Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Valve, İnsan Beynini Bilgisayarlara Bağlayacak

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,415
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Valve’in başkanı ve kurucusu Gabe Newell‘ın yeni açıklaması adeta bilimkurgu eserlerinden çıkma gibi. Oyun devi, insan beyninin bilgisayara bağlanmanın yolu üzerinde çalışmalarının bulunduğunu belirtti.


Oyun sektöründe birçok önemli çalışmaya imza atmış olan Valve, teknoloji sektöründe farklı bir alana yoğunlaştığını açıkladı. Yeni Zelanda merkezli 1News’e konuşan ve Independet Türkçe web sitesinde de kendisine genişçe yer bulan habere göre Gabe Newell ve ekibi insan beynini bilgisayara bağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.


Açık kaynak koduna sahip bir beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışan Valve’e bu alanda çalışmaları bulunan nörobilim platformu OpenBCI ile birlikte çalışıyor. Newell’a göre bu alandaki potansiyel sınırsız.

Bu açıklama ve fikir bana ilk başta Ernest Cline‘ın Başlat (Ready Player one) oyununu anımsattı. Bu bilimkurgu eserinde, oyuncular OASIS isimli bir oyuna girebilmek için sanal gözlük takıyorlardı. Beyin sinyallerinin takibini sağlayan ve kişiye gerçeğe en yakın deneyimi sunan OASIS fikri, Stephen Spielberg tarafından beyaz perdeye de yansıtılmıştı.

Newell’ın Açıklamaları

Gabe Newell’ın açıklaması da buna yakın bir resim çiziyor. Newell, “Bu tasarımın üzerine yaptığımız tartışmaların çoğu kulağa bilimkurgu gibi geliyor. Ancak insanların beyinlerinde, etten oluşmuş çevre dokularının aracılık edemediği alanlarda deneyimler yaratma becerimiz, duyularımız sayesinde mümkün olacaktır.”

Kullanıcı deneyiminin artırılması adına beyinden alınan sinyallere görsel, işitsel ve duyusal geri bildirimler aktarılması gerekecek. Görsel olarak bize aktarılan içerikten daha gerçekçi bir tecrübeyi beynimizin içerisinde yaşayabileceğiz. En amiyane tabirle, oyun tecrübesini beynimizin içinde yaşayacağız.


OpenBCI firmasının üzerinde çalıştığı bir başlık tasarımı
Şu aşamada üzerinde çalışılan projenin bir tanıtımı ya da görseli bulunmuyor. Elde edilen verilerle alakalı da bir paylaşım mevcut değil ancak Newell’a göre bu tarz bir teknoloji 2022 yılından sonra insanların hayatına girmeye başlayabilir.

Daha öncesinde Elon Musk, 2020 yılı içerisinde Neuralink teknolojisi sayesinde insan beyninin bilgisayara bağlanabileceğini göstermişti. Henüz emekleme aşamasında olan bu teknoloji sayesinde sadece gerçekçi deneyimler değil, kalıcı hasarlara ya da kalıtsal hastalıklara yönelik müdahaleler de yapılabileceği söyleniyor.

Cyperpunk türüne ilham kaynağı olmuş, birçok farklı medya ortamında karşımıza çıkmış “Beynin sanal ortama aktarılması” fikri sanki yavaştan gerçek olmaya başladı
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Fineas Oyun Tanıtımları 0 37

Benzer konular