Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Waterloo Savaşı

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:16

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Waterloo Savaşı


Fransız ordularının İngiliz ve Prusya orduları karşısında yenilgiye uğradığı savaş (18 Haziran 1815). Belçika'daki küçük Waterloo kasabası yakınlarında geçtiği için bu adla anılır. 1814'te zorunlu olarak tahtı bırakıp Elbe Adası'na çekilen Napoléon, Mart 1815'te yeniden Paris'e dönünce, Kral XVII. Louis, ülke dışına kaçtı. Bu durum, kralı destekleyen müttefik (İngiltere, Prusya, Avusturya ve Rusya) ordularıyla savaşı kaçınılmaz kıldı. Müttefik ordularının birleşmesini önlemek isteyen Napoléon, Blücher komutasındaki Prusya ordusunun üzerine, Ney komutasındaki kuvvetlerle yürüdü.


Blücher, Ligny kasabası yakınlarına çekildi. Burada, Grouchy komutasında 30.000 kişilik bir kuvvet bırakan Napoléon, 75.000 kişilik ordusuyla, Waterloo dolaylarında bulunan, Wellington komutasındaki 65.000 kişilik İngiliz kuvvetlerine saldırdı (17 Haziran). O gün bir sonuç vermeyen savaş, ertesi gün Blücher komutasındaki Prusyalıların yardıma gelmesiyle, Napoléon'un kesin yenilgisiyle son buldu. Paris'e dönen ve yeni bir savaşa hazırlanmak isteyen Napoléon, Meclis tarafından tahttan çekilmeye zorlandı (22 Haziran). Müttefik ordularının Paris'e girişi üzerine, güneye kaçan Napoléon, burada İngilizlere teslim oldu ve St. Helena Adası'na sürgüne gönderildi.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Arşiv Bölümü 0 149

Benzer konular