Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

  • Konbuyu başlatan Muzik
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 3:33

Muzik

yavru-kopek-tuvalet-egitimi.jpgHer yavru köpek sahibinin ilk endişe ettiği şey tuvalet eğitimidir. Bu, pek çok insanı korkutan, strese sokan ve köpeğinden çok, sahibi için zor bir dönemdir. Ama bunun illa ki böyle olması gerekmez.


Yavru köpeğinin sahibinin, bunun bir süreç olduğunu ve yavru köpeğinin otomatik olarak bunu 1 kerede öğrenemeyeceğini aklından çıkartmaması gerekir.


Ayrıca yavru köpeklerin kaslarının henüz gelişim aşamasında olduğu unutulmamalı ve onlar için tuvaletini tutmayı da öğrenmenin bir süreç olduğu akıldan çıkartılmamalıdır.


Tuvalet eğitiminin temel kuralları


Köpeğinizin tuvalet eğitimini en kısa sürede başlatın. Her köpek eğitiminde olduğu gibi, tuvalet eğitiminde de baştan doğru başlamak, sonradan yanlış bir davranışı düzeltmekten çok daha kolaydır.
Köpeğinizin tuvalet eğitimi konusunda kararlı ve özenli olun.
Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimini almadan, tek başına, bütün evde gezmesine izin vermeyin ki, istemediğiniz yerlerde, istemediğiniz durumlarla karşılaşmayın.
Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimi süresince onu bu konuda cesaretlendirin ve doğru hareketlerini (tuvaletini doğru yere yapmasını) ödüllendirin.
Adım adım tuvalet eğitimi


Bu eğitimi ister gazete kağıdıyla, ister köpekler için satılan pedlerle, isterseniz de daha yeni olan ev içi köpek tuvaletleriyle verebilirsiniz.
Ayrıca asla aşağıdaki adımları hızlıca geçmeyin. Unutmayın, her yavru köpek birbirinden farklıdır ve bazıları daha çabuk, bazıları daha yavaş öğrenirler.
Evinizdeki en uygun alanı seçin. Bu, küçük bir alan ya da küçük tuvalet gibi bir yer olabilir.
Tuvalet alanını gazete ya da ped ile kaplayın. Gazeteyi, ıslaklığın yere geçmemesi için, birkaç kat koymanızda fayda var. Ayrıca ilk başlarda daha geniş bir alanı gazete ya da pedle kaplamanız kazaları önleyecektir.
Eğer köpeğiniz tuvaletini doğru yere yapar ve siz bunu görürseniz, hemen onu konu ile ilgili cesaretlendirin ve sonra kirli pedi ya da kağıdı alın ve yerine temiz kağıtları koyun. En tepeye de az ıslanmış olan gazete kağıdını koyun ki, tekrar oraya gitmesi gerektiğini anlasın.
Bir süre sonra, köpeğiniz tuvaletini nereye yapacağını öğrendikten sonra, her seferinde aynı noktaya gideceğini göreceksiniz. Köpeğiniz, gazetelerin üzerine tuvaletini yapmak için en ideal yeri kendisi belirleyecektir. Bu alan genellikle yatağına en uzak olan alandır.
Artık sıra etraftaki gazete kağıtlarının sayısını azaltmaya geldi. Tuvalet alanını küçültmeye kullanmadığı noktalardaki kağıtlardan başlayın. Zamanla, sadece 1 ya da 2 sayfa gazete kağıdı kalana kadar buna devam edin.
Eğer sokağa çıkmaya başladıktan sonra, onu tuvaletini sokakta yapmaya alıştırmak istiyorsanız, tuvaletini yaptığı kağıdı git gide kapıya yaklaştırmaya başlayın ve daha sonra tuvalet kağıtlarını kapının dışına koyun. Köpeğiniz tuvaletini üzerine yaptığı kağıtları takip edecektir.
Yavru köpeğinize dışarıda tuvaletini yapmayı öğrettikten sonra, her 30 dakikada bir onu dışarı çıkartıp, tuvaletini yapması için fırsat vermeyi unutmayın.
Eğer köpeğiniz tuvaletini yapmaması gereken bir alana yaparsa, onu cezalandırmayın ya da burnunu tuvaletine sokmak gibi acımasız yöntemler kullanmayın. Bunun yerine, onu tuvaletini yaparken yakaladığınızda ”Aa” ya da ”Hayır” gibi onaylamadığınızı belirten sesler çıkartın ve onun dikkatini dağıtın. Daha sonra onu hemen alın ve tuvaletini yapması gereken yere bırakın. Burada tuvaletini yapınca da onu coşkuyla tebrik edin.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)