Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zeytinyağı Güneş Kremi Yerine Kullanılır Mı?

Katılım
19 Haz 2019
Mesajlar
2,324
Tepkime puanı
5,451
Puanları
113
Konum
Bursa
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Yaz aylarında ve güneşin dik ışınlarla geldiği günlerde UV ışınlar pek çok zararlı etkiyi doğurmaktadır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak adına üretilen güneş kremleri bazen, kimyasal ve paraben içerikli olabiliyor. Bu tür kimyasal ürünlerin zararları yüzünden tüketiciler güneş kremi kullanımı yerine evde yapılabilen doğal yağları tercih ediyorlar.

Zeytinyağının gerek cilt üzerinde gerekse vücudun pek çok organına olan faydası saymakla bitmez. Kanser riskini azaltan zeytinyağı, cildin ihtiyacı olan nem dengesini kazandırır. Yaygın bir kullanım alanı olan zeytinyağı sürerek güneşlenmek isteyenler daha fazla yandıklarını belirtiyorlar. Güneş ışınlarını daha fazla çeken zeytinyağı, bireylerde güneş yanıkları sebebi oluyor. Zeytinyağını güneşten korunma amaçlı kullanmak yerine ve güneş kremi sıfatı ile yararlanmak yerine güneşe çıktıktan birkaç saat sonra kullanmak ciltte oluşan güneş gerginlikleri hissini azaltarak rahatlatır.

Güneş kremleri, içeriğinde bulunan pek çok doğal madde ile kalkan görevi görerek zararlı ışınlardan bireyleri korur. Zeytinyağı bu görevi yerine getirmekte yeterli değildir. Ayrıca, ısıyı çabuk çekerek ısınma özelliğine sahip olduğu için cilt üzerinde kabarmalara neden olur. Hindistan cevizi yağı güneş kremi yapımında kullanılan yağlardan olmakla birlikte, güneş kreminde zeytinyağı maddesi bulunmaz. Bu sebeple güneş kreminin maliyetini bütçelerine ağır bulan tüketiciler, güneş kremi yerine zeytinyağı kullanmamalıdır. Bu durumlar için en etkin çözüm ev yapımı doğal güneş kremleridir.

Güneş kremlerinin içeriğinde kullanılan zeytinyağları, asit içerikli olduğu için güneş ile temas halinde cilt üzerinde ciddi yanıklara sebep olabilir. Bazı bireyler, tatile gittiklerinde bronzlaşmak adına zeytinyağını ciltlerine sürerek güneşlenmeyi hedefliyorlar ve sonuç yanık bir cilt ile karşılaşma hüsranından öte geçemiyor. Aynı durum kola v.s ürünler içinde geçerli. Bu tür ürünlerin güneş kremi yerine kullanılması cilt hassasiyetinin dengesini bozarak soluğu acil de almanıza neden olabilir. Bu sebeple güneş kremi yerine zeytinyağı tarzı ürünler kullanılmaz. Güneş kremlerini cildinize uyum sağlayacak nitelikte alıp, sadece güneş kremi kullanmalısınız.

Havuç, kakao ve zeytinyağı ile güneşlenmek cilde zarar veriyor

Daha fazla bronzlaşmak için cilde asitli içecek, kakao, havuç veya zeytinyağı sürülmesinin de tehlikelidir. Hatta aktarlardan alınan karışımların sağlıklı bir bronzluk sağladığına inanılmaktadır. Oysaki sağlıklı bronzlaşma yoktur. Bu ürünlerin bitkisel ve mineral içerikli olduğu, cilde zarar vermeyeceği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Bunlar cildin doğrudan güneşe maruz kalmasına yol açarak deri yaşlanması, leke ve kırışıklıklara yol açmaktadır...
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular