Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ülkemizin Maldivler'i Salda Gölü | Burdur

Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
134
Tepkime puanı
146
Puanları
43
Yaş
29
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Salda_Golu_Derinligi_Yuzolcumu_Turkiyenin_En_Derin_Golu_SaldaGoluCom.jpgSalda Gölü, derinlik bakımından Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda. Salda Gölü’nün ölçülebilen derinliği 185 metre.

Dünyanın üçüncü derin gölü olan Salda, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta gölün plajında yüzülebiliyor. Salda Gölü’nün denizden yüksekliği (rakım) 1193 metre. 44 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan gölün binlerce yıl önce jeolojik bir çökme ile meydana geldiği tahmin ediliyor. Yuvarlak bir yapıya sahip olan gölde büyük sazan balıkları yaşıyor. 185 metre derinliğe sahip olan Salda Gölü ve çevresi 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor.

Son 20 yıldır, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmuştur. Hâlen çekilme devam etmektedir.

8.jpg


Dünyada Mars Özelliği Taşıyan İki Yerden Birisi; Salda Gölü

Salda Gölü’nde dört yıldır araştırma yapan, İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel, İngiliz yayın kuruluşu BBC’den üç kişilik ekiple Salda Gölü’nde televizyon çekimi yaptı.

Prof. Russel, dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, bunlardan birisinin Kanada’nın kuzey bölgesinde, diğerinin de Salda Gölü’nde olduğunu kaydetti. Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu anlatan Prof. Russel, bu durumun Mars’taki bölgenin de eskiden deniz ya da göl olabileceğini ve burada da güneş enerjisi ile kimyasal moleküllerin birleşmesiyle hayatın başlayabileceğini gösterdiğini iddia etti.

Burdur Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, BBC ekibi de, göldeki suyun çekilmesiyle oluşan adacıklarda ve Kocaburun mevkiinde çekimler yaptı. BBC ekibinin hazırladığı program 2001 yılının Şubat ayında BBC Televizyonu’nda yayınlandı.

Çekimlerde Prof. Dr. Russel ile BBC ekibine, Prof. Russel’in doktora öğrencisi olan Selçuk Üniversitesi’nden Veysel Zedef de eşlik etti.

dscf0822(2).jpg


Salda Gölü, I. Derece Sit Alanı İlan Edilmiştir.

Süratle yapılaşmaya gidilerek tatil sitelerinin yapılması halinde göl hızlı bir şekilde kirleneceğinden, şu andaki peyzajının ve ekolojik yapısının korunması ve yapılaşmanın dondurulması için Kültür Bakanlığı, İzmir II numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 14.06.1989 gün ve 786 sayılı kararı ile I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Bu karar; Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunun 28.7.1992 tarih ve 1501 sayılı yeni kararı ile tadil edilerek, Salda Gölü kıyısındaki bazı mahaller, 2.derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Salda Gölü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 19/7/2006 tarihli ve 118209 sayılı yazısı üzerine, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 21.08.2006/ 11033 tarih ve nolu kararı ile Turizm Merkezi olarak kararlaştırılmıştır.

I. Derece Sit Alanı Nedir?

Bilimsel muhafaza açısından evrensel değeri olan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olması ve ender bulunması nedeniyle kamu yararı açısından mutlaka korunması gerekli olan, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak alanlardır.


d02a08c8b02df8c987ea2685008f9f83


Salda Gölü Şifa Dağıtıyor
Salda Gölü’nde yapılan araştırmalarda uzmanlar, göl suyunun sivilce ve mantar gibi bazı cilt hastalıklarına karşı etkili olduğunu dile getiriyorlar. Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde hastalıklardan da kurtulabilirsiniz.

Salda Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisindedir. Yeşilova’ya 5 km, Burdur’a 56 km, Denizli’ye 96 km, Antalya’ya 159 km mesafededir.

Türkiye’nin en derin ve en temiz gölü özelliğini taşıyan Salda Gölü, yolların sapasında kaldığından gerektiği ilgiyi üzerinde toplayamamıştır. Burdur-Denizli-Antalya şehirlerinin tam ortasında bulunan Salda Gölü, şehirler arası ana yolların üzerinde bulunmadığından, şehirler arası seyahatlerde otobüs firmaları bu yolları tercih etmemektedir. Ancak özel araçlarla bu yolu kullananlar bu eşsiz doğa güzelliğini görebilme imkanına sahip olmaktadırlar.

Salda Gölü'nde Nerede Kalınır?

Yoğun geçen bir yılın yorgunluğunu oteller, tatil köyleri ya da kalabalık yerlerde geçirmek istemiyorsanız sizlere alternatif tatil için bir önerimiz var; Salda Gölü… Orman, göl ve temiz havanın bir arada bulunduğu, bakir doğası ve bembeyaz kumsallarıyla Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilen Salda Gölü sizleri bekliyor!

Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında “Doğal Sit Alanı” olarak koruma altına alındı. Bu yüzden yeni yapılaşma kesinlikle yasaktır! Ayrıca Salda Gölü’nün sit alanına alınması dolayısıyla; sadece sit alanı derecesi düşürülmüş belli kısımlarında çadır kampı kurulmasına izin verilmektedir.

Hotel Lago Di Salda
Türkiye’nin en berrak ve temiz suyuna sahip Salda Gölü kenarında göl manzaralı tek otel olan “Hotel Lago Di Salda” kent yaşamının uzağında, huzurlu, sakin bir tatil arayışında olanlar için mükemmel bir cazibe merkezidir. Büyük tatil otellerinin klasik konsepti dışında alternatif bir mekanda farklı tatil arayışlarınıza cevap verecek konumdadır. Dokunulmamış doğasında tüm canlılarla uyum içinde, çevreye en az zararı verme prensibini güderek, alternatif bir tatil anlayışı sunulmaktadır. Doğanın eşsiz zenginliğine dokunabileceğiniz çok özel bir tesistir.
Ocak 2016 tarihinden itibaren kapılarını ziyaretçilerine açan23 standart 2 suit odalı Hotel Lago Di Salda, kışın Salda Kayak Merkezi yazın Salda Gölü misafirlerini ağırlamaktadır.

İki yıldızlı butik otel konumundaki Hotel Lago Di Salda sezonluk hizmet veren açık havuza ve kapıdan kayak alanına erişim imkanına sahiptir. Konuklar, tesis bünyesindeki barın keyfini çıkarabilir, sauna ve Türk Hamamından faydalanabilir. Wi-Fi erişimi ve tesis bünyesindeki özel otopark ücretsizdir.
Tüm odalar düz ekran uydu TV ile donatılmıştır. Bazıları dağ veya göl manzaralıdır. Odaları hepsinde duşlu veya küvetli özel banyo vardır.

Tesisin resepsiyonu 24 saat açıktır.Ziyaretçilerimizin kıyaslama yapabilmeleri açısından , kesinlik arz etmemekle birlikte, 2016 Haziran ayı konaklama fiyatlarına göre çift kişilik odalar 160 TL, suit odalar 220 TL’dir. Tek kişilik konaklamalarda fiyatlar belirtilen ücretlerin yarısıdır.


Çadır Kampı İçin Uygun
Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında “Doğal Sit Alanı” olarak koruma altına alındı. Doğal sit alanı kapsamına alınan Salda Gölü’nün sit alanı derecesi düşürülmüş ve kamp yapabileceğiniz belli başlı plajları bulunmakta. Bunların başında ise “Yeşilova Belediye Halk Plajı“gelmektedir.

İşletmesi Yeşilova Belediyesi’ne ait Belediye Halk Plajı’nda isterseniz kendi çadırını kurabilir, isterseniz çadır kiralayabilirsiniz.

Kendi çadırlarını kurmak isteyen ziyaretçilerden kamp için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ayrıca çadırınıza elektrik çektirebilme imkanınız bulunuyor.

Kamp alanı içerisinde günlük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz Yeşilova Belediye’sine ait bir işletme bulunmakta. İşletmeden sıcak-soğuk içecekler ve market alışverişi yapabilir, yemek yiyebilirsiniz. Daha farklı ihtiyaçlarınızı yaklaşık 4 km uzaklıktaki Yeşilova ilçesinden giderebilirsiniz.

Bu eşsiz mekanda ziyaretçiler; mangal ve kamp ateşi yakabilme olanağına sahiptir.2016 Haziran ayı günlük çadır kiralama bedeli 30 TL’dir
Diğer bir kamp alanı ise;Doğanbaba Plajı‘dır. Doğanbaba Plajı’nda işletme bulunmaması ve ulaşımın zor olması nedeniyle kamp için fazla tercih edilmemektedir. Dokunulmamış doğası ile Salda Gölü’nün en temiz sahilleri de bu kamp alanında bulunmaktadır.


Bungalov Evler
Belediye Halk Plajı’nda sizlere sunulmuş iki farklı konaklama seçeneği bulunmakta. Bir tanesi bungalov ev diğeri ise konteyner.

Salda Gölü kenarında gölü gören bungalov evlerde çift kişilik yatak, iki tek kişilik koltuk ve yer minderleri bulunmakta.

Salda Gölü’nde Ne Yenir?

3.-Sazan-Bal%C4%B1klar%C4%B1n%C4%B1n-Ya%C5%9Fam-Alan%C4%B1-600x400.jpg


Salda Gölü Alabalık:
Gölü olan her bölgede yenilebilecek ilk şey şüphesiz balık… Salda Gölü ise aynalı sazan balığıyla dolup taşıyor. 500 kg’a kadar ulaştığı söylenen balıklar Salda Gölü’nün derin bir krater gölü olması ve balıkların bu derinliklere kaçması nedeniyle ağla avlanmasını imkansız kılıyor. Bu yüzden göl kenarındaki çeşitli restoranlarda çiftliklerden canlı getirilip özel yaşatma havuzlarında barındırılan alabalıklar tüketiliyor. Sultan Pınarı ve Orman İçi Dinlenme Tesislerin’de üretme çiftlikleri sayesinde taze alabalık yeme zevkini tadabilirsiniz.

Salda Gölü Alabalık, limonda bekletilerek özel dağ kekiği ve sarımsak sosu ile lezzetlendirilen alabalık ızgaralar tur gruplarının ana yemeği oluyor.

Salda Gölü Çoban Kavurması:
Salda Gölü’nde tadına bakabileceğiniz diğer bir lezzet Salda Gölü Çoban Kavurma. Salda Gölü’ne bakan tepelerde kekik otu otlayan kuzuların etinden yapılan kavurmalar damakta tat bırakıyor. Çeşitli baharatlarla hazırlanan bu kavurmaya arzu edenler maydanoz kökü ve defne yapraklarının sebze baharat çeşitleriyle yapılmış sosundan katarak değişik bir lezzetle tanışabilirler.

Göl kenarında yemek yenecek yıl boyu açık, ocakbaşı da olan Sultan Pınarı Restoran, Orman İçi Dinlenme Tesisleri, Akçeşme Restoran, Güreltur Restoran yer alıyor.
Piknik yapmak isteyenlerin, göl kenarı orman içi piknik alanı hizmet veriyor. Yöreden çabuk pişen ve mideye rahatsızlık vermeyen fasulye ve nohut alabilecekleriniz arasında…


Salda Kayak Merkezi
Salda Kayak Merkezi, yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla kullandığı Antalya-Denizli güzergahındaki, Burdur ili Yeşilova İlçesi sınırlar içerisinde yer alan Eşeler Yaylası’nda bulunuyor. Burdur’a 77, Yeşilova ilçesine ise 14 kilometre mesafede bulunan tesis, 2079 metre rakımda bulunuyor. Şubat 2012’de hizmete açılan Salda Kayak Merkezi‘nde 8860 metre uzunluğunda telesiyej hattı ve uzunlukları 1000 ile 1500 metre arasında değişen, her seviyeden kayakçıya hitap eden 5 adet pist bulunmaktadır. Kayak alanı, 2.079 metre rakımda bulunan Tınaztepe’nin solunda 2.054 metre zirvesinin kuzey yamaçlarından başlayıp 1.910 metre rakımlı toplanma merkezinde sonlanmaktadır.

Kayak tesislerinin yapıldığı alan, dünyanın en derin ve en temiz göllerinden biri olan turkuaz renkli Salda Gölüne hakim bir noktada olup, manzara tam bir doğa harikası niteliğindedir. Genellikle, Aralık ayından itibaren Nisan ayı sonlarına kadar karla kaplı olan tepede 50 – 100 cm civarında kar görmek mümkündür. Doğal bitki örtüsü ile kaplı olan tepenin arazi yapısı 30 cm kar yağışında bile kayak yapmaya uygun hale gelmektedir.
2 kişilik askılı T tipi self servis Teleski, Kafeterya, İçmesuyu işleri 16.12.2011 tarihinde tamamlanarak 2012 yılı kış sezonuna yetiştirilmiştir.

Dünyadan ve Türkiye’den misafirleri ağırlamayı bekleyen Salda Kayak Tesisi‘ni herkesin gezip-görmesini ısrarla tavsiye ediyoruz.

Salda Gölü’nden Yapmadan Dönmeyin!

 • Türkiye’nin en derin, en temiz ve en berrak gölü Salda Gölü’nde yüzmeden,
 • Mavinin bütün tonlarını görebileceğiniz kıyılarında fotoğraf çektirmeden,
 • Mars’taki toprak yapısıyla benzerlik gösteren, ayakları yakmayan kumsalında yalın ayak yürümeden,
 • Hastalıkları iyileştirdiği bilim adamlarınca kanıtlanmış kil havuzunda çamura bulanmadan,
 • Sultan Pınarı Tesislerinde buz gibi soğuk yayla suyundan içmeden,
 • Meşhur alabalık ve çoban kavurmasını yemeden,
 • Salda Kayak Merkezi‘nde kayak yapmadan,
 • Salda Kayak Merkezi’ndeki Eşeler Yayla’sından göl manzarasını izlemeden,
 • Göl kenarında “deve turu” yapmadan,
 • Belediye Plajı’ndaki eşek sıpasıyla hatıra fotoğrafı çektirmeden,
 • Salda Gölü’nde kamp kurmadan,
 • Yapılaşmanın yasak olduğu doğal güzelliği yeniden görmeyi arzulamadan kesinlikle dönmeyin, bizden söylemesi...
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)