Adaya Düşseniz Yanınızda Neler Götürürsünüz ?

Gelmiş geçmiş tüm zamanların en popüler çok bilinmeyenli denklemlerindendir “Issız bir adaya düşseniz yanınızda neler götürürsünüz?” sorusu… Yanıtı her zaman merakla beklenen ve sorulduğunda bir süre insanı düşünmeye zorlayan, sessizleştiren hatta zihnini bulandıran bu sorunun cevabı herkese göre oldukça farklılık gösterir. Kimileri için ıssız adanın zorlu şartlarında hayatta kalacak eşyalar ön plana çıkar kimileri için de büyük bir umursamazlık içinde adadan alacak keyfi artıracak eşyalar. Peki, yanınıza alacağınız eşyalar ile burcunuz arasında olukça yakın bir ilişki olduğunu biliyor musunuz?Aradıkları Amacı Adada Bulan Koçlar
1-120.jpg


Hayatlarının her döneminde uğruna savaşacak bir amaç arayan Koçlar, ıssız adaya düştükleri an bu aradıkları gayeyi bulur ve hayatta kalmak için ter döküp mücadele eder. Çatışmaktan ve mücadele etmekten hiç kaçmayan bu burcun mensupları -ada hayatının zorluklarını da göz önünde bulundurarak- hem güvenliklerini sağlamak hem de yiyecek bulabilmek için bolca silahla kuşanır. Tabii adadaki vahşi yaşamla mücadele sırasında kamuflaj kıyafetlerini kuşanmaktan da geri durmaz.

Sevdikleri Doğayla Adada Buluşan Boğalar
2-113.jpg


Issız ada demek aynı zamanda doğanın da ta kendisidir. Alabildiğince görkemli ve el değmemiş… Peki, bu doğal yaşamda hangi burçlar kendini evinde hisseder? Tabii ki doğayı çok seven Boğalar. Issız adaya düşmesiyle birlikte hayatın keşmekeşinden kurtulup sonunda aradığı huzura ve çok sevdiği doğaya kavuşan Boğalar, bu hayalin ortasında pek az şeye ihtiyaç duyar. Bunlardan biri geniş bir hamak diğeri de sakinleştirici müziklerle dolu bir müzik çalardır.

Papağanıyla Dertleşecek İkizler
3-113.jpg


Issız bir adanın yalnızlığından ve sessizliğinden en çok zorlanacak burçlardan biri olacaktır İkizler. Hem sosyal çevresi geniş hem de sözlü iletişimi oldukça güçlü olan İkizlerin en büyük sıkıntısı “iletişim kuramamak” olacaktır ıssız adada. Bu nedenle yanında bir papağan bulundurarak bu derdine bir nebze de olsa çare arayacaktır. Bir yandan papağanıyla sık sık konuşarak sosyalleşmeye çalışırken diğer yandan da aktif bir halde çalışmakta olan zihnini boşaltmaya uğraşacaktır.

Yuva Özlemini Çadırla Gideren Yengeçler
4-108.jpg


Bir Yengecin olmazsa olmazlarından biridir bacasından dumanı tüten sıcak bir yuva… Adaya düştüğü an özlemini duyacağı ilk şey bu yuva olacağı için “yuvam” diyebileceği bir çadır Yengecin yanına alacağı ilk eşyası olacaktır mutlaka. Öte yandan uzun zaman yalnız kalmak istemeyeceği ve ailesini şiddetle özleyeceği için uzaktan geçen gemilere veya arama uçaklarına görünebilmek için yanına bir de işaret fişeği alacaktır.

Kendini Kurtarmaya Girişen Aslanlar
5-106.jpg


Mücadele etmekten vazgeçmeyen Aslanlar, adada bir yaşam seçmektense adadan kurtulabilmek için savaşır. Bunun için sorumluluk alarak yanına aldığı balta ve iplerle çalışmaya başlar. Baltayla ağaç keser, bunları birbirine iple bağlar ve kendine bir sal yapar. Böylece kendisinin kurtarıcısı yine kendisi olur ve bu yönüyle hem mücadeleci hem de bir lider olduğunu kanıtlar. Bu arada kendine duyduğu özgüvenle yaptığı salın okyanusta ne kadar sağlam bir şekilde ilerleyebileceği tartışmaya açık bir konu olacaktır.

Barınakla İşe Başlayan Tedbirli Başaklar
6-92.jpg


Issız bir adaya düşüldüğünde hayatta kalmak için yapılan ilk eylem temiz su bulmak, ikincisi de vahşi hayvanlardan gece soğuğundan korunmak için bir barınak yapmaktır. Tedbiri elden bırakmayan Başaklar da bu hayat kurtaran bilgiyi es geçmez ve yanlarına aldıkları ip ve testere ile barınak yapmaya girişir. Bu arada sırt çantalarında aralarında ağrı kesicilerin, antibiyotiklerin de bulunduğu envai çeşit ilaç ve ilk yardım malzemesi taşıdıklarını belirtmemiz gerekir. Zira sağlıklarına çok düşkün olduklarından “ilaçsız kalmak” gibi bir riskle karşı kaşıya kalmak istemez.

Arkadaş Özlemini TV İle Gideren Teraziler
7-86.jpg


Sosyal bir burç olan Teraziler için ıssız adada yaşam adeta bir kabus olacaktır. Fakat düşüldü bir kere elden ne gelir… Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bu burç, ıssız adanın sessizliğinde bir sese muhtaç kalacak, bu nedenle de yanında mutlaka radyo veya televizyon getirecektir. Aradığı sese bu araçlar vasıtasıyla kavuşan Teraziler, gün boyu dinledikleri radyo tiyatroları veya seyrettikleri dizilerle aradığı arkadaş özlemini bir nebze de olsa dindirecektir.

Tatilin Keyfini Çıkaran Akrepler
8-82.jpg


Akrepler hem su kenarında bulunmayı hem de sakinliği çok sever hatta tatil için bu özelliklerde bir yerlere gitmeyi tercih eder. Bu nedenle ıssız bir adaya düştükleri vakit kendilerini tatilde hissedeceklerdir. Yanlarına aldıkları şezlong ve kitapla tatilin keyfini çıkaran Akrepler, aynı zamanda beraberlerinde bir çakmak götürmeyi de ihmal etmezler. Böylece hem çok sevdikleri ateş yanı başlarında yanar hem de ısınıp vahşi hayvanlardan korunurlar.

Adayı Keşfe Çıkan Yaylar
9-81.jpg


Yaşamlarının büyük bir kısmını seyahat ederek geçiren Yayların ıssız adaya düştüklerinde sahilde oturup yardım beklemelerini düşünmek büyük bir yanılgı olur. Maceraperest ruhlarını devreye sokarak adanın daha önce el değmemiş bölgelerini keşfe çıkacak olan Yayların bu gezilerde en fazla ihtiyaç duyacakları eşyaları ise şüphesiz fotoğraf makinesi ve spor ayakkabı olacaktır. Adada bol bol gezip fotoğraf çekecek olan Yaylar, seyahat notlarına bu ada macerasıyla unutulmaz bir anı yazacaktır.

Issız Adanın Survivorı Oğlaklar
10-75.jpg


Oğlaklar modern yaşamda tutkuları ve hırslarıyla göz dolduran burçlar arasındadır. Sahip oldukları bu yetenekleri ıssız adanın koşullarına uyarladığımızda ise karşımıza tam donanımlı bir “survivor” çıkacaktır. Adada doğayla rekabete giren ve her zorlu koşuldan sağ çıkmaya çalışan Oğlaklar, yanlarına aldıkları ekipmanlarla medeniyeti tekrar inşa etmeye çalışır. Olta takımıyla balık tutar, kibritle ateş yakar, çakısıyla küçük aletler yapar, testere ve ipiyle evini inşa eder.

Medeniyetten Kopamayan Kovalar
11-78.jpg


Modern yaşama ait hiçbir alet ve eşyanın olmadığı bir yerde Kovalar derin sancılar yaşar. Teknolojiye olan düşkünlüklerini hayatlarını pek çok alanında görebileceğimiz Kovalar, bu nedenle ıssız adada bu zevklerinden mahrum kalmak istemez ve yanlarında bol bol pille çalışan elektronik cihaz götürür. El vantilatöründen fenerine, sinek kovucudan ısıtıcıya kadar listeyi epey uzatacağımız bu cihazlar arasında mutlaka telsiz olacaktır. Böylece hem dünyadan haber alırken hem de kurtarılma şansını arttırır.

Adada Yaratıcılığını Besleyen Balıklar
Pek çok burç ıssız adada mücadele ederken hatta orasını yeni yuvası olarak şekillendirirken aynı zamanda kurtarılacağı günü de hayal etmeye devam eder. Oysaki Balıklar kaderci ve teslimiyetçi bir anlayışla kurtarılmayı hiçbir zaman hayal etmez. Bunun yerine yanına aldığı palet, boyalar veya bir müzik aletiyle kendini sanata adar. İçindeki yaratıcılığı ıssız adanın koşullarıyla besleyerek ortaya oldukça orijinal ve sınırları olmayan eserler çıkarır.

12-74.jpg
 
Üst
Alt