Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yüzdeki gözenekleri kapatmak için doğal yöntemler

Delikan

Size bakan insanların büyük çoğunluğunun ilk dikkat edeceği sizin yüzünüzdür. Bu yüzden yüzümüzün her zaman en iyi şekilde görünmesini istiyoruz. Geniş gözeneklere sahip bir cilt yüzümüz için en son isteyeceğimiz şeyler arasında. Gözeneklerimiz ne kadar az tıkalı ve ne kadar sıkıysa yüzümüzün görünüşü de o kadar güzel olacaktır. Geniş gözenekler kirin ve yağın ciltte tutunmasına daha yatkın olacağı için cilt sağlığı açısından da gözeneklerin sıkı olması oldukça önemli.

Ciltteki gözenekleri kapama yöntemleri
1. Yumurta ve limon


Yumurta-ve-Limon.jpg


2 yumurtanın beyazını ayırın ve bunların üzerine yarım limonun suyunu ekleyerek iyice çırpın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bu şekilde bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu tarifi bir ay boyunca günaşırı uygulayarak gözeneklerinizi oldukça sıkılaştırabilirsiniz. Karışımda limon suyu bulunduğu için maskeyi uyguladığınızda durulamadan güneş ışınlarına direk olarak maruz kalmamanız sağlığınız açısından önemlidir.

2. Nohutunu ve kaymak

Nohut-unu-ve-kaymak.jpg


1 yemek kaşığı nohut unu ile 2 yemek kaşığı kaymağı iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika bu şekilde bekletin. 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Gözenekleriniz istediğiniz şekilde sıkılaşana dek bu tarifi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

3. Papatya

Papaya.jpg


Papaya meyvesinin içerisinde cildin gözeneklerini sıkılaştırıp elastikiyetini artıran antioksidanlardan bolca bulunur. Taze ve olgun bir papayayı püre haline getirin. Bu püre halindeki papayayı yüzünüze sürüp 15-20 dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında ılık su ile durulayın. Haftada bir uygulayacağınız bu yöntem cildinizi sıkılaştırırken cilt renginizi de daha parlak yapacaktır.

4. Kil Maskesi

Beyaz-kil-maskesi.jpg


2 yemek kaşığı kil ile 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sütü iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15-20 dakika bu şekilde kalmasını bekleyin. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Cildin nemlenmesini sağlayacak bu maske açık gözenekleri kapatmak için de bire birdir.

5. Bal

Bir-ka%C5%9F%C4%B1k-bal.jpg


Bal çok iyi bir doğal cilt temizleyici olduğu için tek başına da kullanılabilir. Yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra bir pamuk topu yardımı ile balı yüzünüze ovalayarak sürün. Ovalama işlemi bittikten sonra 10 dakika bu şekilde durun ve sonrasında ılık su ile durulayın. Tıkalı gözeneklerin içerisinde birikmiş kirleri yok etmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

6. Buz küpleri

Buz-K%C3%BCpleri.jpg


Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın bir diğer etkili yolu da buz küpleri ile yüzünüzü ovalamaktır. Bunun için bir kaç adet buz küpünü ince bir beze koyun ve yüzünüzü oval hareketlerle ovalayın. Bu işlemi günde 1 veya iki defa 5 ile 10 dakika arasında tekrar ederek gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.

7. Domates suyu

Domates-suyu.jpg


Domatesin içinde bulunan C vitamini gözenekleri temizlemek için etkili olacaktır. Bir domatesin suyunu çıkartın ve bu suya bir çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi günaşırı devam ettirerek istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

8. Salatalık suyu

Salatal%C4%B1k-suyu.jpg


1 orta boy salatalığın suyuna bir kaç damla gül suyu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin, sonrasında yüzünüzü yıkayın. Bu işlem sonucunda cilt dokunuz onarılmış gözenekleriniz sıkılaşmış olacak. Bu ferahlatıcı yöntemi günlük cilt temizliği rutinine ekleyebilirsiniz.

9. Aloe Vera

Aloe-Vera.jpg


Hemen hemen tüm cilt tipleri için uyumlu bu maske cildinizdeki gözenekleri derinlemesine temizler ve onları sıkılaştırır. Eşit miktarda aloe vera jeli ve balı iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yaydıktan sonra 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.

10. Portakal kabuğu

Portakal-Kabu%C4%9Fu.jpg


Gözenekleri tıkayan ölü cilt hücrelerini cildin yüzeyinden atan bir maske olan portakal maskesini kolayca deneyebilirsiniz. Portakal kabuklarını blender ile çekip bu parçalarla yüzünüzü ovalayabilirsiniz. Bu şekilde ciltte oluşan ve gözeneklerinizi büyüten tıkanıklıkları açmış olacaksınız.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)