Aziza Mustafa Zadeh

Markus

New member
Kullanıcı
Aziza Mustafa Zadeh

( kesinlikle alınması, ındırılmesı ne bılım bı sekılde elde edilmesi gereken bi caz sanatçısı )

azerbaycan ın başkenti bakü de doğan ve normalin çok üzerinde müzikal yeteneklere sahip hayranlık duyulacak etnik caz sanatçısı. babası vagıf mustafazadeh, azerbaycan geleneksel müziği ve cazın birleştirilmesiyle ortaya çıkan mugam ı yaratan kişi olarak bilinir. aziza'nın annesi eliza mustafazadeh de gürcistanlı bir sopranodur. aziza'nın daha bebekken babasının çaldığı piyanodaki ton farklılıklarını, azerbaycan'a has makamları ayırt ettiği ve bunlara ayrı ayrı tepkiler verdiği annesi tarafından bir röportajda dile getirilmiştir. aziza, henüz küçük yaşlarda dans, resim ve şan dersleri alsa da asıl başarısını piyanoda göstermiştir.

1979 yılında eşinin trajik ölümünden sonra mesleğini bırakan anne eliza mustafazadeh bütün herşeyini kızına adar. anne, öğretmen, menejer ve arkadaş eliza, aziza'yı kısa süre içerisinde dünyaca tanınan bir sanatçı haline getirir.
aziza 17 yaşında annesi ile birlikte almanya'ya yerleşir.

1991'de ilk albümü aziza mustafa zadeh çıkar. içinde hem caz hem klasik öğeler bulunduran bu albüm aynı zamanda etnik motifler de barındırmaktadır. ilgiyi üzerinde toplayan aziza kısa süre içerisinde kariyerini yükseltmeye başlar.

1993'te çıkan always, aziza'ya echo ve ayrıca german phono association's jazz ödülünü kazandırır.

ben de dahil olmak üzere pekçokları tarafından en iyi albümü kabul edilen dance of fire, 1995 yılında bir grup ünlü müzisyenin aziza'ya eşlik etmesiyle çıkar. gitarı al di meola, bas gitarı stanley clarke, davulu omar hakim ve saksofonu bill evans çalmıştır. hepsi de kendi alanında en iyiler arasında gösterilen bu sanatçılarla birlikte çalışmak aziza'nın genç yaşta geldiği nokta açısından şaşırtıcıdır.

londra, paris, tel aviv ve istanbul konserlerinin ardından 1996'da sevent truth çıkar. arkasından 1997'de aziza'nın kendi ismiyle özdeşleşen jazziza albümü gelir. bu albümü inspiration - colors & reflections (2000) izler.

shamans 2002'de çıkar. albümde tanıdık iki şarkı da vardır: uzun ince bir yoldayım ve ayrılık.

kanımca en iyi şarkıları ajd, boomerang, bana bana gel, uv vijdani ve shamans tır.

bir insanın çok güzel sesi olabilir, çok güzel şarkı söyleyebilir ve en zor klasik etütleri başarıyla seslendirebilir.
bir insan çok iyi piyano çalabilir ve en zor etütleri başarıyla yorumlayabilir.

ama bu güzel kız ikisini de aynı anda hem de sahnede canlı yapıyor!

kendisine bir röportajında babası öldükten sonra neler düşündüğünü sormuşlardı. cevabı deliceydi: "ben şarkı söylerken kimin piyano çaldığını zannediyorsunuz, babam ölmedi ki!"

diskografi:

aziza mustafa zadeh (1991)
always (1993)
dance of fire (1995)
seventh truth (1996)
jazziza (1997)
inspiration (colors & reflections) (2000)
shamans (2002)
contrasts (2006)

Alt