılan olarak /home dizinine açılacaktır. İsterseniz domainleri farklı bir dizinde oluşturabilirsiniz. Veya daha sonra ikinci bir disk ilave ettiyseniz, yine home directory (ev dizini) seçimini buradan yapacaksınız.

cpanelhome-1024x58.png
cpanel home directory
Select a default theme for the cPanel interface: Cpanel varsayılan olarak “paper_lantern” teması ile kurulur ve farklı bir tema bulunmaz. Kendiniz bir tema yüklerseniz, varsayılan tema değişikliğini bu bölümden yapabilirsiniz.

cpaneltema-1024x116.png
cpanel default theme
This value defines the caching time for host name lookups for domains hosted on this server : Bu alan dns cache (önbellek) süresidir. Dns sunuculara (google dns, yandex dns vb.) dns önbelleğini ne kadar süre tutacağınızı gösterir. Dns sunucular, dns kayıtlarınızı okur ve TTL süresine bakıp (14400 saniye) ona göre tekrar dns sorgularınızı yaparlar. Yoğun ve dns bilgilerinizin (a,www,mx kaydı) sık değişmediği bir sunucunuz var 14400 kalabilir. Fakat dns kayıtlarınızı sık değiştiriyorsanız 7200 saniyede yapabilirsiniz.

cpaneldns1-1024x62.png
Cpanel TTL
The root account’s default nameservers used when root creates an account : Root kullanıcısı ile oluşturduğunuz varsayılan name server bilgileri. Eğer name server bilgileriniz değişirse bu alandan da değiştirmelisiniz.

cpanelname.png

Değişiklikleri yaptıktan sonra; Save Changes diyerek değişiklikleri kaydetmeniz gerekecektir.

Cpanel root şifresi

Kurulum yaptıktan sonra root şifrenizi SSH üzerinden değiştirebileceğiniz gibi WHM paneli üzerinden de değiştirebilirsiniz. Bu işlem için menüden “Change Root Password” linkine tıklıyoruz.

cpanelroot.png

Açılan sayfada yeni root şifremizi iki defa girip “Change Password” butonuna tıklamamız yeterli. Root şifresini komplike, basit olmayan bir şifre ile değiştirmek güvenlik önlemi olacaktır.

Cpanel DNS (resolver)

Resolver Configuration dns istemcisi tarafı. Üç adet dns girebilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan dns sunuculardan her bir tanesini girmeniz faydalı olacaktır. Önce sol menüden “Resolver Configuration” linkine tıklıyoruz ve açılan sayfada “Proceed” diyerek /etc/resolv.conf dosyasını yüklemesini sağlıyoruz.

cpanelres.png

Cpanel kurulu sunucumuzda tabi ki DNS sunucuda çalışıyor. Bu yüzden kendi sunucuzun ip’sini de girebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz şu şekilde olacaktır;

  • Google DNS : 8.8.8.8
  • OpenDNS : 208.67.220.220
  • Sunucumuz : Sunucumuzun ip adresi
cpanelres1-1024x392.png

Continue” diyerek ayarları kaydediyoruz.


-Alinti-
 
Üst
Alt