Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Uzayda Su Donar Mı? Kaynar Mı?

Katılım
17 Eyl 2018
Mesajlar
660
Tepkime puanı
834
Puanları
93
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Uzaydaki bir bardak suya ne olur? Su donar mı yoksa kaynar mı? Uzaydaki bir bardak suyun başına ilk hangisi gelir, kaynama mı, donma mı?

Burada düşünmeniz gereken bir soru şu: Uzay çok soğuktur ve sıcaklık suyun donma noktasının çok altındadır. Öte yandan, uzay bir vakumdur, bu yüzden düşük basıncın suyun buharlaşmaya neden olmasını beklersiniz. Hangisi önce olur? Uzayda suyun kaynama noktası nedir?​

1545159293670.png


Uzayda İdrar Yapmak
Anlaşıldığı üzere, bu sorunun cevabı biliniyor.
Astronotlar uzayda idrar yaparken ve içeriği serbest bıraktığında, idrar hızla buharlaşır, bu da hemen gazdan katı faza doğru minik idrar kristalleri içine dekolimerleşir veya kristalize olur. İdrarın tamamı su değildir ancak aynı şeyin uzaydaki bir bardak su için de geçerli olmasını bekleyebilirsiniz.

Ne Olur?
Uzay aslında soğuk değildir çünkü sıcaklık moleküllerin hareketinin bir ölçüsüdür. Vakumda olduğu gibi, madde yoksa, sıcaklığa sahip değilsinizdir. Suya verilen ısı, güneş ışığında, başka bir yüzeyle temas halinde olup olmadığına bağlı olacaktır. Derin uzayda, bir nesnenin sıcaklığı -460 ° F veya 3K civarındadır, ki bu aşırı derecede soğuktur. Öte yandan, tam güneş ışığında cilalı alüminyumun 850 ° F’ye ulaştığı bilinmektedir. Bu oldukça büyük bir sıcaklık farkıdır.
Bununla birlikte, basınç neredeyse bir vakum seviyesinde olduğundan bu önemli değildir.

Dünyadaki suyu düşünün. Su, dağ seviyesinde deniz seviyesinden daha kolay kaynar. Aslında, bazı dağlarda bir bardak kaynar su içebilir ve yanmazsınız! Laboratuvarda, oda sıcaklığında sadece kısmi bir vakum uygulayarak suyu kaynatabilirsiniz. Uzayda da bunun olması beklenir.
Oda Sıcaklığındaki Suyun Kaynaması
Evinizin konforunda vakum altında suyun kaynamasını gözlemleyebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir şırınga ve su. Herhangi bir eczanede bir şırınga alabilirsiniz (iğne gerekmez).

Şırınganın içine az miktarda su emdirin. Şırıngayı tamamen doldurmayın. Kapatmak için parmağınızı şırınganın ağzından geçirin. Parmağınızı incitmekten endişe ediyorsanız, açıklığı bir plastik parçasıyla kapatabilirsiniz.
Suyu izlerken şırıngayı olabildiğince hızlı bir şekilde geri çekin. Suyun kaynağını göreceksiniz.

Vakumda Suyun Kaynama Noktası
Oldukça yakın olmasına rağmen, uzay bile mutlak bir boşluk değildir. Aşağıdaki grafik, suyun farklı vakum (basınç) seviyelerinde kaynama noktalarını (sıcaklıkları) göstermektedir. İlk değer deniz seviyesi ve ardından azalan basınç seviyeleri verilmiştir.​

Kod:
Sıcaklık °F  Sıcaklık °C  Basınç (PSIA)
212  100  14.696
122  50  1.788
32  0  0.088
-60  -51.11  0.00049
-90  -67.78  0.00005
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular