Backlink Türleri Ve Etkileri

• Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
Backlink Türleri
Doğrudan backlink:Bir web sitesinden doğrudan sağlayacağınız her backlink çok önemlidir.Doğrudan backlink olarak kastettiğim olay sitenin footer(alt kısım) yada sidebar(yan kısım)’da sürekli bulunan kod ile verilenbacklink türüdür.Doğrudan Backlinklerin iki türü vardır bunları önceki makalemdede belirttiğim gibi dofollow ve nofollow backliktir, nofollow backlinkler etkisiz olduğu için sadece dofollow backlink üzerinden anlatacağım doğrudan backlink işlemini.Doğrudan backlink 2 türlü verilmektedirkarşılıklı ve tek taraflı.

Örnek: Kaptanseo sitesinin en atındaki seo dersleri linki , bu link doğrudan yine ana sayfaya geliyor etkisi çok az ancak bir başka web sitesi footer’dan seo dersleri linki ile kaptanseo.com web sitesine link verseydi bu çok belirgin bir etki sağlardı web sitemize google’da ‘seo dersleri’ kelimesinde güçlenirdik.Üstelik bu link bize sağlayan web sitesi’nin page rank değeri var ise ve bu değer ne kadar yüksek ise o kadar güçlü bir etki sağlar sitemize.
Karşılıklı backlink:Bu sistem daha çok ben senin sitene link vereyim sende benim siteme link ver mantığı’dır ancak bu fazla etkili olan bir sistem değildir çünkü google karşılıklı bir link verildiğini anlamaktadır,çapraz link değişimi sağlamak en mantıklısı bu konuda;
Örnek:Benim iki web sitem var biri web tasarım sitesi diğeri seo sitesi ben seo siteme backlink almak istiyorum forumdan yada herhangi bir yerden tercihen page rank değerine sahip bir web sitesi sahibi buluyorum ve onunla anlaşıyorum ancak ben onun backlinkini web tasarım siteme ekliyorum o da benim seo sitemi kendi sitesine backlink olarak ekliyor.Bu mantıkta bir link takası daha mantıklı ve etkili olmaktadır.Hemde bu sayede web sitemden link çıkışı olmuyor.Karşılıklı backlinki tavsiye etmiyorum çünkü siz o web sitesine referans oluyorsunuz ve o web sitesi ileride spam site olursa yada warez illegal bir site ise bu otomatik sizin web sitenize etki ediyor ve sitenizin itibarınızı düşürüyor.
Tek Taraflı Backlink
Tek taraflı backlink en etkili backlink yoludur bir web sitesi bizim sitemize backlink sağlar ancak biz backlink sağlamayız o siteye yani bizden link çıkışı 0 olur buda daha güvenilir ve google gözünde daha değerli backlink türüdür çünkü google karşılıklı bir backlink olmadığı için bu backlink türüneçok güvenir.En etkilibacklink türü karşılıksız backlink türüdür.
Blog Backlink:Blog backlink türü tavsiye ettiğim bir backlink türüdür.Blog backlink’in etkisi azdır ancak ücretsiz ve karşılıksız bir backlinktir.Blog backlink sistemi ***et basittir bloglardaki herhangi bir içeriğe yorum yapacağınız zaman ad,e-mail adresi ve yorum gibi doldurulması gerken alanlar ister burada ad kısmına backlink vermek istediğimiz kelime örneğin:seo dersleri yazarsak web adresinede www.kaptanseo.com yazarsak yorumumuzu yazdıktan sonra onaylanırsa eğer yorumumuz backlink kazanmış oluruz bu işlemi page rank değeri olan web bloglarına uygulamanızı tavsiye ederim.Bu blog backlink dediklerimiz genelde yorum olduğu için linkimiz nofollow türündedir etkisi zayıftırancak google arma motorunun bizi farketmesini sağlamaktadır.
Sosyal Backlink: Facebook,twitter,google +,thumblr gibi sosyal medyada web sitemize ait paylaşılan her link sosyal backlinktir ve sitemize olumlu bir etki yaratır.Google normal bir backlink olarak değer vermez tabi page rank değeri almamızı sağlamaz bu linkler ancak web sitemizin itibarını yükseltir ve bize bu sosyal medya linkleri sitemize her zaman ziyaretçi çekmektedir.Sosyal medyadanda ziyaretçi geldiğini farkeden google bot’unun sitemize daha sık uğrayarak web sitemizin hızlı index almasınıda sağlar.Bol bol sosyal medyada link paylaşımında bulunmamaız her zaman pozitif seo puanı sağlar bize.Sosyal backlinkin etki türünü orta seviye diyebiliriz çünkü google sosyal medyayı her zaman önemsiyor.

Alt