Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 30'ar Milyon TL Ceza Kesti

  • Konbuyu başlatan BaRoN
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:40
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
46
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Türkiye'de hala resmi bir temsilci bildirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 30'ar milyon TL daha ceza kesildi. Şirketlerin temsilci bildirmemeye devam etmesi halinde reklam faaliyetleri engellenecek.

1 Ekim itibarıyla yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası gereği Türkiye’de 1 milyon ve üzere aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformları, ülkemizde resmi bir temsilci bulundurmak zorunda. Bu zorunluluğu yasanın yürürlüğe girmesinden 30 gün sonraki süreçte yerine getirmeyen Facebook, YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram, geçtiğimiz ay 10’ar milyon TL para cezasına çarptırılmıştı.
Bu cezaların üzerinden bir aylık süre geçmesine rağmen sosyal medya devleri hala Türkiye’ye resmi bir temsilci bildirmiş durumda değil. Bloomberg’ün üst düzey bir hükümet yetkilisine dayandırdığı habere göre Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olarak 30’ar milyon TL ceza daha kesildi.

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram temsilci bildirmemeye devam ederse 3 ay reklam çalışmalarını durdurma cezası alacak​


sosyal-medya-devlerine.jpeg

Aktarılan bilgilere göre sosyal medya yasası yürürlüğe girdiğinden bu yana yalnızca Rus sosyal medya platformu VKontakte (VK) resmi Türkiye temsilcisini bildirmiş durumda. Ayrıca Türkiye, temsilci bulundurma şartını yerine getirmeyen şirketlere uygulanacak yeni cezalar ile ilgili bildirimde de bulundu.

Sosyal medya yasasına göre sosyal medya platformları Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurmamaya devam ederlerse bir sonraki adımda 3 ay süre boyunca Türkiye’de reklam çalışmalarını durdurma cezası ile karşılaşacaklar. Ondan da sonra ise %50 bant genişliği daraltma cezası uygulanmaya başlanacak. Şirketler, önümüzdeki bir ay içinde temsilci bildirir ve verilen cezayı öderlerse cezada yüzde 25 indirim uygulanacak.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular