Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni Bir Araştırma Her Şey Sona Erdiğinde Evrenin Nasıl Bir Yer Olacağını Açıkladı


Illinois Eyalet Üniversitesi'nden Matt Caplan, yeni araştırmasında evrendeki her şeyin günün birinde nasıl sona ereceğine değindi. Caplan'a göre her şey sona erdiğinde artık hiçbir şey gelmeyecek ve tamamen bir sessizlik hâkim olacak.

Bugün elimizde var olan bir teoriye göre evren, bundan yaklaşık 15 milyar yıl önce Büyük Patlama sonrası meydana geldi. Yıllar içerisinde evren genişlemeye devam ettikçe yeni galaksiler, yeni yıldızlar ve hatta kara delikler oluşmaya başladı. Evren, her geçen gün daha da hızlı genişlemeye devam ediyor. Peki, evrendeki her şey sona erdiğinde ne olacak?
Illinois Eyalet Üniversitesi'nden Matt Caplan, yeni araştırmasında bu konuyu ele aldı. Profesör Caplan'a göre her şey sona erdiğinde evren bugünkü haline kıyasla tanınamaz olacak. Kozmos neredeyse tamamen karanlığa bürünecek ve ortalık kara delikler ile çoktan yanmış yıldız kalıntılarıyla dolmuş hale gelecek.
Evrenin sonu biraz üzücü, yalnız ve soğuk olacak
Yaptığı bir açıklamada evrenin sonu için "Biraz üzücü, yalnız ve soğuk bir yer olacak" diyen Matt Caplan, bu karanlığın ortasında "kara cücelerin" olacağını söylüyor. Günümüzde, patlayarak bir süpernovaya dönüşemeyen küçük yıldızlar, beyaz cücelere dönüşerek evrenin geriye kalan trilyonlarca yılını değiştiriyor.

Profesör Caplan, "Güneş kütlesinin yaklaşık 10 katından daha küçük olan yıldızlar, çekirdeklerinde büyük yıldızlardaki gibi demir üretecek yer çekimine veya yoğunluğa sahip değiller; bu sebeple şu anda bir süpernova patlaması yapamaz" dedi.

Caplan, günümüzdeki beyaz cücelerin ise önümüzdeki birkaç trilyon yıl içinde soğuyarak kararacağını, sonunda tamamen donacağını ve artık parlamayan "kara cüce" yıldız halini alacağını da sözlerine ekledi.
Kara cüceler de günün birinde süpernovaya dönüşecek

Kara cüceler, beyaz cücelerin soğuyup ısı ve ışık saçamayacak duruma gelen yıldız kalıntıları olarak biliniyor. Herhangi bir beyaz cücenin bu duruma geçebilmesi için evrenin hesaplanan yaşından çok daha fazla bir süre geçmesi gerektiği için şu anda gözlemlenmiş herhangi bir kara cüce bulunmuyor. Ancak Profesör Caplan, kara cücelerin de devam eden reaksiyonlar ile günün birinde süpernova halini alacağını düşünüyor.

Bu kara cüce süpernovalardan ilkinin, 'yüzlerce trilyon' yıl içerisinde meydana geleceği tahmin ediliyor. Üstelik bu durum, çoğu kara cücenin başına da gelmeyecek ve bugün var olan yıldızlardan yalnızca %1'i (yaklaşık bir milyar trilyon) bu şekilde patlayacak. Caplan, en büyük kara cücelerin en önce patlayacağını, daha küçük olanların ise onları takip edeceğini de söylüyor.
Sonuç olarak evrenin sonunda gidecek hiçbir şey kalmayacak, tamamen bir sessizlik hâkim olacak ve bir daha hiçbir şey olmayacak. Profesör Caplan, bu konuda "Bundan sonra hiçbir şeyin gelmeyeceğini hayal etmek zor, kara cüce süpernova evrende meydana gelen son ilginç şey olabilir. Gelmiş geçmiş son süpernova olabilirler" diyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)