Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Video Oyunları Harcamaları 2020’de Spor ve Filmleri Geçti

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,415
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Covid-19 salgını nedeniyle eğlence endüstrisi 2020‘de zor zamanlar geçirdi ancak video oyunları sektörü, hem film hem de spor etkinliklerini geride bıraktı.


Covid-19 salgını nedeniyle ilan edilen karantinalar ve tedbirler doğrultusunda sinemalar ve spor salonları aylarca kapalı kalırken, evlerine kapanan insanların en yüksek harcama kalemlerinden biri oyunlar ve oyun araçları oldu. Böylece en karlı yıllardan birini geçiren video oyunu sektörü, sinema ve spor etkinliklerinin toplamından daha fazla kazanç elde etti.

Oyun sektörü için salgın dönemi tozpembe geçmedi kuşkusuz. Gamestop gibi oyun perakende zincirleri yalnızca iş modellerini teslim etmeye geçti. E3 gibi büyük etkinlikler uzun bir süre ertelendi ve daha sonra dijitale çekildi. Ancak tüm bunlara rağmen istikrarlı kâr tablosu bozulmadı.


MarketWatch.com tarafından yayınlanan rapora göre; video oyun endüstrisinin 2020 sonuna kadar 179,7 milyar doların üzerinde gelir elde etmesi bekleniyor ve bu kârların çoğu mobil oyunlardan geliyor. Bu rakam, hem film (2019’da 100 milyar doların üzerinde hasılat elde edildi) hem de spor endüstrisinden (bu yıl 75 milyar dolar seviyesinde) oldukça yüksek. J.P. Morgan‘daki analistler; Covid-19 salgını, farklı konsollar arasında kolay oyun uyumluluğu ve Steam ile Epic Games Store gibi çevrimiçi satış platformlarından dijital yazılım indirmelerinde sürekli bir artış gibi birçok faktörün oyun endüstrisinin yüksek 2020 kârını yönlendirdiğini belirtti.


Sektördeki kazanç artışında yeni PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarının piyasaya sürülmesi de büyük rol oynadı. 2020‘nin Kasım ayında donanım satışları yüzde 58 arttı. Geçtiğimiz ay Call of Duty: Black Ops Cold War‘un piyasaya sürülmesiyle Activision Blizzard‘ın Call of Duty oyunları öne çıktı. Ubisoft‘un Assassin’s Creed: Valhalla oyunu da Kasım ayında satışların yükselmesini sağladı.


Oyun endüstrisinin bu başarı dalgasını 2021‘de devam ettirip ettiremeyeceğini zaman gösterecek. Gerçi İngiltere‘de ortaya çıkıp 5 ülkeye yayılan yeni Coronavirüs mutasyonu SARS-CoV-2, aşı gelişmelerini şimdiden gölgede bırakmışa benziyor. Yeni yılda da en iyi ihtimalle yaza kadar çoğunluğun evde kalmaya devam etmesi beklenirken oyunlara kapılmak kaçınılmaz bir seçenek olacak. Bu kadar bahsettikten sonra bu haberi bitirip bir oyun oynamak şart oldu. Siz ne dersiniz?
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)