Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Üzüntü Kabullenme Olmadan Geçmez

Muzik

uzuntu.jpg


Üzüntü kabullenme olmadan geçmez! Sevilen birinin ölümünden sonra ya da bir ayrılık sırasında, olabilecek diğer pek çok durum arasında hepimiz tek bir şey üzerinde hemfikiriz: hepimiz üzüntü duyarız. Ama bazen o aşamada sıkışır kalırız. Acı çekmenin kabul etmeden ve hatta daha az acı çekmeden iyileşmediğini unutuyoruz.
Keder, tanım gereği, irade, bağlılık, inanç, kaynak vb. gerektirir. Öte yandan, üzüntü sırasında neler olduğunu iyi biliriz. Öncelikle, olanları inkar ederiz, sonra öfkeleniriz ve sonra üzüntü baskın duygumuz olur. Son olarak, olanları kabul ederiz. Ama bütün bu aşamalarda acı çekiyoruz. Ve bazen bu acı, durgunluğa yol açıyor.

Ayrılmayı reddederek uzun bir zaman geçirebiliriz. Ve bazen ayrılırken sevdiklerimizin yüzlerine bakmak bile içimizi acıtır. Belki de öfkelenmemiz, başkalarını veya dünyayı suçlamak bizim için daha kolaydır. Bu nedenle acı içerisinde sıkışıp kalırız. İçimizde hissettiğimiz kötü hisleri salıvermemize, üzülmemize, rahatlamamıza izin vermeyiz.
Üzüntü, gözyaşları, yalnız olduğunuz anlar, umutsuzluk duyguları ve devam etme arzusundan yoksun kalmadan geçmez.
Paradoksal görünebilir, ama üzüntü acı çekmeden geçmez. Duygularımızın kuyularına dalmamız gerekir. Ancak ne olduğunu inkar etmeye çalışırız. Kızar ve daha sonra içimize yerleşmiş olan tüm üzüntüyü serbest bırakırız. Bu sondan bir önceki aşamada, umutsuz bir görünüm yaratmakta ve terk edilme tehlikesi nedeniyle durum daha da kritik hale gelmektedir.
Umutsuzluk bir şey yapma arzusunu ortadan kaldırır. Bizi durumun kurbanı gibi hissetmeye ve eylemlerimizle depresyona girmeye davet eder. Kendimize, girip battığımız o çukurdan çıkmanın gücüne sahip olmadığımızı söyleriz.

uzuntu-aci-keder-kadin-agliyor.jpg

Ancak, her şey bizim bakış açımızın sonucudur ya da en azından iyi bir parçası. Bu, algılamak istediğimiz gerçekliğin büyük bir kısmını oluşturduğumuz anlamına gelir. Eğer o anlarda acı çok derin olursa, bizim için bir umut olmadığını düşünüyoruz, öyle olacak. Karanlık bir odaya girdik ve şu an çıkacak gücümüz yok.
Bu his bizi haftalar hatta aylar boyunca esir edebilir. Bununla birlikte, beslediğimiz acı, bizim üzerimize düşeni kolaylaştıracak ve bu durumdan kolaylıkla bıkacak hale geliriz.Bir gün, kendi gözyaşlarımızın birikintisinde boğulurken üzüntüden kurtulmak için uyanacağız.

Eğer enerjinizin olmadığını düşünüyorsanız, hayal kırıklığı ve üzüntü sizi yakaladıysa, dünya dayanılmaz hale gelebilir. Ama mutlu olduğun zamanları düşün. Harikaydı, değil mi? Dünya görüşümüz, bunu düşündüğümüzde nasıl hissettiğimize bağlı olarak değişiyor.
uzuntu-adam-gunes.gif

Duygularımızı paylaşmak
Kederin acı ve kabullenme olmadan iyileşmediğini biliyor olsak da, bir dahaki sefere aynı aşamaya girdiğimizde, muhtemelen ilk kez sakar gibi hissedeceğiz. Bunun nedeni zor zamanlar geçirmek ve hissetmemiz nedeniyle başımızın içinde, bu duyguların sonsuza dek süreceğini söyleyen bir sesimiz var. Bu yüzden kaçmaya eğilimliyiz.
Deneyimlediklerimizle uğraşmaktan başka bir seçeneğimiz olmadığında, acı hissetmekten kaçınmak için belli stratejileri uygulamaya koyarız. Bu yüzden üzüntü aşamalarının her birini ve bazılarını elekten geçirerek daha acı verici olanlarla karşılaştırırız. Her aşamada bu son aşamadan kaçınırız, ama bizi özgürleştirecek olan da bu aşamadır.
Kuyu gerçekten bir kuyu değil, aksine bir tünel! Seyahat edilmeli. Giriyoruz ve oradan bir an önce kurtulmalıyız. Ancak, duygularımızı korkutan ve yaşadıklarımızı kabul ettiğimizde, umutsuzluğumuz, onu her şeyin anlamsız olduğu bir yer olarak görmemize neden olur.
Bu nedenle, bir akrabanın ölümünden sonra ya da bir ayrılık sırasında mutlu olmak ve ilerlemek için iyi hissetmenin bir yolunu asla bulamayacağımıza inanıyoruz. Daha fazla macera olmayacağına inanıyoruz. Bu insanlara ve onlarla yaşadığımız durumlara çok fazla bağlıyız, böylece bir şansa sahip olmadığımızı düşünüyoruz. Ancak, bu durum böyle değil. Ama bunu anlamak için, acıyı kucaklamanız, hissetmeniz ve nihayetinde devam etmek için kabul etmeniz gerekir.
“Her durumda, sadece bir tünel vardı, karanlık ve yalnız, benim.”
– Ernesto Sabato
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular