Astronomlar, Sırra Kadem Basan Bir Nötron Yıldızının Yerini Tespit Etti

Gökbilimciler, bundan yaklaşık 32 yıl önce tarihin en parlak yıldız patlaması olan Supernova 1987A olayını tespit etmişlerdi. 160 bin ışık yılı uzaklıktaki süpernovada patlayan bir yıldızın ölü kalıntılarının bulunduğu açıklandı.

NASA, bundan yaklaşık 32 yıl önce bir patlamaya denk geldi. Supernova 1987A ismi verilen bu patlama ilk olarak Şubat 1987’de tespit edildi ve NASA’ya göre bu patlama, son 400 yılda yaşanan en parlak ve en büyük yıldız patlamalarından biri oldu. Gökbilimciler, bu patlamanın ardından yıldızın kalıntılarını tespit etmek için mücadele etmeye karar verdiler.
Kozmik bir toz bulutu ile çevrili olan bu yıldız kalıntılarının bulunması konusunda fazlasıyla çaba sarf edilse de gökbilimciler patlayan yıldızın kalıntılarını bulamamışlardı. Cardiff Üniversitesi’nde bu konuyu araştırma yoluna giren ekip, yeni bir haber ile konuyu yeniden gündeme getirdi. Araştırmacılar, yıldızdan çıkan ışığın toz bulutuyla etkileşimini inceledi ve patlamanın kalıntılarının bulunabileceği bir bölge tespit ettiklerini belirtti.
Patlamanın kalıntılarının toz ve gaz bulutu arasında gizlendiğine inanılıyor
1574282218638.png

Cardiff Üniversitesi araştırmacıları, 160.000 ışık yılı uzaklıktaki Büyük Macellan Bulutu’nda meydana gelen patlamanın kalıntılarını bulmak için hala büyük çaba sarf ediyor. Patlama ilk olarak 23 Şubat 1987’de meydana geldi ve daha sonrasında birkaç tane daha patlama yaşandı. Gökbilimciler, bu durumdan ötürü nötron yıldızının bir toz bulutu ve gaz bulutu arasında gizlendiğine inanıyor ve yıldızın bu bölgede olduğunu düşünüyor.
 

imbat

New member
Kullanıcı
Katılım
26 Tem 2019
Mesajlar
303
Tepkime puanı
648
Puanları
0
Konum
yeditepe
Cinsiyet
Erkek
evet konu guzel ama astronomlar once 2029 yilinda dunyaya carpma olasiligi % 50 ustunde olan carpmazsa sayet 2036 yilinda yorungesi % 100 dünyaya çarpabilecek yonde ilerleyen 11 km capinda olan Apophisin yerini bulsun. NASA onayli bu goktasini daha fazla milletten gizleyip bos islerle ugrasmasinlar :D
 
Üst
Alt