Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vitamin Çeşitleri

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:42

Eqe

Latince ‘hayat’ anlamına gelen ‘vita’ kelimesinden türemiş olan vitamin, canlı vücudu içerisinde yaşana metabolik olayların işleyişinde biyokimyasal düzenleyici görevini gerçekleştiren ve sağlıklı bir yaşam sunan organik bileşiklerdir. Vitaminlerin bir kısmı asidik özellik taşımasına karşın bazı vitaminler ise hormon işlevi görmektedir. Bir çok vitamin çeşiti enzim işlemlerinde koenzim ve kofaktör olayına benzer görevleri üstlenirler. Tüm bu özelliklere ek olarak vitaminler antioksidan etkiye sahiptirler.
Vitaminlerin çeşitleri suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olmak iki gruba ayrılır. Size bu yazımızda vitamin çeşitlerini kısa başlıklar altında açıklayacağız. Vitaminler hakkında detay bilgi sitemiz içerisinde yer diğer yazılar içerisinde yer almaktadır.
vitamin%C3%A7e%C5%9Fitleritablosu.jpg

Vitamin çeşitleri ;
1-) YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER
– A Vitamini
– D Vitamini
– E Vitamini
– K Vitamini

2-) SUDA ERİYEN VİTAMİNLER
– B Vitamini
– C Vitamini

1-) Yağda Eriyen Vitaminler
A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K Vitamini yağda eriyen vitaminler grubunda bulunmaktadırlar. Yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri karaciğer organında depo edildikleri için fazla alınmaları durumunda toksik etki yapmaktadırlar. Yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri pişirilmeye karşı dayanıklı vitaminlerdir.

2-) Suda Eriyen Vitaminler
C vitamini ve B vitamini bu vitamin gurunda yer alan vitaminlerdir. B ve C vitaminleri canlı vücudu içerisine depo edilemeyen vitaminlerdir. Suda çözünen bu vitaminler vücut içerisine fazla alınması durumunda idrar yoluyla dışarı atılırlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular