Açısal Hız Nedir? Açısal Hızın görevleri nelerdir?

Mia

New member
HanımZade
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın
Günümüzde fizik konuları arasında en fazla merak edilen ve hakkında bilgi alınmak istenen konulardan biri de açısal hız konusudur. Özellikle de üniversite sınavlarına hazırlık yapanlar en fazla açısal hız konusunu merak etmekte ve bunun sonucunda internet dünyasına giriş yaparak bu konu hakkında araştırmalar yapmaktadırlar. İşte bu amaçla bu yazımız üzerinden bu konu hakkında daha özet bilgiler sunacağız. Dilerseniz yazımızın da ana konusu olan açısal hız hakkında bilgiler sunalım.

Açısal Hızın Genel Tanımlaması

Açısal hız; Fiziksel tanımlı olarak açısal yer değiştirmenin zaman arasındaki değişimidir.

Açısal Hızın Görevleri Nelerdir?

Açısal hızın birçok görevleri bulunmaktadır. Açısal hızın görevleri ise şunlardır.

Herhangi bir nesnenin bir eksen üzerindeki hızını ve dönüş yönünü belirlemektedir.
Ana birimi radyan/saniye olup ayrıca farklı birimlerde de ölçülebilmektedir.
Genel olarak omega simgesi ile gösterilmektedir.
Yönü ise genel olarak dönüşlerine dik olabilmekte ve sağ el kuralı sayesinde bulunabilmektedir.

Açısal Hızın Önemi Nedir?

Görüldüğü üzere açısal hızın oldukça fazla görevleri bulunmaktadır. Bununla birlikte açısal hızın fiziki teoreminde konumu da oldukça önemlidir. Zira birçok fiziki kuramın temelinde açısal hız unsuru bulunmaktadır.

Açısal hız aynı zamanda fizik kuramının ana işlevleri arasında yer almaktadır. Birçok fiziki kuramların kusursuz olarak işleyebilmesi için çoğu zaman açısal hıza ihtiyaç duyulabilmektedir.

Makalemizde açısal hız hakkında merak edilen bilgileri sunduk. Açısal hız hakkında birçok internet sitelerinde oldukça karmaşık bilgiler sunulmaktadır. Dolaysıyla yazımızda kafa karışıklığının önlenmesi amacıyla özet bilgiler sunulmuştur. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.
 
Üst
Alt