Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Windows 10 güncellemesi

Tek bir Windows 10 PC'den veya binlerce kurumsal PC'den sorumlu olsanız da, güncellemeleri yönetme konusundaki zorluklarınız aynıdır. Hedefleriniz, güvenlik güncelleştirmelerini derhal kurmak, özellik güncellemelerini akıllıca yönetmek ve beklenmedik yeniden başlatmaların üretkenlikten kesilmesini engellemektir.

İşletmenizin Windows güncellemeleriyle baş etmek için kapsamlı bir planı var mı? Bu indirmeleri zaman zaman sıkıntı olarak düşünmek, geldikleri yerden uzaklaşmak için caziptir. Ancak reaktif moda güncellemelerle uğraşmak, hayal kırıklığı ve verimlilik kaybı için bir reçetedir.
Alternatif, güncellemeleri test etmek ve dağıtmak için bir yönetim stratejisi oluşturmaktır, böylece işlem her ay fatura göndermek ve kitapları kapatmak kadar rutin hale gelir.
6256

Bu makale, Microsoft'un Windows 10 çalıştıran cihazlara yönelik güncelleştirmeleri nasıl sunduğunu ve bu güncelleştirmeleri Windows 10 Pro , Enterprise veya Eğitim sürümlerini çalıştıran cihazlarda akıllıca yönetmek için kullanabileceğiniz araç ve tekniklerle ilgili ayrıntıları anlamanız için gereken tüm bilgileri içerir . ( Windows 10 Home , yalnızca en temel güncelleme yönetimi özelliklerini destekler ve işletme ayarlarında dağıtım için uygun değildir.)
Ancak bu araçlardan birine dokunmadan önce bir plana ihtiyacınız var.

GÜNCELLEME POLİTİKANIZDA NELER VAR?
Bir güncelleme politikasının amacı, kullanıcıları çalışmalarını buna göre planlayabilmeleri ve beklenmeyen aksama sürelerinden kaçınmaları için bilgilendirmeye yönelik prosedürlerle, güncelleme işlemini öngörülebilir hale getirmektir. Ayrıca, başarısız güncellemeleri geri almak da dahil olmak üzere beklenmeyen sorunların üstesinden gelmek için protokoller içerir.
Mantıklı bir güncelleme politikası, her ay güncellemelerle ilgilenmek için zaman ayırır. Küçük bir organizasyonda bu, dükkandaki her PC için belirlenmiş bir bakım penceresi olabilir. Büyük kuruluşların tek bedene uyan tek bir politika benimsemeleri daha az muhtemeldir ve PC popülasyonlarını güncelleme gruplarına bölmekten (Microsoft onları "halkalar" olarak adlandırır), her grup için farklı güncelleme stratejileriyle faydalanacaktır.
Politikanın birkaç farklı güncelleme türünü ele alması gerekiyor.
Yama Yönetimi, katmanlı uç nokta siber güvenliğinde kritik bir rol oynar.
Güçlü bir uç nokta güvenlik altyapısına sahip olmak çok önemlidir ancak tek başına antivirüs yeterli değildir. Avast Business Patch Management, kritik güvenlik açıklarını tespit ederek yama dışı bırakmanın tahminini yapar
Avast Business tarafından sağlanan indirmeler​
En bilinenleri, her ayın ikinci Salı günü (yani Salı Yaması) yayınlanan aylık güvenlik ve güvenilirlik güncellemeleridir. Yama Salı sürümü, genellikle Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı'nı da içerir ve aşağıdaki ek güncelleme türlerinden herhangi birini içerebilir:
  • .NET Framework için güvenlik güncellemeleri
  • Adobe Flash Player için güvenlik güncellemeleri
  • Yığın güncellemelerine servis yapın (diğer güncellemelerden önce yüklenmesi gerekir)
Bu güncellemelerin herhangi birinin veya tamamının yüklenmesi 30 güne kadar ertelenebilir.
PC üreticisine bağlı olarak, donanım sürücüleri ve ürün yazılımı güncellemeleri de Windows Update aracılığıyla sağlanabilir. Bu güncellemelerden vazgeçebilir veya diğer güncellemeler için geçerli ayarları kullanarak bunları yönetebilirsiniz.
Son olarak, özellik güncellemeleri de Windows Update aracılığıyla sağlanır. Bu büyük paketler Windows 10'u en son sürüme günceller ve Uzun Süreli Servis Kanalı (LTSC) sürümleri dışındaki tüm Windows sürümleri için altı ayda bir yayımlanır. Windows Update for Business'ı kullanarak özellik güncellemelerinin kurulumunu 365 güne kadar erteleyebilirsiniz; İşletme ve Eğitim basımları için 30 aya kadar ek ertelemeler mevcuttur.
Bu arka planla, artık yönetilen her PC için aşağıdaki öğeleri içermesi gereken bir güncelleme politikası oluşturmaya başlayabilirsiniz:
  • Aylık güncellemeler ne zaman kurulur: Varsayılan Windows ayarlarını kullanarak, aylık güncellemeler Yama Salı günü yayınlandıktan sonraki 24 saat içinde indirilir ve kurulur. Güncelleştirmeleri uyumluluk açısından test etmek için zamanınız olması için bu indirmeleri kuruluşunuzdaki bazı bilgisayarlar veya tüm bilgisayarlar için ertelemeyi seçebilirsiniz; Bu gecikme ayrıca, Microsoft, Windows 10'da birden çok kez olduğu gibi bir güncelleştirme ile ilgili bir sorun tespit ederse etkilenmekten kaçınmanıza da olanak tanır.

  • Yarı yıllık özellik güncellemeleri ne zaman kurulur: Varsayılan Windows ayarlarını kullanarak, Microsoft hazır olduklarını söylediğinde özellik güncellemeleri indirilir ve kurulur. Microsoft'un güncelleme için uygun olduğunu düşündüğü bir cihazda, özellik güncellemesi yayınlandıktan sonraki birkaç gün içinde ulaşabilir. Diğer cihazlar için, özellik güncellemesi aylar sonra gelebilir veya bir uyumluluk sorunu nedeniyle bile engellenmiş olabilir.
  • Yeni sürümün test edilmesine zaman tanımak için kuruluşunuzdaki bazı bilgisayarlar veya tüm bilgisayarlar için bir gecikme belirleyebilirsiniz . 1903 sürümünden itibaren , yönetilmeyen PC kullanıcılarına özellik güncellemeleri sunulacak, ancak bunlar yalnızca kullanıcı özel olarak talep ederse indirilecek ve yüklenecek.
  • Bilgisayarların güncelleme yüklemesini tamamlamak için yeniden başlatmasına ne zaman izin verilir: Çoğu güncelleme, yüklemeyi tamamlamak için yeniden başlatmayı gerektirir. Bu yeniden başlatma, 08:00 - 17:00 arası varsayılan Aktif Saat ayarının dışında gerçekleşir; Bu ayarı 18 saate kadar seçtiğiniz bir aralıkta değiştirebilirsiniz. Yönetim araçlarını kullanarak güncellemeleri indirmek ve yüklemek için belirli zamanları belirleyebilirsiniz.
  • Bekleyen güncelleştirmeler ve yeniden başlatmalar hakkında PC kullanıcıları nasıl bilgilendirilir: Hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için, Windows 10 güncelleştirmeleri beklerken kullanıcıları bilgilendirir. Bu bildirimler üzerinde sınırlı denetiminiz vardır, Windows 10 Ayarları. Grup İlkesi ayarları kullanılarak önemli derecede daha fazla seçenek kullanılabilir.
  • Bant dışı güncellemeler nasıl işlenir: Bazen, Microsoft kritik Yama güncellemelerini normal Yama Salı günü takvimi dışında yayınlar. Tipik olarak, bunlar “vahşi doğada” sömürülen güvenlik açıklarını ele almak için tasarlanmıştır. Bu güncellemelerin dağıtımını hızlandırıyor musunuz veya bir sonraki zamanlanmış güncelleme penceresine kadar mı bekliyorsunuz?
  • Güncelleme hataları nasıl ele alınır: Bir güncellemenin yüklenememesi veya sorun yaratmaması durumunda, yanıt planınız nedir?
Bu unsurları tanımladıktan sonra, yönetim aracınızı seçme zamanı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)