ÇEVRİMİÇİ SOHBETİ BLOKE ETMENİN YOLU NEDİR?

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
“Does. Değil. Hesaplayın. ”“ Aramanız otomatik bir sesli mesajlaşma sistemine yönlendirildi. ”“ Üzgünüm, bunu anlamadım. ”Kelimelerin kendileri genellikle doğru telaffuz edilir, ancak bir robotik ses düzdür: yükselen veya robotun ne düşündüğünü veya hissettiğini belirtmek için zemine düşmek, hızlanmak veya yavaşlamak, daha yüksek sesle veya daha yumuşak olmak, bazı kelimeleri diğerlerinden daha fazla vurgulamak veya hırıltılı veya kıkırdayarak çalışmak. İnternet dostlarımıza robot gibi gelmek istemiyoruz. (Hatta robotlar bile basmakalıp robotik olarak kulağa daha az ses çıkarmaktadırlar.)
6023

Geleneksel olarak, yazı ile duygular arasındaki boşluğu doldurmak, romancıların ve şairlerin görevi olmuştur - can sıkıcı olmaktan ziyade bir sempati yaratan bir çizgiyi yazmak ya da mükemmel bir şekilde ifade eden bu içgörü flaşını sağlamak. çok uzun bir süre isimlendirilmemiş bir his.

Duygularla ilgili sanatsal yazı yazmak kolay değildir, ancak bir bakıma daha düşük risklidir. Kötü şiir veya sert karakterler yazarsanız, zanaatınızı geliştirmek veya çekmecenin altına sokmak için çalışabilir ve bunun yerine bir dilbilimci olmaya karar verebilirsiniz (oh merhaba). Ancak, metin yoluyla iyi bir şekilde sosyalleşemiyorsanız, bu dönemde, kendinizi terk edilmiş bir çekmece el yazması gibi hissetmeye başlayabilir ve insan arkadaşlığı korkunç bir sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ortalama internet insanımız olan JQ Notapoet, bu önemli nüansları resmi olmayan internet yazımı kullanarak nasıl ifade etmeli? Resmi yazı yol boyunca yardım alır: revize etmek için zaman ayırabilir ve diğer insanları düzenlemeye davet edebilirsiniz. Ancak gayri resmi yazı neredeyse gerçek zamanlı olarak gerçekleşir: bu sadece çoklu taslaklardan geçmeyi zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda duygularını hala tutuyorsanız yazarken ifade etmeniz gerekir. En profesyonel yazarlar bile, diğer kişiler
sohbet kutusuna yazmaya başladığınızı görebildiklerinde kullanışlı araçlarını ve püf noktalarını kullanamazlar.

(Başka bir deyişle, JQ'nun edebi kuzeni Poety McWritersBlock, gündelik kullanım söz konusu olduğunda herkesle aynı sıradan ifade seçeneklerine ihtiyaç duyuyor.)

Başlamak için, herhangi bir sapmanın duygusal bir etkisi olan normal bir iletişim türü olan bir temel oluşturmamız gerekiyor. Konuşmada, temel çizgimiz ifadelerdir - duraklamalar veya kesintilerle sınırlanan bir dil patlaması. Bazen bir ifade tam cümleye karşılık gelir; bazen değil.

Çoğu zaman bir ifade, bir kelime dizisidir, ama bazen kendimizi bir tanesinin ortasında bile kestik (örnek için--). Sadece tam cümlelerde konuşmak, hazırlanmış konuşmaların en resmi olanlarından başkasıyla ifade edilir. (Cümle parçaları! Ne kadar yararlı!) Sıradan yazılarda da ifadeler kullanıyoruz. Dilsel normları internete yönelik insanlar için, bir ifadeyi göstermenin en tarafsız yolu, yeni bir satır veya mesaj kopmasıdır. Bir konuşmadaki her metin veya
sohbet mesajı otomatik olarak ayrı bir ifade olduğunu gösterir.

Hey

nasıl gidiyor

sadece bu hafta
sohbet etmek isteyip istemediğini merak ettim.

belki salı?

6025

Bu, aşağı kaydırmanın kolay ve sınırsız olduğu dijital bir ortamda etkilidir: piksel kaybı değil, kağıt kaybı olabilir. Satırlar ücretsiz gelir: bir süre ve bir alandan daha fazla bayt almazlar ve okunabilirliğe çok şey eklerler. Hem “yeni hat” hem de “mesaj gönder” tek bir tuşa basar, genellikle aynı enter tuşuna basar, böylece kas hafızası kolaydır. Ayrıca, bir makaleyi beklemekten ve göndermekten ziyade her ifadeden sonra “gönder” e tıklarsanız, konuşma akışının daha iyi olmasına yardımcı olur: okuyucu bir cevap daha erken düşünmeye başlayabilir. Haber makaleleri gibi çevrimiçi daha resmi türlerde bile, paragraflar kısalmıştır ve kağıt üzerinde olduğu gibi yer tasarrufu sağlayan bir girinti yerine boş bir satırla ayrılmıştır.

Dilsel normları çevrimdışı dünyaya yönelik olan insanlar için, bir ifadeyi diğerinden ayırmanın en tarafsız yolu bir çizgi veya nokta dizisidir. Ne de olsa, kesinlikle bu ifadelerin her birini ayrı bir e-posta olarak, mesaj başına faturalandırıldığımız günlerde ayrı bir metin olarak göndermek istemeyeceksiniz. Her seferinde yeni bir çizgiye başlarsanız, kartpostaldaki boşluğun dört katı kadar yer kaplarsınız! İşte çevrimdışı odaklı noktalama stilinde aynı örnek:
hey ... nasıl gidiyor ..... sadece bu hafta bazen s
ohbet etmek isteyip istemediğinizi merak ediyorum ...... belki salı ....?
 
Üst
Alt