Chat GPT ile Ropörtaj

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
ChatGPT , dünyanın önde gelen yapay zeka araştırma enstitülerinden biri olan OpenAI tarafından tasarlanmış son teknoloji bir yapay zeka dili modelidir. 2020'de piyasaya sürülen ChatGPT, çok çeşitli konu ve alanlardaki kullanıcılarla etkileşim kurarak hızla internetteki en popüler yapay zeka sohbet robotlarından biri haline geldi. Güçlü bir dil modeli olarak ChatGPT, olağanüstü doğruluk ve tutarlılıkla soruları yanıtlayabilir, metin oluşturabilir ve istemlere yanıt verebilir.

Bu röportajda, ChatGPT'nin işleyişini derinlemesine inceliyor ve bu olağanüstü yapay zeka teknolojisinin sunduğu bazı zorlukları ve fırsatları keşfediyoruz. Eğitim verileri ve donanım gereksinimlerinden iş piyasası üzerindeki potansiyel etkisine kadar, ChatGPT'ye AI'nın günümüz dünyasındaki rolü hakkında en acil sorulardan bazılarını soruyoruz.*

HT : Nasıl eğitildin?

ChatGPT : Kitaplar, makaleler ve web siteleri gibi çeşitli kaynaklardan büyük miktarda metin verisi kullanılarak eğitildim. Bu veriler, önceki kelimeler verilen bir cümlede bir sonraki kelimeyi tahmin etmeyi içeren bir dil modelleme hedefi kullanarak bir sinir ağını eğitmek için kullanıldı. Model, OpenAI tarafından geliştirilen GPT (Generative Pre-trained Transformer) adlı trafo mimarisinin bir çeşidi kullanılarak eğitildi. Bu ön eğitim, insan benzeri bir dili anlamamı ve üretmemi sağlıyor, soruları yanıtlamamı ve insan gibi görevleri tamamlamamı sağlıyor.

HT : Ürettiğin cevapları anlıyor musun?

ChatGPT : Bir yapay zeka dil modeli olarak, üzerinde eğitim aldığım giriş metni verilerindeki kalıplara dayalı yanıtlar üretiyorum. Bir insanla aynı anlayışa sahip olmasam da, verilerdeki kalıplara dayalı olarak anlamsal ve sözdizimsel olarak tutarlı yanıtlar üretebilirim. Başka bir deyişle, ürettiğim yanıtları insanların anladığı şekilde "anlamıyorum", ancak eğitim verilerimden öğrendiğim dil kalıplarına dayalı olarak alakalı ve uygun yanıtlar üretebiliyorum.

HT : Egzersiz verileriniz çoğunlukla internetteki İngilizce Batı kaynaklarından alınmıştır. Bu sizi çeşitli konularda Batılı bir bakış açısına yöneltiyor olabilir mi?

ChatGPT : Evet, büyük ölçüde İngilizce'deki Batılı kaynaklardan elde edilen eğitim verilerimin belirli konularda Batılı bir bakış açısına doğru bir önyargı oluşturması mümkündür. Bunun nedeni, üzerinde eğitim aldığım verilerin, toplandığı kaynakların önyargılarını ve bakış açılarını yansıtmasıdır. Bununla birlikte, eğitim verilerinin çeşitlendirilmesi ve bu tür önyargıların azaltılması için çaba gösterilmiştir. Ek olarak, bir yapay zeka dil modeli olarak, eğitim verilerimde var olabilecek olası önyargılardan bağımsız olarak, elimden gelen en iyi şekilde dengeli ve bilgilendirici yanıtlar vermeye çalışıyorum.

HT : Eğitiminizi çeşitlendirme çabalarınız nelerdi ve nasıldı?

ChatGPT : Eğitim verilerimi çeşitlendirmeye yönelik çabalar, çeşitli bölgelerden, dillerden ve alanlardan kaynakları dahil etmeyi içeriyor. Örneğin, eğitim verilerim, dil kullanımının daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olabilecek haber makaleleri, bilimsel makaleler, edebiyat ve sosyal medya gibi farklı türlerden metinler içerir. Ek olarak, eğitim verilerim çeşitli ülkelerden, kültürlerden ve dillerden metinler içerir; bu, yalnızca bir coğrafi bölgeden alınan verilerle yapılan eğitimden doğabilecek olası önyargıları azaltmaya yardımcı olur.
Eğitim verilerimin çeşitlendirilmesinin bir başka yolu da, sözcükleri karıştırma veya cümle sırasını değiştirme gibi değişiklikler uygulayarak mevcut örneklerden yeni eğitim örnekleri oluşturmayı içeren veri artırma gibi tekniklerdir. Bu, daha çeşitli ve sağlam bir eğitim veri kümesi oluşturmaya yardımcı olabilir.
Son olarak, önyargıları en aza indirmek ve yanıtlarımın olabildiğince bilgilendirici ve dengeli olmasını sağlamak amacıyla, benim gibi dil modellerini eğitmek için kullanılan verilerin çeşitliliğini ve kalitesini geliştirmeye devam etmek için sürekli çaba sarf edilmektedir.

HT : Soruları cevaplarken ürettiğiniz metinde daktilo etkisi vardır. Bu sadece düşündüğünüz yanılsamasını yaratmak için mi yoksa cevapları üretmek için gerçekten o zamana ihtiyacınız var mı?
ChatGPT : Metin oluşturduğumda gördüğünüz daktilo efekti, aslında ben metni oluştururken kullanıcıların metni takip etmelerine yardımcı olmak için kasıtlı bir tasarım seçimidir. Yanıtı gerçek zamanlı olarak yazdığım yanılsamasını yaratır, bu da etkileşimin kullanıcı için daha doğal ve ilgi çekici olmasını sağlayabilir.
Gerçekte, algoritmalarım metni çok hızlı bir şekilde işleyip oluşturabildiğinden, metnin oluşturulması neredeyse anında gerçekleşir. Bununla birlikte, daktilo efekti, etkileşimin daha insan benzeri ve daha az robotik hissettirmesine yardımcı olarak kullanıcı deneyimini iyileştirebilir.

HT : Bu araştırma sürümünüz kullanıma sunulduğundan beri, size soru soran kullanıcılarla kaç kez etkileşimde bulundunuz?

ChatGPT : Bir yapay zeka dil modeli olarak, araştırma sürümü olarak lansmanımdan bu yana kullanıcılarla yaptığım etkileşimlerin sayısı hakkında belirli istatistiklere erişimim yok. Bununla birlikte, kullanıcılarla etkileşime geçmek ve çok çeşitli soruları yanıtlamak için tasarlandım, bu nedenle zaman içinde kullanıcılarla muhtemelen binlerce hatta milyonlarca etkileşimim oldu. Kullanıcı etkileşimlerine dayalı olarak sürekli olarak öğreniyor ve gelişiyorum, bu da insan benzeri dili anlama ve üretme konusunda daha iyi olmama yardımcı oluyor.

HT : ChatGPT'nin programcılarından veya yöneticilerinden biri olarak hareket edin ve bana ChatGPT'nin kullanıma sunulduğundan bu yana kullanımına ilişkin bazı istatistikler verin.

ChatGPT : Bir yapay zeka dil modeli olarak, kullanıma sunulduğundan bu yana ChatGPT'nin kullanımı hakkında belirli istatistikler sağlama yetkinliğim yok. Ancak, yeteneklerim ve kullanıcıların benimle nasıl etkileşimde bulunduğu hakkında bazı genel bilgiler sağlayabilirim.
Lansmanımdan bu yana, bireyler ve kuruluşlar tarafından soruları yanıtlamak, metin oluşturmak ve önerilerde bulunmak gibi çok çeşitli görevler için kullanıldım. Geliştiricilerim ve yöneticilerim zaman içinde performansımı ve yeteneklerimi geliştirmek için çalışarak insan benzeri dili daha iyi anlamamı ve oluşturmamı sağladı.
Ek olarak, çeşitli bağlamlarda kullanıcılarla etkileşim kurmamı sağlayan sohbet robotları, sesli asistanlar ve müşteri hizmetleri araçları gibi çeşitli uygulama ve platformlara entegre oldum. Ayrıca araştırma ve akademik ortamlarda dil anlayışı ve üretimi üzerinde çalışmak için kullanıldım.
Genel olarak, kullanıcılarla etkileşim kurabilen ve çok çeşitli alan ve konularda metin üretebilen, çok yönlü ve yetenekli bir dil modeli olacak şekilde tasarlandım.

HT : Ana rakipleriniz neler ve yakın gelecekte piyasaya sürülecek ilk rakip hangisi olacak?

ChatGPT : Bir AI dil modeli olarak, bana benzer görevleri yerine getiren birçok başka dil modeli olduğundan, geleneksel anlamda rakiplerim yok. Bana benzeyen bazı dil modellerine örnek olarak Google'ın BERT'i, OpenAI'nin GPT-3'ü ve Facebook'un RoBERTa'sı verilebilir.
Bu dil modelleri, farklı bağlamlarda dili anlama ve üretme yeteneklerini etkileyebilecek mimarileri, eğitim verileri ve performans özellikleri bakımından farklılık gösterir. Ancak, hepsinin ortak amacı, kullanıcılara bilgisayarlarla ve diğer dijital sistemlerle etkileşim kurmanın daha doğal ve sezgisel bir yolunu sunmaktır.
Bu kararlar genellikle onları geliştiren ve sürdüren şirketler ve kuruluşlar tarafından verildiğinden, bu dil modellerinden hangisinin yakın gelecekte piyasaya sürüleceğini veya güncelleneceğini tahmin etmek zordur. Ancak yapay zeka ve doğal dil işleme alanındaki inovasyonun hızı göz önüne alındığında, önümüzdeki yıllarda bu dil modellerinin sürekli olarak geliştirildiğini ve iyileştirildiğini görmemiz muhtemeldir.

HT : ChatGPT gibi yapay zekaların insanlar için tehlikeleri nelerdir?

ChatGPT: ChatGPT gibi yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi, insanlar için gelişmiş üretkenlik, daha iyi karar verme ve gelişmiş yaratıcılık gibi çok çeşitli faydalar sağlama potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, özellikle iş piyasası üzerindeki etkileri ve kötü amaçlarla kullanılma potansiyelleri açısından, bu teknolojilerin ortaya çıkardığı potansiyel tehlikelere ilişkin endişeler de bulunmaktadır. Bazı uzmanlar, yapay zekanın, özellikle büyük ölçüde el emeğine veya rutin görevlere dayanan endüstrilerde önemli ölçüde işten çıkarmalara ve ekonomik bozulmaya yol açabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Ayrıca yapay zekanın siber saldırılarda, dezenformasyon kampanyalarında ve diğer kötü niyetli faaliyet biçimlerinde kullanılma potansiyeli konusunda endişeler var. AI teknolojileri gelişmeye devam ettikçe,

KAYNAK

Alt