Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zeytinyağı Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:40

Eqe

Zeytinyağı Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?


VY47My.jpg


En sağlıklı bitkisel yağlardan birisi zeytinyağıdır. Besin olarak tüketilmesinin yanında zeytinyağı sabun yapımında da kullanılır. Cilt bakımında da kullanılan zeytinyağı ve birçok kozmetik ürününün muhteviyatında da yer alır. En kalitelisi ve doğalı sızma olarak adlandırılan zeytinyağı birçok yemeğin yapımında kullanılabilir, salatalara ilave edilebilir, çiğ olarak tüketilebilir ve hatta içilebilir. Bu kadar sağlıklı olan ve yoğun olarak tüketilen zeytinyağı, zaman zaman istenmeyen yüzeylere bulaşarak leke oluşumuna da sebep olabilmektedir. Koltuk döşemelerinde oluşan zeytinyağı lekeleri bu lekelere örnek olarak verilebilir. Özellikle günlerde zeytinyağlıların tüketilmesi, ya da zeytinyağının bakım için cilde sürülmesi gibi durumlarda koltuklarda bu tür lekeler oluşabilir. Koltukta oluşan zeytinyağı lekeleri ise bazı noktalara dikkat edilerek tamamen çıkartılabilir.

Koltuktaki Zeytinyağı Lekeleri Nasıl Çıkar?


  1. Koltuk döşemesinde oluşan zeytinyağı lekesi taze ise öncelikle döşemedeki fazla yağın emdirilmesi gerekir. Bu iş için öncelikle kağıt havlu kullanılarak döşeme üzerindeki fazlalık yağ kolaylıkla emdirilebilir. Daha sonra da kumaş tarafından emilen yağa müdahale edilmelidir. Koltukta bu iş için en uygun malzemeler bebek pudrası ve kabartma tozudur. Her ikisi de yoksa mısır unu da kullanılabilir. Bu malzemelerden herhangi birisi lekeli bölgeye bol miktarda dökülmeli ve el ile koltuğa hafif hafif vurularak yağın daha iyi emilmesi sağlanmalıdır. Eğer dökülen maddedeki renk değişiminden yağın çok fazla emildiği belli oluyorsa, kredi kartı gibi bir malzeme kullanılarak yüzeydeki yağı emmiş olan toz madde dikkatlice alınmalıdır. Aynı yere tekrar bol miktarda yağ emici madde dökülerek yarım saat kadar beklenmelidir. Son olarak da lekeli bölgedeki madde fırçalanarak temizlenmelidir. Bu yöntemle zeytinyağı lekesi büyük ihtimalle kaybolacaktır.
  2. Zeytinyağı lekesi kurumuşsa bu kez deterjanla müdahale edilmesi gerekir. Eğer lekenin oluştuğu yer çıkartılabilir özellikteyse yerinden çıkartılmalı ve bu bölgeye öncelikle bulaşık deterjanı ile müdahale edilmeli, ardından da lekeli bölge ılık su ve deterjanla yıkanmalıdır.
  3. Koltuk döşemesi makinede yıkanacaksa tek başına ve kumaş türüne uygun en yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Yıkanan döşeme asılarak kurutulmalı, kurutma makinesi kullanılmamalıdır.
  4. Koltuktan çıkartılamayan kumaşlarda ise zeytinyağı lekesinin üzerine leke çıkarıcı temizlik kimyasallarından birisi, kullanma talimatlarına uyularak uygulanmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular