Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni Zelanda'da Kedilerin Yasaklandığı Köy

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,454
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Hayvan sevgisi bambaşka bir şey. Yaşayan bilir, yaşamayanın ise anlaması çok zor. Ülkemizde de sık sık gündeme gelen evde evcil hayvan beslenmesi, sokak hayvanlarının bakımı ve hayvan hakları gibi konuların tartışılması bile hayvan severlerin kalbini kırarken yeni bir tartışma daha gündemde. Yeni ortaya atılan bir iddia evlerde ve özellikle sokaklarda beslenen kedilerin birçok hayvanın neslini tehlikeye attığı yönünde. Başka hayvanların nesillerini devam ettirebilmek için bir hayvanın neslini tüketmeye çalışmak ise nasıl bir bilimsel yaklaşım anlayamadık. Biz taraflı bakıyor olabiliriz, bir de siz bakın lütfen.

Her yıl milyarlarca kuş ve memeli ölüyor
1-70.jpg

Yeni Zelanda’nın güney kıyılarındaki küçük bir köyde Ekim’de yürürlüğe girmesi beklenen yasak uyarınca, Omaui köyü sakinleri kedilerini kısırlaştırarak belediyeye adlarını kaydettirecek ve bu hayvanlar öldükten sonra köyde bir daha kimsenin kedi beslemesine izin verilmeyecek. Yasanın amacı yaban hayatın korunması. Bu karara gerekçe olarak kedilerin dünya çapında her yıl milyarlarca kuş ve memeliyi öldürmesi gösterilirken köy sakinleri zehirlerin, arabaların ve insanların da canlı türlerine zarar verdiğini söyleyerek bu plana karşı çıkıyor.Kediler sokaklarda başı boş dolaşmamalı
3-59.jpg

Omaui köyü yetkilileri kamera kayıtlarına dayanarak dışarıda dolaşan kedilerin kuşları, böcekleri ve sürüngenleri avladığını söylüyor. Bu konuda birçok kitabı bulunan Smithsonian Göçmen Kuşlar Merkezi Başkanı Dr. Peter Marra, kedilere ve evde kedi beslenmesine karşı olmadığını belirterek “Kediler muhteşem ev hayvanları. Ama başıboş halde sokaklara salınmamalılar” diyerek kararı savunuyor. Marra’ya göre “Köpeklerin başıboş halde dışarıda dolaşmasına izin vermiyoruz. Kediler için de bunun zamanı geldi.”

Kediler, 63 hayvan türünün neslinin tükenmesine sebep oldu
6-45.jpg

Dr. Marra, dünya genelinde 63 hayvan türünün nesillerinin yok olması, evcil kedi nüfusundaki patlamayla bağlantılı olduğunu söylüyor. Yeni Zelanda gibi hassas ekosistemleri olan bölgelerde ise bu sorun daha ciddi boyutlarda. “Önlem aşırı gibi görünüyor ama durum kontrolden çıktı. İnsanların artık bu hayvanlara bakışını değiştirmesi gerekiyor” diyen Marra, “Kediler sahiplenilmeli, kısırlaştırılmalı, evde oyuncaklarla oynatılarak egzersiz yaptırılmalı ve kontrollü bir ortamda gerekirse tasmayla dolaştırılmalı” diye konuştu. Yeni Zelanda’da her iki evden birinde kedi olduğu tahmin ediliyor.

Sorun kedilerde değil, insanlarda
7-44.jpg

ABD’de ise 86 milyon ev kedisinin olduğu tahmin ediliyor. Bu kabaca her üç haneden birinde kedi beslenmesi anlamına geliyor. Sokaklarda yaşayan milyonlarca kedi var. Sorunun kedilerden değil, insanlardan kaynaklandığını söyleyen Marra, sosyal medyadaki kedi paylaşımlarının evde beslenen kedilerin sayısında patlama yarattığına dikkat çekiyor. Kedilerin sadece Amerika’da her yıl 4 milyar kuş ve 22 milyar memeli öldürdüğü düşünülüyor. İngiltere’de ise kedi nüfusu azalmasına rağmen bu hayvanların her yıl 55 milyon kuşun ölümüne neden olduğu belirtiliyor.Avustralya kedi nüfusunu azaltmak için programlar geliştirdi
11-26.jpg

Avustralya’da da doğadaki canlı türlerinin yok olmasından sorumlu tutulan kediler tartışma konusu. Ülkede 2015’ten beri kedi nüfusunu azaltmak için programlar yürütülüyor. Kediler için sokağa çıkma yasağı getirilmesi planlanıyor. Queensland’da sokak kedilerinin başına 10 dolar ödül konulması hayvan hakları gruplarının tepkisini çekmişti.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular